logo

trugen jacn

ÇKP MEDYASI : TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI YENİ BİR GÜÇ VE ÇİN İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR

Çin  Komünist Partisinin  medya kuruluşu South China Morning Post gazetesi, Türk Devletleri teşkilatı ile ilgili yayınladığı  bir haber yorumunda:  ” Türk devletler Teşkilatı  ve bu devletlerin  dayanışmasının Çin için tehdit oluşturduğu ve bu Teşkilatın Dünya jeopolitiğinin kalbinde yeni bir güç  olarak yükseldiğini” yazdı. ÇKP  meydyasının bu yeni iddiası 12 Kasım 2021’de İstanbul’da  kurulduğu ilan edilen  bu Teşkilat hakkındaki      2.yorumu oluyor.  14 Kasım’da ÇKP’nin Global Times gazetesi de  böyle bir haber yorum yayınlayarak bu teşkilata tepki göstermişti.

Çin medyası: Türk Devletleri Örgütü yeni bir güç olarak yükseliyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

South China Morning Post, Türk devletlerinin artan dayanışmasına yer verdi. Gazetede “Yenilenen Türk devletleri örgütü, Çin’in kapısında belirsizliğe katkıda bulunuyor” başlıklı bir makale yayımlandı.

”  Türk Devletleri Teşkilatı Dünya’da Yükselen Yeni Bir  Güç”

ÇKP’nın yayın  organı Güney Çin Sabah Potsası gazetesindeki yazıda Türk Devletleri Örgütü’nün, Çin’in  kuzey batısında yer  alan Uygur bölgesi  ile  üç üyesi  ile sınırı  olduğu özellikle vurgulanarak,  bu konuda analist Peng’in görüşlerine yer verildi.

Pekin merkezli Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri’nin (CICIR) Başkanı Yuan Peng’in  “Dünya jeopolitiğinin kalbinde yeni bir güç yükseliyor. Bir örgütün ötesinde bir şeyi hedeflediği açıktır. ”  ifadelerine de yer vermesi de   dikkati çekiyor.

South China Morning Post

Kaynak : https://www.yenisafak.com/dunya/cin-medyasi-turk-devletleri-orgutu-yeni-bir-guc-olarak-yukseliyor-3728281?f

 

Share
2967 Kez Görüntülendi.