logo

trugen jacn

ÇİN’İN CORONAVİRÜSÜ’NÜ DOĞU TÜRKİSTAN’A DA SOYKIRIMI İÇİN BULAŞTIRDIĞI BELİRTİLİYOR

Çin işgal yönetiminin Çin’in Wuhan kenti’nden yayılan Çinvirüsü Corona’nın diğer bölgelere yayılmasını önlemek için kenti karantina altına alarak giriş çıkışları yasaklarken Doğu Türkistan ve Hong Kong’a uçak seferlerini sürdürdüğü açıklandı.Çin’in bu virüsü milyonlarca Türk’ün hapsedildiği Çin Nazi Kamplarına sıçratmasının büyük bir tehdit olduğu belirtiliyor. Uzmanlar Çin işgal yönetiminin bu uygulamasının çaresi bulunmayan bu bulaşıcı hastalığı bir kez daha etnik Türk soykırımı için kullandığı değerlendiriyorlar.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRIMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Wuhan şehrinden yayılan koronavirüs salgınının Doğu Türkistan’a da ulaştığı belirtildi.

Doğu Türkistan’da dün sabah 6 saatlerinde Li ve Gu soyadlarına sahip iki kişide koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Bu kişilerin 47 ve 52 yaşlarında olduğu ifade ediliyor. Bu iki kişinin de Wuhan şehrinde daha önce bulundukları belirtildi.

Doğu Türkistan’da bulunan toplama kamplarında 2 milyona yakın Uygur, Kazak ve diğer Türk topluluklarından insan bulunuyor. Hastalığın bu kamplara sıçraması halinde büyük kayıpların yaşanacağı ifade ediliyor. Kamplarda insanların hijyenden ve her türlü tıbbi destekten uzak bir hayat sürdükleri ifade ediliyor.

Doğu Türkistan uzmanlarından olan Adrian Zenz de konu ile ilgili, “Koronavirüs, bölgedeki ilk vakaların doğrulanması ile birlikte, Doğu Türkistan krizine tamamen yeni bir boyut ekledi.” ifadelerini kullandı. Uzmanlar kitlesel ölümlerin yaşanmasından endişeleniyor.

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/koronavirus-dogu-turkistan-da-da-tespit-edildi-toplama-kamplarina-sicramasi-buyuk-tehdit/149909/?fb

Share
936 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ