logo

trugen jacn
12 Ağustos 2014

ÇİN’İN YARKENT-İLİŞKU KATLİAMINI İFŞA EDEN EBUBEKİR RAHİM TUTUKLANDI

201408021101china1

       EBUBEKİR  RAHİM’IN YURTDIŞINA İLETMEYİ BAŞARDIĞI MEKTUP

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın Yarkent – İlişku’nun 15-16 ve 17.kentlerinde 28- 31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği, 3-5 bin Müslüman Uygur’un öldürülğü soykırımı ifşa eden ve bir kısım ayrıntılarını yazdığı bir mektupla Çin’in sansürünü aşmayı başararak dünya’ya duyuran Yarkent’lı Uygur genci 22 yaşındaki Ebubekir Rahim’ın 6 Ağustos’ta tutuklanarak hapsedildiği  bildiriliyor.
Çin işgal yönekiminin 27 Mayıs’ta Hoten merkezli başlattığı devlet terörü temelli “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu ile son Yarkent-İlişku katliamınına ait hiçbir bilgi ve belge Çin İşgal Ordusu’nca uygulanan sansür yüzünden dış dünya’ya duyurulamıyordu. Ebubekir Rahim’in yazdığı ve yurt dışına göndermeyi başardığı ve dünyaya yardım çağrısı olarak gönderilen bir mektup Sitemizde ve sitemiz aracılığı ile medya’da yer almıştı.Bu mektup’ta ve bazı görgü şahitlerinin ifadelerinde ,Yarkent-İlişku bölgesinde 5 Temmuz 2009 Urumçi katliamından daha büyük çapta bir soykırımın gerçekleştirildiğini ortaya koyuyordu.
Merkezimize ulaşan bilgilere göre ; Ebubekir Rahim’in Çin zindanlarında büyük zulüm ve işkencelere maruz kaldığı ve hayatından endişe edildiği bildiriliyor.
Tüm okuyucularımızdan Ebubekir Rahim için dua etmelerini talep ve özellikle istirham ediyoruz.

NOT : Mektubun tamamını okumak için şu link’e bakılabilir.:http://www.uyghurnet.org/yarkent-mucahitlerinin-turk-islam-alemine-ve-hur-dunyaya-cagrisi/

Etiketler: » » »

Share
1642 Kez Görüntülendi.