logo

trugen jacn

ÇİN,KENDİ MALI TIKTOK’U KULLANARAK KİŞİSEL BİLGİLERİ ÇALIYOR

Komünist Çin ,kendi geliştirdikleri sosyal paylaşım uygulamasını kullanarak bu platformu kullananların kişisel verilerini çaldığı açıklandı. Özellikle gençleri hedef kitlesi seçerek toplumsal ahlakı ve değerleri yozlaştıran Çin menşeli video paylaşım uygulaması Tiktok’un kişisel verileri de sızdırdığı ortaya çıktı. Milyarlarca kullanıcısı bulunan uygulamanın, kapatılsa dahi, banka şifreleri, adresler ve kişisel mesajlar gibi birçok veriye erişebildiği tespit edildi.

Çin malı Tiktok banka şifrelerinizi ve fotoğraflarınızı çalıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’de geliştirilip Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşan ve sosyal medya uygulamaları arasında popüler hale gelen “TikTok” uygulamasında büyük bir güvenlik açığı tespit edildi.

Küfür ve argo kullanımı, şiddet, cinsellik, çıplaklık, narkotik maddelere teşvik, siber zorbalık ve cinsel istismar konulu içerikleriyle toplumlar için büyük bir tehlike arz eden uygulamasının iOS kullanıcılarının kişisel verilerini de sızdırdığı ortaya çıktı.

KAPATMAK DA KÂR ETMİYOR

Mart ayından bu yana gerçekleştirilen incelemeler neticesinde aralarında dünyaca ünlü Tiktok uygulamasının da bulunduğu bazı iOS uygulamalarının hassas verileri sızdırdığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalara göre TikTok uygulaması kapatılsa bile Apple kullanıcılarının banka şifreleri dahil tüm parolalarına, kripto para cüzdanlarının adreslerine ve kişisel mesajları dahil birçok hassas bilgiye erişebiliyor.

DİĞER CİHAZLARINIZA DA ERİŞEBİLİYOR

Tiktok’un da içinde olduğu 53 iOS uygulamasının panoya kopyalanan verileri de okuma yetkisine sahip olduğu, eğer Apple ekosistemine sahip tüm cihazları kullanıyorsanız ve cihazlarınız biri birine yakın konumdaysa MacBook üzerinden kopyaladığınız metin iPhone veya iPad cihazınıza da iletilebildiği ifade edildi. Bu özellik sebebiyle uygulamalar farklı cihazlardan kopyalanan verilere de erişebiliyor.

İnceleme sonrasında uygulamanın Çin istihbarat teşkilatı ile bağlantılı olduğu yönündeki iddialar ağırlık kazandı.

Kaynak: Diriliş Postası

Etiketler: » » » » » »
Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ