logo

trugen jacn
10 January 2020

D. TÜRKİSTAN’İ İŞGAL EDEN ÇİN, BU KEZ “İSTANBUL KANALI ” PROJESİNE GÖZÜNÜ DİKTİ

Son dönemin en büyük tartışma konusu olan Kanal İstanbul’un Çinli yatırımcıların radarına girdiği ortaya çıktı. İstanbul Kanalı Projesi ÇKP. Merkez Komitesi Propaganda/Enformasyon Biriminin güdümünde faaliyet gösteren ve görevi tamamen Çin yönetiminin propagandasına yönelik olan Ülkemizdeki CTV-2 ,CİR-TÜRK başta olmak üzere 4 Tv.kanalı ile 3 radyosunda ve Çin’deki güdümlü ÇKP. medya organlarında geniş yer buldu. Ayrıca.CB.İletişim Başkanı’nın Çince İstanbul Kanalı ile ilgili twiti de dikkate değer ve ilginç bulundu.

türkiye'deki Çinli turistlerin  çinlilerin resmi ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında ‘Çılgın proje’ olarak lanse ettiği ve yaklaşık 75 milyar liralık maliyeti ve çevreye vereceği büyük zararla tartışma konusu olmaya devam eden Kanal İstanbul’un Çin basınında gündem olması dikkat çekti. Çin gazetelerinde ‘Çinli yatırımcıların Kanal İstanbul ile ilgilendiği’ ifadelerinin yer alması “Katarlıların ardından Çinliler de mi gözünü Kanal İstanbul’a dikti?” sorusunu gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Twitter’da Kanal İstanbul Projesi’nin tanıtımına yönelik paylaştığı Çince kısa film, Çin basınında geniş yer buldu.

“Halkın Günlüğü” gazetesi paylaşımı “Türk hükümeti Kanal İstanbul Projesi’nin uygulanmasını hızlandırıyor.” ifadeleriyle okuyucularına duyurdu.

Gazete, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde, “Çinli yatırımcıların söz konusu büyük ölçekli projeyle ilgilendiğine” yer vererek projenin, İstanbul Boğazı üzerindeki ulaşım baskısını hafifleteceğini, İstanbul’un kentsel manzarasını değiştireceğini ve tüm dünyanın projeye odaklanacağını belirtti.

Guangming Daily gazetesi de Altun’un paylaşımını “Türkiye Kanal İstanbul’un inşasını hızlandırıyor.” manşetiyle vererek, projenin oluşturacağı istihdam ve Türkiye ekonomisine yapacağı katkıya dikkati çekti.

Haberde ayrıca projenin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2011 yılında açıklandığına da işaret edildi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) da tanıtım filmini “Türkiye Kanal İstanbul’u tanıtan Çince kısa filmini yayınlandı.” başlığıyla okuyucularına aktardığı haberde, kanalla ilgili görsel ve bilgilendirici grafiklere yer verdi.

Haberde, “Türkiye geçen 10 yılda İstanbul Havalimanı, Asya ve Avrupa kıtasını Marmara Denizi’nin altından bağlayan tüp geçit, üçüncü boğaz köprüsü dahil çok sayıda büyük ölçekli projeyi duyurdu.” ifadeleri yer aldı.

Çin’deki sosyal mesajlaşma ve video paylaşım platformlarında da Kanal İstanbul’un tanıtım filmi paylaşıldı.

KAYNAK : http://www.haberasi.com/vatan-topraklari-parsel-parsel-satiliyor-once-araplar-simdide-cinliler-gozunu-kanal-istanbul-a

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2083 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ