logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN : UYGUR TÜRKLERİ BAŞTA MÜSLÜMAN AZINLIKLARIN DURUMUNU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan,İslam İşbirliği Örgütü(İİÖ) Ekonomik Ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)’in 37.Bakanlar Toplantısına gönderdiği video mesajinda  Müslüman  dünyasının sorunlarını de gündeme getirerek : ”  Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan  Uygurlar başta diğer Müslüman Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların durumunu da hassasiyetle takip ediyoruz.  İsrail başta  tüm  zalimlere dur demeliyiz.” açıklamasında bulundu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Örgütü(İİÖ) Ekonomik Ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi(İSEDAK)’in 37.Bakanlar Toplantısına gönderdiği video mesajinda   ” İsrail başta müslümanlara ve tüm insanlara zulmeden bütün zalimlere dur demeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mesajinde islam dünyasınin sorunları ile ilgili önemli mesajlar verdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan video mesajinda  şunları ifade etti :

MÜSLÜMAN AZINLIKLARIN DURUMUNU TAKİP EDİYORUZ

Çin’in  Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların durumunu da hassasiyetle takip ediyoruz. Teşkilatımızın da kuruluş amaçları doğrultusunda bu konuda hassasiyet göstermesi yönündeki beklentimizin bu vesile ile altını tekrar çiziyorum.

MÜSLÜMANLAR YABANCI DÜŞMANI EYLEMLERE MARUZ KALIYOR

– Müslümanlar birçok ülkede bilhassa Avrupa’da ırkçı, ayrımcı, İslam ve yabancı düşmanı eylemlere maruz kalıyor. Müslüman toplumunun temel insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayan sözüm ona tedbirler kaygı vericidir. Türkiye bu sorunlarla mücadelede uluslararası platformların daha etkin kullanılması, uluslararası mekanizmaların güçlendirilmesi ve müşterek somut adımlar atılması için her türlü çabayı göstermektedir.

FİLİSTİN DAVASINI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ

– İslam ülkeleri olarak bizlerin bu çabalarda ön safta yer alması gerektiğini düşünüyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluş gayesi olan Filistin davamızı sonuna kadar savunmakta kararlı olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler olarak Filistin davasını zaafa uğratacak her türlü hareketten kaçınmalıyız.

– İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim, yıkım, zorla yerinden etme, müsadere, tahliye politikalarına ‘dur’ demeliyiz. Filistin’in başkenti Kudüs-ü Şerif’in statüsünün ve kutsiyetinin korunması için var gücümüzle çalışmalıyız. Asıl olan iki devletli çözüm ve yerleşik uluslararası parametreler temelinde kalıcı barış ve istikrarın tesisidir.

MÜSLÜMANLAR YABANCI DÜŞMANI EYLEMLERE MARUZ KALIYOR

– Müslümanlar birçok ülkede bilhassa Avrupa’da ırkçı, ayrımcı, İslam ve yabancı düşmanı eylemlere maruz kalıyor. Müslüman toplumunun temel insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayan sözüm ona tedbirler kaygı vericidir. Türkiye bu sorunlarla mücadelede uluslararası platformların daha etkin kullanılması, uluslararası mekanizmaların güçlendirilmesi ve müşterek somut adımlar atılması için her türlü çabayı göstermektedir.

AFGANİSTAN’IN YANINDA OLMAK GÖREVİMİZDİR

– İslam İş Birliği Teşkilatı üyeleri olarak bir taraftan ekonomik işbirliğimizi güçlendirirken, diğer taraftan da kardeş ülkelere gereken siyasi, insani, mali ve hukuki desteği vermemiz gerekiyor. Afganistan’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi ortak temennimizdir. 40 yıldır çatışmayla, terörle, işgalle boğuşan Afganistan’ın yanında olmak Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizdir. Kış şartlarıyla ciddi bir krizle karşı karşıya olan Afganistan’a yönelik insani yardımların sürdürülmesi bu dönemde önceliğimiz olmalıdır.

İNSANİ KRİZ DERİNLEŞEREK SÜRÜYOR

– Teşkilat olarak bu alanda da birlik içinde hareket etmeli ve işbirliğimizi arttırmalıyız. Rohingya Müslümanlarının karşı karşıya bulunduğu insanı kriz derinleşerek halen sürüyor. Rohingyaların Myanmar’a güvenli, gönüllü, onurlu şekilde geri dönüşleri gerçekleşmeden Arakan’da çözüm ve barışa ulaşılması mümkün değildir. Mevcut siyasi krizin çözüme giden süreci sekteye uğratmamasını ümit ediyoruz.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK

– Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, ülkeye güvenli şekilde geri dönüşleri sağlayacak kalıcı çözümün bulunması zaruridir. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve milli güvenliğimize tehdit teşkil eden DEAŞ ve PKK/YPG gibi terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Libya’da meşrutiyetin yanında durarak verdiğimiz destek sayesinde sahada denge sağlanmış, siyasi sürecin ilerletilmesi mümkün olmuş ve tüm ülkeyi temsil eden milli birlik hükumeti kurulmuştur. Libyalı kardeşlerimizin kalıcı istikrar, barış ve refahın tesisi yönündeki çabalarına güçlü desteğimizi devam ettiriyoruz.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken 37’nci İSEDAK Toplantısında yapacağımız istişarenin ve alacağımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kaynak : www.habertuar.com/gundem/erdogan-israile-dur-demeliyiz-48663

 

 

 

 

Share
30 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.