logo

trugen jacn
25 Ağustos 2015

ÇİNLİ POLİSLERİ ÖLDÜREN UYGUR FEDAİ AHMET”İN POLİS OLMA İHTİMALI GÜÇLÜ,

pidaiy-qarshiliq-xoten-qoral.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan’in  kadim şehirlerinden Hoten’a bağlı Tosalla kenti Maca köyünde meydana gelen bir olayda tutuklu 25 yaşındaki Uygur Fedai Ahmet Hüdaberdi’nın kendisini sogulamak isteyen Çin işgal Polislerinin elinideki silahı kaparak onları etkisiz hale getirdiği ve kaçtığı bilgisi dün haber sitemizde haber olarak yer almıştı.
Bu habere kaynak gösterilen İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi internet (uyhewer.com) sitesinde yer alan konu ile ilgili bilgiler Özgür Asya radyosu muhabirleri tarafından teyit  edilmek ve ayrıntılara ulaşmak için olayın geçtiği Hoten’in Tosalla kenti’ndeki Emniyet yetkilileri ile bazı kent sakinlarına telefon ettikleri   ve bu olayla ilgili bazı ayrıntılara ulaştıkları açıklandı.


Tosalla Kenti Polis merkezi görevlileri telefonla bilgi veremeyeceğini ifade ederek telefonu kapattı.Ancak,bölge sakinlerinin  bazı bilgiler ve  ip uçları verdiği  açıklandı.
Özgür Asya muhabirlerinin telefon bağlantıları şöyle ;
Hoten şehri sakini bir kişi : Ahmet Hüdaberdi olayından haberdarım.O,kendisini tutuklayan ve sorgulamak isteyen polislerin silahını kaparak onları vurduğunu biliyorum.Ancak.daha ayrınıtılı bilgi veremem. Bütün Hoten şehri ve civarındaki halk kaçan Ahmet Hüdaberdi’nin yakalanması operasyonları için seferber edildi.Bütün halk ellerinde,sopalar,tokmaklar ve kesici aletlerle silahlandırıldı ve bu operasyona dahil edildiler.
Hoten’li bir köylü kız : Kaçak olduğu belirtilen o genç daha yakalanamadı. Ancak,operasyonlar sürdürülüyor.Yönetim bizden onların yakalanıp kendilerine teslim edilmesini istedi.Erkek Çiftçiler onu yakalamak için gece gündüz çalışıyorlar.Kaçan kişinin Tosalla kenti,Maca köyünden olduğunu söylediler.Bizim ailedeki erkekler de 5-6 gündür bu kişiyi yakalamak için çabalıyor.Gece eve gelmiyorlar.
Hükümet,Yakalama emri ve ilanı çıkardı.Onun yerini bildirenlere 100 bir Yen (yaklaşık 14 bin $) yakalayıp teslim edenlere ise 300 bin Yen(50 bin $) ödül verileceğini bildirdi.Yakalama operasyonlarına katılmayanları cezalandıracaklarını açıkladılar .Hatta onları tututklayıp Lasküy kenti’ndeki Tutuklama kampına kapatacaklarını de söylediler.Şimdi ekin biçme ve harman  zamanı. Erkekler operasyona katıldı.Ekin işini annemle ikimiz yapmak zorunda kaldık

Bölgede ikamet edenbir Çinli etnik göçmen : ” Sıradan bir Çiftçi ve köylü’nnün bu kadar kısa zamanda Polisin silahını gasbederek onları öldürmesi mümkün değildir.O,bu eyelemler için mutlaka eğitim almıştır.Bu profeysonellerin ancak yapabileceği bir eylemdir. Bu kişinin mutlaka Çin Polisi olmasından şüphe ediyorum.Bunu ancak,talim alan bir polis memuru yapabilir. Bu sebeple Çin yönetimi bu olayda gerçeği gizlemektedir.”şeklinde konuştu.

İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon merkezi’nın açıkladığına göre, Ahmet Hüdaberdi 18 Ağustas’ta şüphe üzerine tutuklanmış ve Polis Merkezi’ndeki sorgusu esnasında Çin işgal Polisilerinin Tabancı ve diğer silahlarını gasbederek 7 işgal Polisini vurarak öldürmüş ve daha sonra kayıplara karışmıştı.
Sosyal medya’da bu olay ile ilgili yer alan bilgilerde Ahmet Hüdaberdi’nin polislerder gasbettiği 2 tabanca ve 59 adet kurşun ile işgal polislerini öldürüp kaçtığı bilgisi yer aldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
1335 Kez Görüntülendi.