logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMI VE İNSANLIK İÇİN 2022 PEKİN KIŞ OLİMPİYATLARINI BOYKOT EDİNİZ!

Şerefli Doğu Türkistan davasının Türk basınındaki  en güçlü savunucusu  ve Mazlumların sesi  olan KARAR Gazetesi   aynı zamanda bir insanlık davası olan Doğu Türkistan’a çok değerli ve önemli katkısını KARARLILIKLA sürdürüyor. Türk basınının gerçek yüz akı Karar gazetesi bugünkü sürmanşetinde  Türklerin Soykırımcısı Çin’in başkenti Pekin’de  yapılacak 2022 kış olimpiyatlarını  ” İnsanlık adına Pekin’e boykot ! ” başlığı  ile sürmanşetine taşıdı. Doğu Türkistan’da milyonları işkence kamplarına kapatan Çin, diğer  yandan sistematik soykırımı sürdürürken, diğer yandan Kış Olimpiyatları’na hazırlanıyor. İnsanlık vicdanını harekete geçirmeye çalışan Uygurlar ise küresel boykot kampanyası yürütüyor. Zulme sessiz kalan Ankara’ya “Bari bu konuda mazlumların yanında olun ! ” çağrısında bulundu. Doğu Türkistan Türkleri  Türkiye’den  ve Doğu Türkistan’a destek  çıkmasını de talep ettiler. 

İnsanlık adına Pekin'e boykot

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’de 4-20 Şubat arasında düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları öncesi Pekin’e karşı boykot çağrıları yapıldı. Başta Uygur Türkleri olmak üzere 180 insan hakları örgütü, Avrupa Parlamentosu, Kanadalı vekiller ve birçok ülkeden siyasi, dünyayı harekete geçmeye çağırdı. Çin’in “Ağır bir karşılık veririz” tehdidi sonrası ABD ve İngiltere geri adım atsa da insan haklarının ayaklar altına alındığına dikkat çeken uluslararası kamu oyu, vicdanları kanatan konuyu tartışmayı sürdürdü. 2008 Pekin Olimpiyatları’na onay verilerek rejimin daha da cesaretlendirildiğine dikkat çekildi.

 

1980 EUROVISION’UNDAKİ ‘HASSASİYET’ YİNE GÖZETİLSİN

Dünya Uygur Kurultayı “Olimpiyat Komitesi ‘insanlık onurunu koruma’ ilkesini göz ardı etti. Soykırımcıda olimpiyat olmaz, Türkiye boykot etsin” açıklaması yaptı. Olimpiyat Komitesi’ne ve başkentlere ‘siyasi tarafsızlığın arkasına sığınmayın, kararınızı gözden geçirin’ çağrıları yükseldi.

Ankara’nın 1980 Moskova’yı boykot etmesi ve Eurovision’a siyasi oylama gerekçesiyle katılmamasına dikkat çekilerek benzer hassasiyetin Uygurlar için de gözetilmesi gerektiği belirtildi. 1956 Melbourne, 1984 Los Angeles ve 1998 Seul’de atılan adımların bir benzerinin atılabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE PEKİN OLİMPİYATLARINI BOYKOT ETMELİ

Doğu Türkistan’da milyonlarca Uygur Türkü yıllardan beri toplama kamplarında Çin’in soykırımına uğruyor. Dünyanın gözü önünde sergilenen vahşete ülkeler ses çıkarmasın diye Çin kimi zaman devasa ekonomik gücünü kullandı kimi zamanda dünya çapında diplomatik gücünü kullandı.

Bu konuda en fazla sesiz kalan ise Müslüman ülkeler. BM’de batı ülkeleri öncülüğünde düzenlenen “Uygur Türklerine soykırım uygulanıyor” metinlerine Müslüman ülkeler imza atmadı. Ankara’nın bu insanlık trajedisini BM çatısı altında dünyaya duyuran metinlere sessiz kalması da muhalefetin sert tepkisine neden oldu. Türkiye bölgeye heyet gönderme konusunda aldığı kararını da aradan 10 aydan fazla süre geçmesine rağmen adım atmadı. BM çatısı altında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu bir kaç cümle ile geçiştirdi.

pekinss.jpg

ABD İNGİLTERE GERİ ADIM ATTI

Dünyanın gözü önünde vahşet sürerken Çin ‘Barış’ın simgesi olan olimpiyatlar için hazırlıklarına devam ediyor. Ancak soykırıma uğrayan Uygur Türkleri ise Pekin Kış olimpiyatlarının boykot edilmesini istiyor. Çin’de 4-20 Şubat arasında düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları öncesi Pekin’e karşı boykot çağrıları yapıldı. Başta Uygur Türkleri olmak üzere 180 insan hakları örgütü, Avrupa Parlamentosu, Kanadalı vekiller ve birçok ülkeden siyasi, dünyayı harekete geçmeye çağırdı.

Share
373 Kez Görüntülendi.