logo

trugen jacn

ÇİNLİ HUAWEİ FİRMASI, ÇKP. YÖNETİMİNİN TÜRKLERE YAPTIĞI İŞKENCELERİN ORTAĞI

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, yazı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Washington merkezi Uygur İnsan Hakları Projesi  uzmanı vebu projenin  dış ilişkiler sorumlusu  Louisa Greve’in Washington’da bir düşünce merkezinin toplantısında yaptığı açıklamada  Çinli  şirket  Huawei’nin, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine doğrudan destek sağladığını belirtti.

Luisa Greve yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Huawei’nin Doğu Türkistan’da insanları gözetleyip, toplama kamplarına yollayan süreçteki rolü hakkında birkaç örnek vermek istiyorum. Mayıs 2018’de yerel hükümetin internet sitesinde açık bir şekilde Huawei’nin Ürümçi’nin Yenişehir ilçesinde “İstihbarat Güvenlik Endüstrisi İnovasyon Laboratuvarı” adlı bir tesiste çalışmalarına başladığının ilanı yer alıyor. Başka şirketlerin de burada yer alabileceğinden şüpheleniyoruz. Bu tesisin sadece Çin’de değil dünyanın diğer ülkelerinde de kullanılacak güvenlik sistemlerinin geliştirme merkezi olduğu biliniyor. İlanda, Huawei’nin güvenlik güçlerine teknolojik destek verdiği ve bölgede devletin uyguladığı güvenlik önlemlerinde işbirliği yapacağı belirtiliyor.”
Doğu Türkistan’a 2016 Ağustos’unda atanan Chen Quanguo, Nisan 2017’den beri Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve Kazaklar başta olmak üzere Türkleri toplama kamplarına yolluyor. Toplama kamplarında en az 1 milyon bu zulme maruz kalanlar bulunuyor.

Kaynak :  “Doğu Türkistan” adlı kullanıcının Sosyal medya   paylaşımı

 

Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

bursa escort