logo

trugen jacn

ÇİN,KIRGİZİSTAN’A VERDİĞİ BORÇ KARŞILIĞI BU ÜLKEYİ SÖMÜRGELEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi” adını verdiği küresel sömürgeleştirme projesi ile Orta Asya ülkeleri birer birer Çin’in borç tuzağına düşmeye başladıkları bildirildi. Bu ülkeler içinde  Kırgızistan, Çin’e borçluluk sıralamasında dünyada 5. sırada yer alıyor.

Amerikan Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu “Çin’in Yurtdışına Borç Vermesi” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Çin’in borç verme işlemlerinin yaklaşık yarısının halihazırda kayıt dışı olduğu ve takip edilemediği belirtildi. Bu kayıt dışı borç verme işlemlerinin sonucunda, borçlu ülkeler hangi koşullarda ve tam olarak ne kadar Çin’e borçlu olduklarını bilmeyen bir hale geliyorlar.

Raporda ülkelerin Çin’e olan borçlarının GSYİH’ye oranına (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) göre bir sıralama listesi de yayınlandı. Listeye göre Çin’e en çok borçlu olan 5. ülke Kırgızistan oldu. Kırgızistan’ın GSYİH’isinin %30’unu Çin’den alınan borçlar oluşturuyor. Orta Asya’da Çin’in borç tuzağına düşen birçok ülke bulunuyor. Tacikistan listede 20. ,Türkmenistan 23. ve Özbekistan’ın da 40. sırada olduğu belirtildi.

Kaynak : QHA/haberler/kirgizistan-cin-e-en-cok-borclu-5-ulke-oldu/110693/?fbclid=

Share
487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ