logo

trugen jacn

ÇİNLİ PAYLAŞIMCI : ÇİN ’İN URUMÇİ’DE YAPTIKLARI HİTLER’İN SS.BİRLİKLERİNİ HATIRLATIYOR

新疆上千武警持枪赴反恐一线 场面震撼

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin 14 Şubat 2017 Guma bıçaklı saldırısını bahane ederek işgalindeki Doğu Türkistan’da Urumçi başta Aksu, Kaşgar ve Hoten kentlerinde arda arda gerçekleştirdikleri şantaj ve korkutma amaçlı askeri manevralar, resmigeçitler ve  İşgal askerlerine yemin ettirme   törenleri  Çin’de ve uluslar arazı toplumda  büyük  tartışmalar yarattığı ve Doğu Türkistan sorununun bir kez daha gündeme geldiği   bildirildi.
Özgür Asya radyosu haber sitesinde yer alan bilgilere göre Çin işgal yönetiminin Urumçi başta Uygur Türklerinin çoğunlukla yaşadığı kentlerde Müslüman Uygurları korkutmak,gözdağı vermek ve şantaj amacı ile tanklar,ağır silahlar, ve askeri savaş helikopterlerin kullanıldığı ve bir biri ardı sıra bütün bu  kentlerde sözde ”Teröristlere Karşı koymak ve güvenlik ve istikrarı sağlamak” adı altındaki on binlerce Çini işgal askerlerinin katıldıkları askeri manevralara karşı Çin sosyal medyasında Çinli takipçiler tarafından olumlu ve olumsuz binlerce paylaşımın  dikkat çekici olduğu belirtiliyor.

Nazi SS.Birleklerinin resmi geçit resimleri ile ilgili görsel sonucu
Çinli Takipçi : Çin Hükümetinin Uygur bölgesinde yaptıkları Hitler’in SS.Birliklerinin Resmigeçitlerini Hatırlatıyor
Çinli sosyal medya paylaşımcıları Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki askeri manevralar yaparak   halka korku salmak ve korkutma amaçlı eylemlerini tam anlayamadıklarını çünkü bu tür askeri faaliyetlere   yaşadıkları Çin’de rastlamadıkları için   bu manevraları  hayret ile karşıladıklarını ve kınadıklarını bildiriyorlar.

Bir Çinli paylaşımcı ise “Şanghayım” adlı bir paylaşım sitesinde şunları paylaştığı görüldü  :   Çin hükümetinin Uygur bölgesindeki kentlerde arka arkadan askeri manevralar ve güç gösterisi yapması,Hitler Almanyasının Faşist Özel Birlikleri olan SS. Birliklerini geçit resimlerini hatırlatıyor. Bu tür  Şiddet gösterileri ile barışı sağlamak mümkün değildir.” Dedi.
Çinli Bir diğer Takipçi : Çin hükümeti Uygur bölgesindeki durumdan neden bu kadar endişeli ? Bunu anlamam mümkün değil.Yönetim benim sözlerimi kaale almaz ve bunun de bilincindeyim. Ama yine de bir Çin vatandaşı olarak kişesel fikrimi ifade edeyim. Çin hükümeti, bu ve benzeri şiddet  ve korkutma amaçlı  askeri güç gösterileri ve manevralar,geçitresmi ve yemin törenleri ile bölge’de geçici başarı kazanması mümkün olabilir.Ama,bu şiddet içerikli ve korku salmak amacı ile yapılan uygulamalar  ileride daha büyük ve  daha kanlı  olaylara sebep olabilecektir.

新疆上千武警持枪赴反恐一线 场面震撼
Anthony adı kullanan Bir Başka Çinli : Ben Uygur bölgesinde bulundum. Burası çok zengin bir bölge. Ayrıca stratejik bir bölge olduğu için Çin yönetimi geçmişte burasını işgal etmiş ve Uygurları geçici de olsa sindirmiş ve kendilerine baş eğdirmiş. Ama,hiçbir Müslüman Uygur hiçbir zaman ve kesinlikle Çinli kimliğini kabul etmez.Onlar Çinlilerden farklı,ayrı dilleri,örf adetleri ve dinleri vardır.Çinlilerle insan olmalarından başka hiçbir ortak yönleri yoktur. Çinlilerden tamamen farklılar. Uygurlar geçtiğimiz asırda 2 kez bağımsız devletlerini kurmuş kısa süreliğine de olsa    hür yaşamış  bir Millet. Çinli Komünistler bu bölgeyi zorla güç kullanarak işgal etmiştir. ÇKP.iktidarı burayı işgal ettikten sonra buraya fabrikalar ve işletmeler kurdu.Bölgenin zengin petrol ve doğal gaz ve diğer madenlerini çıkarmak için tesisler kurdu. Ama bütün bu tesis ve fabrikalarda çalışacak işçileri Çin’den buraya zorla göç ettirerek getirdi. Uygurlara hiçbir şekilde çalışma imkanı  tanımadı. Uygurlar bu tesislerde işçi olarak dahi çalışamaz. Müslüman Uygurlar yurt dışına seyahat   için pasaport  dahi alamaz. Kendi topraklarında esir gibi yaşıyorlar. Sen onların zenginliklerine zorla el koyarsan,onların bu zenginliklerden yararlanmalarına izin vermezsen, onları işsiz bırakarak açlığa ve fakirliğe mahkum edersen ve üstelik onlara baskı yaparsan elbette ki onlar de hakkını aramak için şiddet olaylarına başvurmaktan başka çare bulamazlar ? Bazı Çinli paylaşımcılar  Uygurlar konusunda doğru ve gerçekleri yazdığım için beni “Batılı Düşmanları Koruyan Çifte Standatlı” olarak itham ediyorlar,Ben bunlara  sesleniyorum ; kim ki eğer ÇKP’nın Uygur bölgesindeki  varlığını ve uygulamalarını  haklı ve doğru olarak tanımlarsa o kişi bir faşisttir.”
Ancak bunlara karşılık Çin yönetimi tarafından  Çin Şövenizmi  ve  Çin ırkçılığı ile beyinlerini yıkanmış bazı Faşist ve Hitayist Çinli paylaşımcılar Doğu Türkistan’ın ta Çing sülalesi devrinden beri Çin toprağı olduğunu belirterek; “ Çin yönetimi Uygurlara özel ve pozitif ayırımıcı politika uyguluyor.Yine de bunlar itaat etmiyorlar ve baş eğmiyorlar.Şiddet içerikli karşılık eylemlerine baş vuruyorlar  .Bunlara iyi bir ders verilimesinin zamanı gelmiştir.” Şeklinde olumsuz görüş bildirerlere de rastlanılıyor.

新疆上千武警持枪赴反恐一线 场面震撼
Uzmanlar : Çinli Paylaşımcıların olumsuz ve insanı olmayan görüşlerinin sebebi bilgisizliklerinden ve  Çin’in Bölge’de  Sansür  uygulamasından  Kaynaklanıyor.
Bazı etnik Çinlilerin Uygurlara karşı kin ve nefret içerikli paylaşımlarını değerlendiren Uzmanlar bu tür olumsuz görüş sahibi olan Çinlilerin bölgedeki uygulama ve politikalardan habersiz  ve bu konuda bilgisiz olduklarından kaynaklandığını ifade ederek , “ Çin yönetimi bölgeyi adeta bir kafes ve bu bölgede yaşayan Müslüman Uygurları ise,o kafesin  içine kapatılmış bir  kuş durumuna düşürmüştür. Çin kamu oyunun Bölgedeki baskı ve zulümlerden ve halkın neden karşı koyduğu hakkında her hangi bir bilgileri yoktur.Çin medyasının Çin yanlısı ve güdümlü haber ve yorumları sonucu olumsuz görüşe sahip oluyorlar.Bunların çoğu zaten ÇKP.yönetiminin memurları ve bağlılarıdır.Ondan  dolayı böyle olumsuz görüşe sahipler ve   ÇKP.nın politikalarına  uygun  şekilde yazıp çiziyorlar.”  Şeklinde değerlendiriyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
491 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ