logo

trugen jacn

ÇİNLİ RESSAM Aİ WEİ : BATI’NIN UYGULADIĞI SANSÜR ÇKP DİKTATÖRÜ MAO İLE AYNI !

Batı’daki sansür Mao’nun Çin’i ile aynı’UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)Çin Komünist Partisinin mutlak diktatörlüğündeki Çin’in ülkesindeki   baskı zulüm ve  fikir ve ifade özgürlüğü ile sanat ve sanatçılara karşı uygulanan  yasaklamalar ve ağır baskılardan kaçarak  batıya sığınan Çinli ünlü ressam Ai Weiwei  İsrail’in Gazze’deki acımasız saldırılarını tepki  gösterdiği  ve batılı ülkelerin bu saldırılara desteğini   eleştirdiği için  Londra’da açtığı resim sergisi süresiz askıya alındı. Bu duruma tepki gösteren  Çinli sanatçı Ai Weiwei,  ” Bugün Batı’daki siyasi sansürün, Çin’deki acımasız komünist lider Mao Zedong dönemindeki ile tamamen aynıdır. ” sözleri ile tepki gösterdiği  açıklandı.  

Sürgündeki Çinli sanatçı Ai Weiwei, Batı’nın Gazze Şeridi’nde süren saldırılara ilişkin İsrail’i destekleyen tutumunu eleştiren bir tweet atması nedeniyle Londra’daki sergisinin askıya alınmasının ardından ilk kez konuştu. Ai Weiwei’nin “Yahudi halkına yapılan zulümle ilgili suçluluk duygusu bazen Arap dünyasını etkisizleştirmek için kullanıldı” yorumunun ardından Londra’daki sergisi süresiz ertelenmişti.

66 yaşındaki Ai Weiwei, Sky News’e yaptığı açıklamada, bugün Batı’daki siyasi sansürün, Çin’deki acımasız komünist lider Mao Zedong dönemindeki ile ‘tamamen aynı’ olduğunu söyledi. Muhalif çalışmalarıyla bilinen sanatçı, “Toplum her türlü sorgulama veya tartışmadan gerçekten kaçınacak kadar çekingen hale geldi” dedi.

Sergisinin iptaline neden olan sosyal medya paylaşımının bir kullanıcının sorusuna cevap olduğunu belirten sanatçı, “Fakat bugün pek çok insanın sosyal medyada temel fikirlerini dile getirdiği için kovulduklarını, sansürlendiklerini görüyorum. Bu çok yaygın hale geldi” yorumunu yaptı.Batı’daki sansür Mao’nun Çin’i ile aynı’

Ben Bir Yaşında İken, Ailemle Birlikte Sürgün Edildim 

Kendi ailesinin henüz bir yaşındayken sürgüne gönderildiğini hatırlatan aktivist, şunları söyledi:

“Ben bu ağır siyasi sansürün içinde büyüdüm. Şimdi fark ettim ki, bugün Batı’da siz de tam olarak aynısını yapıyorsunuz.”

Sanatçı, Batılı sanatçıların ifade özgürlüğünü savunmak için yeterince çaba harcadıklarına inanıp inanmadığı sorusuna ise, sanatçıların kapitalizm nedeniyle yozlaştıkları görüşünü aktararak, “Onlar sadece para arıyorlar ve aynı zamanda ünlü olmak istiyorlar” cevabını verdi. Ai Weiwei, sanat çalışmalarında sıklıkla Çin’deki siyasi konulara değiniyor ve Pekin’in insan hakları ve demokrasi konusundaki sicilini sık sık eleştiren bir sanatçı olarak tanınıyor.

Kaynak : https://www.karar.com/kultur-sanat-haberleri/batidaki-sansur-maonun-cini-ile-ayni-1835312

Share
120 Kez Görüntülendi.