logo

trugen jacn

ÇİN,İN UYGUR MAHKEMESİ TANIKLARINA ŞANTAJ VE DEZENFORMASYON ÇABALARI

  ÇKP yönetimi  işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı  ağır insan hakları ihlalleri ve soykırım  suçları  için yargılandığı   ilki  04-07 Haziran ve 2.si 10-13 Eylül 2021 tarihlerinde Londra’da yapılan  bağımsız Uygur Mahkemesini   haksız iftira ve  saldırılar yaparak itibarsızlaştırmaya çalışıyor.   Mahkemede  tanık olarak ifade veren Çin toplama kampı mağdurları  ve onların yakınlarını şantaj ve tehditlerle susturmak istiyor. Pekin, Londra’da yapılan Bağımsız Uygur Mahkemesini  itibarsızlaştırmak ve  Tanıkları susturmak için kitaplarda yazılı her numarayı uyguluyor ve her türlü şantaj, tehdit ve korkutma  yol ve yöntemlerini kullanmaktan çekinmiyor.   Bu konuda  Gazeteci-Araştırmacı  ve Yazar   Isobel Cockerell’in  www.codastory.com’da  yayınlanan çarpıcı haber -analizini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.(UYHAM)

 

Çin, Hackker’ler,  Şantaj ve tehditler ve  yalan propagandalar(dezenformasyan) yöntemlerini kullanarak  Uygur Mahkemesini nasıl itibarsızlaştırmaya çalıştı?

Çin’in Uygur bölgesinde kurduğu bir Çin tipi Toplama  kampından sağ kurtulan Kazakistanlı Erbakit Otarbay, bu haftanın başlarında Londra’daki Uygur Mahkemesi’nde ifade vermeye karar verdiğinde, kendisiyle gurur duydu.  Otarbay,Çin’in  işgalindeki  Uygur bölgesindeki  insan hakları krizini soruşturmaya çalışan bağımsız  Uygur Mahkemesinde bir duruşmada tanık olma şansına sahip olmaktan son derece mutlu idi.  O mahkeme  heyeti önünde,  bölgede yaşayan  ailesini ziyaret  amacı için gittiğinde  tutuklandığını  2017 ve 2018 yılları arasında  Doğu Türkistan’daki bir Çin tipi Toplama kampında(Gözaltı Merkezlerinde)  yaşadığı dehşeti anlatabilecekti.

Mahkemede tanık olarak ifade verebilmek için 47 yaşındaki Otarbay, Kazakistan’daki İngiliz Büyükelçiliği’nden vize aldı ve Eylül ayında Londra’ya  gitti. Kendisinin bu  Londra’ya  giderek tanık olarak ifade vereceğini  sadece birkaç yakın arkadaşına söyledi. Ancak çok geçmeden  kendisine telefonlar yağmaya başladı.

 Günde iki veya üç kez, Kazakistan devlet güvenlik servisinden kendisini  “Bakhyt” diye tanıtan  bir adam günde 2-3 kez ziyaret ederek  onu ​​ Londra’ya ifade vermeye gitmemesi için uyardı. Güvenlik Servisi Elemanı  “Eğer  Londra’ya gidersen, ve mahkemede ifade verirsen aileni ve geleceğini etkileyebilir.” şeklinde  tehdit ediyordu. O’na  “Kazakistan’daki ve  Uygur bölgesindeki(Çin’deki)  aile üyelerini düşünmelisiniz.” tehdidinde bulunuyor  Otarbay’la sürekli “yüz yüze konuşmak” için bir kafe veya restoranda buluşmayı teklif ediyordu.

Otarbay bütün bu  şantaj ve tehditlere rağmen  Londra’ya gidip tanıklık yapmaya karar verdi. Londra’ya uçmak için  Almatı havaalanına gitti. Sınır  Polisi   uçağa binmesine izin vermeden önce  onun Pasaport ve diğer belgelerini uzun uzun incelemeye aldı.  Otarbay bu durumu şöyle anlatıyor :  ” Korkudan titriyordum. Beni tutuklayacaklarından  çok korktum” dedi.

Otarbay Kırgizistan’tan Londra’ya Uçuyor 

Bunun üzerine  Otarbay Londra’daki  Mahkemede ifade verecek olan diğer  iki arkadaşıyla birlikte  derhal Almatı havaalanından ayrıldı ve evlerine gidiyormuş gibi bir taksiye binerek şehre geri döndü. Bu  3 tanık araba değiştirdi ve  daha sonra başka bir arabaya bindiler, telefonlarını kapattılar ve yüksek hızda komşu Kırgızistan’a gittiler ve dört saatlik yolculuğu üç saatte tamamladılar. Bişkek’ten İstanbul’a, Dubai’ye ve nihayet Londra’ya uçmayı başardılar. Rahatlama çok büyüktü. Ancak Kazakistan’da iki,  Uygur bölgesinde  iki çocuğu daha olan Otarbay, geride bıraktığı  ailesi konusunda  çok endişeli idi. Londra’da Mahkemede   başından geçenleri  tanık olarak   anlattığında  Kazakistan ve Çin yönetiminin  bu tanıklıkları için  kendilerine verilecek herhangi bir cezadan korkuyorlardı.

Ailelerine Tehditler Ve Şantajlar 

Otarbay’ın ebeveynleri ve iki çocuğunun yaşadığı Sincan Altay’da Çinli yetkililer, ebeveynlerini evlerinde ziyaret ediyor ve oğulları ifade verirse sonuçları hakkında onları tehdit ediyorlardı. Şanghay’da yaşayan kız kardeşi Otarbay’ı arayıp ifade vermemesi için yalvardı.

Mahkeme günü, Otarbay yargıçlara nasıl aç bırakıldığını, dövüldüğünü, beyni yıkandığını ve Sincan’ın kamp ve hapishane ağında çalışmaya zorlandığını anlattı. Bir tercüman aracılığıyla, “Başka yerlerde kameralar olduğu için bizi kamera olmayan ayrı bir tuvalete götürürlerdi ve elektrikli coplarla döverlerdi” dedi.

Erbakit Otarbay, 12 Eylül 2021’de Londra’daki Uygur Mahkemesi’nde ifade veriyor. Fotoğraf: Lily Vetch

Otarbay’a ifade vermesini engellemek için uygulanan baskı, Çin ve -vekil olarak- Kazak hükümetlerinin Londra’daki Uygur Mahkemesi’ni baltalamak ve ezici sistem hakkında gerçeği ortaya çıkarmaya yönelik her türlü uluslararası girişimi kınamak için yürüttüğü geniş kapsamlı kampanyanın bir parçası. Sincan’ın etnik azınlıklarına uygulanan gözaltı ve gözetim. Bugüne kadar, bir milyon kadar Uygur, sözde “yeniden eğitim” kamplarında tutuldu.

Uygur Mahkemesi ‘nin ikinci duruşması Parlamento Binası’na uzakta Westminster’deki Kilisesi evinde, 10 ve 13 Eylül tarihleri arasında anları gerçekleşti. Çin devletinin Sincan’daki Uygur, Kazak ve diğer Türk Müslüman nüfusa yönelik soykırım iddialarını araştırmak için düzenlendi. Duruşma resmi olarak Dünya Uygur Kongresi tarafından talep edilmişti, ancak daha önce eski Sırbistan cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in savaş suçlarından yargılanmasına öncülük eden QC Sir Geoffrey Nice başkanlığında bağımsız bir halk mahkemesi olarak görev yapıyor. Herhangi bir yaptırım veya yaptırım yetkisi yoktur, ancak yine de Çin hükümeti tarafından Haziran ayındaki ve bu ayki ilk duruşmalarında hedef alınmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti, mahkemenin yargılamaya katılma taleplerine yanıt vermedi. Bunun yerine, mahkemeye ve organizatörlerine karşı yaptırımlar uyguladı .

Çin’in Birleşik Krallık Büyükelçisi Zheng Zeguang, bu hafta düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi : “Düzenleyicilerin bir araya getirdiği sözde tanıklar, yalnızca hiç yaşanmamış sözde zulmü uyduran aktörlerdir.”

Zheng, Birleşik Krallık hükümetinden “organizatörlerin bu tür kötü niyetli davranışlara devam etmelerini engellemesini” istediğini de sözlerine ekledi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiye mahkeme konusunda güvence vermeye çalışıp çalışmadığı konusunda yorum taleplerine yanıt vermedi. Zheng’e, 15 Eylül’de İngiltere parlamentosunu ziyaret etmesinin yasaklandığı, birçok milletvekiline ve meslektaşına yönelik yaptırımların sürdüğü söylendi.

Mahkemenin organizatörleri ayrıca, ev sahibi mekan olan Church House’un etkinliği düzenlememesi için baskı altına alındığını söyledi. Çin Büyükelçiliği ile bağlantılı insanlar tarafından binanın başka bir bölümünü kiralamak için gerçekten çaba sarf edildiğini düşünüyorum, bu yüzden bu işin ne kadar derine indiği konusunda size bir fikir veriyor, dedi Luke de Pulford. mahkeme ve haklar grubunun kurucu ortağı Soykırıma Müdahale Koalisyonu.

Church House konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Mahkeme personeli ayrıca dijital güvenliklerini hacklemek için bir dizi şüpheli girişimde bulundu. Mahkemede proje asistanı olan Frankie Vetch, “Duruşmaların hazırlık aşamasında çok sayıda sahte kayıt aldık” dedi. Organizatörlerin birkaç şüpheli e-postayı ve giriş denemelerini nasıl aldıklarını anlattı. Bu, dışarıdan gelenlerin sisteme girmesini önlemek için, mekan içinde halka açık bir Wi-Fi bağlantısının olmamasını sağlamak da dahil olmak üzere, tanıklarının verilerini korumak için önlemler almalarına yol açtı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Londra Büyükelçiliği yorum taleplerine yanıt vermedi.

Sincan’da kaybolan ve hapsedilen Uygurları kaydeden Uygur Geçiş Dönemi Adaleti veri tabanında proje araştırmacısı olan Muetter Iliqud, raporunu mahkemenin hem Haziran hem de Eylül oturumlarında sundu. Her iki duruşmadan önceki günlerde, Telegram uygulaması, hesabında çok sayıda oturum açma girişimi olduğunu bildirdi. Aynı şey Facebook ve WhatsApp’ta da oldu. Meslektaşları da benzer bir aktivite yaşadı. Bana telefonunu gösterdi ve düzinelerce giriş uyarısı arasında gezindi. Her ikisi de Norveç’te bulunan Iliqud ve annesi, duruşmaya kadar bilinmeyen numaralardan da telefonlar aldı. “Sadece kendimi değil, birlikte çalıştığım herkesi de riske atıyorum ve bu konuda çok endişeliyim” dedi.

Bir başka uzman tanık, Uygurlar için Kampanya’nın halkla ilişkiler ve savunma direktörü Julie Millsap, Instagram, Twitter ve Facebook’ta, direk dansının eski fotoğraflarının yanı sıra odak dışı, sahte görüntüler yayınlayan isimsiz hesaplar tarafından taciz edildi. dans stüdyosunda bir adamı öpen bir kadının portresi. “Mesajlar, ‘Bunu kocanıza göstereceğiz’ dedi. Daha sonra benzer mesajlar aldı. İfadesi sırasında, troller Uygur Kongresi YouTube sayfasına onu kınayan yorumlarla spam gönderdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Qelbinur Sidik’in tanık ifadesine itiraz etmek için Mayıs ayında yayınladığı propaganda videosunun ekran görüntüleri

Haziran ayındaki duruşmalar sırasında, Çin Dışişleri Bakanlığı, tanıklar tarafından verilen delillere itiraz eden aile üyelerinin yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi. Haziran ayında Sincan’da zorla kısırlaştırıldığını anlatan bir tanık olan Qelbinur Sidik, “Tanıklığımı baltalamaya çalıştılar” dedi. İfadesinden bir gün önce, kocasının resmi dışişleri bakanlığının Twitter sayfasında, hikayesini “saçma” olarak nitelendiren bir videosunu izledi.

De Pulford, “Açıkça kendi aile üyelerini yalancı olmakla suçlamak zorunda kaldılar” dedi. “Bu hükümetin zulmü sınır tanımıyor. Anlatılarını desteklemek için en düşük seviyeye inecekler, bu da her şey uydurulmuş gibi ortaya çıkacak herhangi bir sorun olduğunu inkar etmek.”

Artık ülkesine dönmenin çok tehlikeli olduğuna karar veren Erbakit Otarbay, İngiltere’ye sığınmaya çalışacak “Burada kendimi çok güvende hissediyorum” dedi. “Bakhyt” onu en son Otarbay’ın Londra’da olduğu 9 Eylül’de aramıştı. O zamandan beri telefon numarasını değiştirdi ve aramalar durdu.

Az önce okuduğunuz hikaye, Coda’nın durmaksızın ve tekil bir odakla ele aldığı karmaşık ve sürekli değişen bir hikayenin küçük bir parçası. Ama senin yardımın olmadan yapamayız. Bugün üye olarak hikayede kalan gazeteciliğe desteğinizi gösterin. Coda Story, bir 501(c)3 ABD kar amacı gütmeyen kuruluştur. Coda Story’ye katkınız vergiden düşülebilir.

kAYNAK : https://www.codastory.com/disinformation/uyghur-tribunal-london-china-kazakhstan-discredit/?fbclid=I

Destek Kodası

Share
291 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ