logo

trugen jacn

ÇİN DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ’NDEN UYGURLARA YÖNELİK KÜSTAH,YERSİZ VE ASILSIZ SUÇLAMA

Çin dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin yönetimi 1949 yılında bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini  yıkarak   işgal ettiği Doğu Türkistan’da baskı,zulüm,etnik ayırımcılık,dini ve ırkı soykırım uygulamalarını Çin devlet terörünü kullanarak sürdürürken,diğer yandan bu ülke’de Çin esareti altında ve ülkelerindeki Çin vahşetinden  kaçarak dış ülkelere sığınan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine küstahça suçlamalar ve alçakça iftiralar atmaktan geri durmuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin’in Uygur militanlarıyla savaşmak için uluslararası camiayla birlikte çalışmak istedikleri “ öne sürüldü ve Uygur Türklerine karşı  Çin, resmi olarak  kin ve nefretini  bir kez daha tekrarlamış oldu.

bursagündemi.com.haber sitesinde yer alan bilgilere göre,  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang Pekin’de yaptığı basın toplantısında uluslar arası topluma çağrı yaparak “ Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan çoğu müslüman olan Uygurların, Güneydoğu Asya ve Türkiye üzerinden  ve yasadışı yollardan İŞİD adına  savaşmak için Suriye’ye ve Irak’a gitmelerinden endişelendikleri “ öne sürdü.
Çinli Sözcü basın toplantısından önce “İŞİD saflarında savaştıkğını iddia ettikleri sözde Uygur Savaşçıların eğitim esnasında çekilen bir video görüntüsünü gösterdi.
Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Geng, ayrıca, “ Son zamanlarda Uygur Özerk Bölgesi’ndeki militanların, Suriye’de, Irak’ta ve Güneydoğu Asya’daki IŞİD bağlantılı guruplarla birlikte değişik aktivitelere katıldıklarını “  iddia etti   ve ” Doğu Türkistan güçlerinin Çin’in güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu uzun zamandır dile getirdiklerini ve uluslararası camia ile birlikte Doğu Türkistan’ın ayrılıkçı ve terörist güçlerini ortaklaşa çökertmek adına çalışmaya hazır olduklarını” öne sürdüğü bildirildi.

Çin’in Suriye’ye Türk Ordusuna Karşı Savaşması İçin Yolladığı  Çinli Terörist YPG.Bayrağı ile 

Uzmanlar : İŞİD’e Katılan Militanları Çin Kendisi Eğiterek Suriye’ye Gönderiyor

Çin’in Doğu Türkistan Türklerini İŞİD terörü ile ilişkilendirerek  onların dünyadaki  imajini yıkmak  ve kendilerinin onları toptan imha etmek yolundaki  şen’i emellerine kılıf bulmak ve zemin hazırlamak için  uzun süredir  bir  takım  sinsi tezgah ve  alçak düzenbazlıklara buşvurduklarını ifade ediyorlar. Olayaları ve gelişmeleri yakından izleyen bölge uzmanları ,Çin’in bu konudaki tertip ve tezgahlarının öncekiler gibi   başarı şansının çok düşük olduğunu belirterek ” Çin bu  sefer de  Uygur Türklerine  kazdığı çukura  öncekiler gibi kendileri düşecektir.Cünkü,yalancının Mumu Yatasıya Kadardır.” yorumunda bulunuyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1794 Kez Görüntülendi.