logo

trugen jacn

ÇİN’DEN FAŞİST BİR UYGULAMA : UYGURLARI TAKİP İÇİN ÖZEL GÜVENLİK KAMERASI GELİŞTİRDİ

Güvenlik kamerası şirketinden ırkçı uygulama

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı.zulüm ve etnik soykırım cinayetlerine her gün bir yenisi ekliyor. Çin’in Hikvision Elektronik şirketi Uygur Türklerini olarak takip ve onları 24 saat kesintisiz gözetlemek için yeni bir özel Güvenlik Kamerası sistemi uygulaması geliştirdiği bildirildi. Çinli İşgalcıların bu ırkçı ve insanlık dışı uygulaması ve medya’da haber olarak yer alması ve oluşan tepkiler üzerine Özel Güvenlik Kamerasının ürünün tanıtım yazısındaki “Sadece Uygurları Gözetlemek için kullanılır.” cümlesinin silindiği açıklandı.

Dünyaca ünlü güvenlik kamerası şirketi IPVM’nin sitesinde 11 Kasım 2019’da yayınlanan yazıda güvenlik kameraları üreticisi Hikvision şirketinin yeni ürün kameralarını tanıtımında ” Uygurları takip etmek için yapay zeka teknolojisi geliştirdiği, Kameranın cins ve ırk ayırımı özelliklerine (Çinli veya Uygur mu olduğu) sahip olduğunu,bu özellikleri tahmin oranının % 90 mertebesinde sonuç alındığı” bilgisi yer alıyor.

Ürünün Çince tanıtımında söz konusu yapay zekâya sahip kameranın takip edilen kişinin cinsiyetinin, deri renginin ve diğer bir takım özelliklerinin yanısıra etnik kökenini “Uygur olup olmadığını” da tespit edecek vasıfta olduğu yazılmış.

IPVM’nin bu ırkçı yaklaşımı soruşturması üzerine Hikvision ürünün tanıtımından bu kısımların silindiği dile getiriliyor.

خىتاي تېخنولوگىيە گۇرۇھى‏-خەيكاڭ ھەسسىدارلىق چەكلىك شىركىتىنىڭ كۆزىتىش كامېرالىرى كۆرگەزمىدە. 2018-يىلى 23-ئۆكتەبىر، بېيجىڭ.

Öte yandan bu skandal tanıtımın 7 ay boyunca yayınlandığı ayrıca şirketin daha önce de benzer uygulamalarının olduğu belirtilmiş.

Washington merkezi İnsan hakları İzleme Örgütü(HRW) Dış ilişkiler Direktörü Laia Grew Çin’in bu yeni tip güvenlik kamerası üretimi ile ilgili olarak şöyle dedi : ” Müslüman Uygurların öz ana vatanlarında çok sıkı şekilde bastırıldığı bu ortamda Çin’in böyle bir Irkçı içerikli bu ürünü pazarlaması bu ülkenin Uygur bölgesinde yeni cinayetler işleyebileceği hakkında yeni ip uçları vermektedir.”sözleri ile tepki gösterdi.

Kaynaklar:

  1. https://ipvm.com/reports/hikvision-uyghur, 11/11/2019 (Türkçesi : millidusunce.com/guvenlik-kamerasi-devi-sirket-uygurlari-takip-icin-uygulama-geliştirdi A.Selim Babaoğlu)
  2. https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/uyghurni-tonush-11122019160111.html
Etiketler: » » » » » » » »
Share
967 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ