logo

trugen jacn

ÇKP’NİN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMININ GERİSİNDEKİ STRATEJİK HESAPLARI

Turdi GHOJA – ABD.

Geçen hafta Facebook’ta bir videoya rastladım. İnsanlar eğer bu görüntülere dikkat etmiş ise, Çin’in Doğu Türkistan ‘ daki toplama kampları uygulamalarının sebepleri ile bunun arkasındaki stratejik hedef konusunda önemli soru- cevapları kolayca farkedebilir. Videoda adı geçen ve konuşan kişi Dai Xu adında bir Çinli Subay Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA)’nun Hava Kuvvetlerinde üst düzey bir Albaydır.

Video bu Albay’ın Kasım 2009. ‘de Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ daki terörle mücadele Özel görev gücünden sorumlu Çinli bir yetkiliyle yaptığı konuşmayı içermektedir. Bu Çin Özel Görev Kuvvetinde yetkili bir ÇHKO.mensubu olan bu şahıs ÇKP’nin Terörle mücadele misyonunun arkasındaki gerçeği bu sohbetinde şöyle ifade etmiştir ; ” Eğer bir gün Çin ve ABD savaşa girerse,ABD. Çin’e enerji tedarik eden ve taşıyan petrol ve doğal gaz boru hatlarını kesmek için 300 – 500 bin arasında değişen sayıda Uygur Türklerini bu enerji hatlarının imha edilmesi için kolayca silahlandırabilir.

ABD-Çin arasında çıkacak mühtemel bir çatışmayı düşündüğümüzde genelde Batı Pasifik Okyanusu’nun batısı ile Güney Çin Denizi’nde ortaya çıkabilecek savaş senaryoları düşünürüz. Ama bu konuda Çin yönetiminin açıkça farklı düşündüğü görülüyor. Doğu Türkistan’da son on yıl içindeki genel durum ile gelişmeleri ele aldığımızda gelinen noktaları ve Toplama Kampları ile diğer etnik soykırım uygulamalarının nedenleri hakkında önemli sonuçlar elde edebiliriz. Çin işgal yönetiminin Uygurlara yönelik bu bir birlerinden farklı gibi gözüken baskılama ve soykırım uygulamalarını birleştirdiğimizde ortaya çıkacak resim kendiliğinden tamamlanıyor ve bize farklı olarak gözüken noktaları birbirine bağlıyor. Uygurlara yüz yıllardan beri benimsedikleri ve inandıkları geleneksel islamı inanışın yerine ÇKP Yönetiminin Radikal İslami aşırılığı özellikle Ortadoğu’dan ithal edilerek Uygur toplumuna kasten ve zorla dayattıkları ve benimsemeye zorladıkları iddiaları ortalıkta dolaşıyor. Ama ben bu iddiaların uygulamalara bakıldığında doğrulugu noktasında bana çok mantıklı gelmektedir.

Bir diğer iddia, Çin’in neden radikal islamı ithal etmek istediği konusu ise çok mantıklı. Ortadoğu’daki Müslüman radikal grupların mücadelesinin Çin ile değil, ABD ve İsrail ile olduğunu görmek çok kolay fark edeilebilen bir gerçektir. Çin, Müslüman Uygurlara radikalızmı ithal ederek onlara dayatmasının perde gerisindeki asil amacı aynı zamanda Amerikan karşıtı düşüncelerin Uygurlara zorla aşılanmasıdır.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, yazı

Ama, Çin tam deyim yerinde ise, aşırılık ateşini Uygurlar üzerinden oynamaya kalkarsa bu kez tutuşturduğu bu ateşle kendi evini yakacaktır. Çin Uygurlar üzerinden oynadığı bu ateşle kumara çok dikkat etmelidir. Uygurlar bu kez aşırı İslami görüşlerinin yeni sürümüyle silahlarını ABD’ye karşı çevirmeyeceğini nasıl garanti edebilirsiniz ? Uygurların ABD’ye karşı kullanılması için planlanan bu plan bu kez planlandığı gibi ABD’ye değil Çin’e karşı kullanılmış olacaktır. Uygurların eline tutuşturarak ABD’ye karşı kullanması için verdiğiniz bu silahlar size karşı çevirdiği takdirde sırada yapılacak yeni plan ve işlem nedir ? Bu kez Uygurlara karşı alınacak tedbirler konusunda sırada neyiniz var?

Uygurlara verilen Aşırı İslam silahının işlememesi halinde yapılacak tek alterntef bir yol kalıyor. O da Uygurları toptan soykırım yapmak yoluyla onları etnik olarak yok etmektir.

Sovyetler 2.dünya savaşı sırasında günümüzde Çin’in yaptığının benzeri uygulamalar da yapmışlardır. Kırım Tatarları başta diğer azınlık Müslüman Halkları kaliamla öldürdüler. Ya Kırım Tatarları,Ahıskalılar, ve diğer Kafkas uluslurı örneğindeki gibi onların ileride Sovyetler Birliği’nin düşmanlarıyla işbirliği yapabileceklerinden endişe ve korkusunu ileri sürerek onları toplu olarak Sibirya’nın uçsuz bucaksız Tundralarına veya Orta Asya’nın ısısız çöllerine hayvan vagonları ile sürgün ettiler.Bunların büyük bölümü aylarca süren yolculukları esnasında açlık,susuzluk ve diğer kötü hayat şartları nederiyle hayatlarını kaybettiler.

Çin’in Uygurlara yönelik olarak yaptıkları bu baskı zulüm uygulamaları ile Radikalızmı ithal ederek onlara zorla dayatmaları da aynı Stalin’in yaptığı gibi , Uygurlara karşı muhtemel bir soykırımın ön hazırlıkları olduğu kolayca tahmin edilebilir.

راست گەپ قىلىپتۇ ما توڭگۇز!

Taklimakan Turuk paylaştı: 26 Mayıs 2020 Salı

Dai Xu Kimdir ?
Çince tam adı Dai Xu olup, Henan Eyaleti Şangçiu kenti Minçuen ilçesinde 1964 yılında dünyaya gelmiştir. Çince Aile soyadı Dai’dir. (Çince: Pinyin yazısı ile : Dai Xu )

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri ‘ nde kıdemli Albay rütbesindedir.

Aynı zamanda Deniz Güvenlik ve İşbirliği Enstitüsü başkanı ve Milli Savunma Üniversitesi’nde Prof.Dr.ünvanına sahptir. Ayrıca ÇKP güdümlü bir yazar ve sosyal yorumcu ünvanlarını de taşımaktadır.

Çin Komünist Partisi(CKP) üyesi olup, Ortodoks (sertlik yanlısı katı) bir komünist’tir. Çok güçlü ve aşırı şövenist bir fikir yapısına sahiptir. Yazılarında,konşmalarında ve verdiği derslerde aşırı ve güçlü Çin milliyetçiliği duygularını daima ifade etmiştir (Yazar bu bilgileri wikipedia üzerinden elde ettiğini belirtmektedir.)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
422 Kez Görüntülendi.