logo

trugen jacn
03 Eylül 2014

ÇİN,UYGUR’LARA NAZİST UYGULAMALAR İÇİN ÇİP TAKIYOR ..!

Çin, Uygur’lara Nazist uygulama için çip takıyor

Yücel TANAY

Doğu Türkistan’ı işgal eden Çin faşist sömürge yönetimi uyguladığı metotlarda Nazı Almanya’sı dönemini hatırlatıyor. Uygur Türklerine karşı her türlü ayrımcılık ve İnsanlık dışı davranışları uygulayan Sömürgeci Çin şimdide Uygurlara Çip takıp kontrol etmek istiyor.
Çin faşist yönetiminin Uygurlara uyguladığı çipli kontrol sistemi Nazi Almanya’sının Yahudi halka uyguladığı etnik ayrımcılık ve soykırımın modern çağda bir benzeri olma özelliğini taşıyor. Benzer Uygulamayı İsrail İşgal ettiği Filistin topraklarında Filistinlilere uyguluyor.
Çin Komünist liderlerin esin kaynağı Nazı Almanya’sının Faşist lideri Hitler Çin Almanya’nın Nazı döneminde İşgal ettiği topraklarda uyguladığı etnik temizliğin bir benzerini İşgal altında tutuğu Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan’da uyguluyor fakat, bu metotların en sert uygulandığı yer Doğu Türkistan ve Uygurlar.
Çinin Doğu Türkistan’da uyguladığı Çipli kontrol sistemi ABD. Merkezli Hür Asya Radyosu Uygurca bölümüne telefonla bilgi veren ve ticaret yapmak için Tibet’e geldiğini belirten bir Uygur Türkünün açıklamalarıyla su yüzüne çıktı. Can güvenliği açısından ismi gizli tutulan bir Uygur Türkü tüccar şunları söyledi ; “Ben 15 yıldır,Tibet’in merkezi Lasa şehrinde kuru yemiş ve meyve ticareti ile iştigal ediyorum. Burada dükkânım vardır. Sürekli Doğu Türkistan’a gidip mal getiriyorum. Ancak, son aylarda Tibet’te bir Müslüman Uygur olarak ikamet etmem, seyahat ve yolculukta büyük sorunlarla karşılaşmaya başladım. Tibet’in Şigatsı vilayetinden Ülkesine mal getirmek için yaptığı yolculuğu esnasında yol boyunda Çin askerlerince kurulan kontrol noktalarında çok sıkı arama ve yüksek düzeye güvenlik önlemlerine maruz kaldığını belirtti. Bu durumun normal yaşantısı ile ticari hayatı üzerinde büyük baskı ve sorun oluşturduğunu de ifade etti.
Son yolculuğu esnasında şimdiye kadar karşılaşmadığı enteresan ve hayret verici bir uygulamaya muruz kaldığını belirterek şunları ilave etti. “ Son yolculuğum esnasında Tibet sınırındaki kontrol noktasına geldiğimde, Askerler kimlik belgemi aldı ve para çekme makinasını andıran bir aparata dokundurdu. Benden önceki Tibet ve Çinli yolcuların kimlikleri normal olarak “Dit” sesi verdi. Benim kimliğimi dokundurduklarında ise, cihaz yüksek sesle alarm vermeye başladı ve bu ses herkesin dikkatini çekti.”
Radyo muhabiri Kutlan,bu olayı teyit etmek için Lasa’da dükkanı bulunan bir başka Uygur’a telefonla ulaştı. Uygur Dükkan sahibi muhabire kendisinin Lasa’da 15 yıldan beri dükkan işlettiğini ,son zamanlarda Çin’in Uygurlara karşı tutumunda çok büyük bir değişiklik gözlemlediğini belirterek sözlerini şöyle bitirdi : “ Ben de geçen ay Şigatsı vilayetindeki sınırı geçerken aynı durumla karşılaştım. Kontrol Cihazının elektronik olarak çalışan otomatik kontrol sistemine bağlı olduğunu, bu sisteme yüklenen kimlik numarası ile Uygurların hemen ayrıt edilebildiğini ve alarm vererek çevredekileri ikaz ettiğini gördüm. Bu alarmı duyan Polis ve Çin askerlerinin Uygur yolculara pürdikkat kesiliyorlar ve tekrar aramaya tabi tutuyorlar. Ancak, buna rağmen Çin’in Tibetlilere karşı davranışları ve tutumu Uygurlara nispeten daha olumlu ve yumuşak olduğunu gördüm.”
Tibet’te uygulamaya konulan bu tür Kimlik Kontrol Makinasının Doğu Türkistan’da veya Çin’in başka bir yerinde kullanılıp kullanılmadığı hakkında her hangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.
Öte yandan Hür Asya Radyosu Çin bölümünden bir muhabir, Tibet’te Çin İşgal Ordusu mensuplarından birinden bu konuda bilgi almaya çalışmıştır. İsminin açıklanmasını istemeyen Çinli Subay bu kimlik doğrulama ve özel makine olayını doğrulamıştır. Çinli Subay, özel olarak imal edilen şimdilik sadece Tibet’te uygulanmaya konulan bu makinalardaki özel sistemde, Uygurlar ile Çin vatandaşı olmayan Tibetlilere özel alarm sistemi olduğunu ve Merkezi Çin hükümetinin emri ile bu uygulamayı yürüttüklerini de sözlerine ekledi.
Çinin Müslüman Uygurları kontrol, izleme ve imha politikaları Çinin Nazist bir devlet yapısına sahip olduğunu insanlık dışı Çin işgal yönetimin Uygurlara uyguladığı metot aynı zamanda Güney Afrika’da Irkçı beyaz azınlık yönetimi tarafından Güney Afrika’nın gerçek Otokan halkı Zululara uygulanan Apartheid Irkçı yöntemi Doğu Türkistan’ın Otokan halkı Uygurlara uygulaması açısından birçok ortak nokta taşıyor. Güney Afrika bugün ülkenin gerçek sahiplerinin oldu. Doğu Türkistan’da gelecekte Uygurların Özgürce yaşadığı Gök bayrağın Doğu Türkistan semalarında dalgalanacağı özgür bir ülke olacağı zamanın yakın olduğuna inancımız tamdır.

KAYNAK  :  http://www.oncevatan.com.tr/cin-uygurlara-nazist-uygulama-icin-cip-takiyor-makale,31476.html

Etiketler: » » » »
Share
943 Kez Görüntülendi.