logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’İN TUTUKLADIĞI ÜNLÜ UYGUR TÜRKÜ BİLİM ADAMINDAN HABER ALINAMIYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bilim adamı Türk Dilcisi ve Dil ve yazı komitesi üyesi ve Lugat bölümü Başkanı olan Hamdullah Abdurrahaaman’ın geçtiğimiz yıl Çin işgal yönetimince tutuklanarak Eğitim Merkezi adını verdikleri Çin Nazi Kamplarına kapatıldığı ve şimdiye kadar kendisinden hiç bir şekilde haber alınamadığı açıklandı.

Norveç’te yaşayan Hamdullah Abdurrahman’ın oğlu Yaşar Hamdullah ile gelini şair-yazar ve insan hakları aktivisti Rana YaşarAybala Babalarının tutuklanması ile ilgili olarak Özgür Asya radyosuna şunları açıkladı : ” Babamız Dil ve Yazı Komitesi üyesi ve Lugat Bölümü Başkanlığından 20116 yılında emekli olmuştu. Kendisi ile sosyal medya üzerinden zaman zaman haberleşiyorduk ve bu haberleşmelerimiz de sadece selam ve sağlık haberlerimizi bir birimize iletmekten ibaretti. Ağustos 2018’e kadar evinde serbest yaşadığını biliyorduk., Ancak,Eylül 20118’da bir gün bizlere ani olarak kendisinin Turfan’ın Piçan ilçesinde yaşayan kardeşi Abdullah Abdurrahman’ın Namaz Kıldığı gerekçesi ile tutuklanarak toplama kamplarına konulduğunu bildirdi. Ondan sonra kendisi ile hiç bir şekilde ilişki kurmamız mümkün olmadı. Ancak, ısrarlı araştırmalarımız sonucunda bu yılın Mart ayında kendisinin de toplama kampında olduğunu bilgisine ulaştık.Babamız bu yılın Ocak ayının başlarında tutuklanmış ve nerede tutulduğu de bilinmiyor.

İşgalci Çin,Özgür Asaya radyosunun Teyit Telefonlarına Cevap vermedi

Bu haberin teyit edilmesi amacı ile Özgür Asla radyosu muhabirleri Urumçi’ye Dil ve Yazı Komitesi Başkanlığına bu başkanlığın bağlı olduğu Ba Hulyang Polis Merkezi ile Ünlü dilcinin oturduğu Tengritag bölgesi Galibiyet yolu ve Dostluk Mahallesi Ahalı Komitesi(Muhtarlık biriminin muadili bir organ) telefon ettiklerini ancak,kendisi ile ile ilgili soruların cevaplanmadığı giibi telefonların da yüzlerine kapatıldığı açıkladılar.

Evlatları Babalarının Tutuklanma Sebebini Yorumladılar

Norveç’te yaşayan Ünlü Dilci Hamdullah Beyin oğlu Yaşar Hamdullah ile gelini şair-yazan ve insan hakları aktivisti Rana Yaşar Aybala Babalarının tutuklanması ile olarak görüşlerini şöyle açıkladılar ; ” Babamız Dil ve Yazı Komitesinde 35 yıl süre ile Uygur Türkçesi üzerinde çalıştı.Kendisi aynı zamanda Göktürk ,Çağatay kadim Türk-Uygur dili uzmanı idi. Uzun yıllar Uygur Türkçesi Lugat bölümünde sorumlu olarak çalışmıştır. Türkçenin Göktürk,kadim Uygur Türkçesi ile Çağatay Türkçesi konusunda önde gelen bir uzman ve otoritesi idi. Ayrıca,Japon ve Arap dillerinde dersler vermiştir. Onlarca uzaman dilci yetiştirmiştir. Geçtiğimiz yılın sonlarında Sözde Özerk Bölge Hükümeti Disiplin Komitesi ve Revize Komitesi kurumsal sitelerinde yer alan bilgilere göre Ocak 2018’ten itibaren bir kaç kez muvazzaf ve emekli Dilciler ve bilginler siyasi eğitim adı ile günlerce süren “Eleştirel Siyasi Eğitim” adı ile kampanyalara tabi tutulmuştur. Bu siyasi eğitim ve eleştiri kampanyalarına 70 civarında Uygur ve Kazak Türkü bilim adamı iştirak ettirilmiş ve “Yeniden Zorla Eğitilmiş”ti . Babamızın bu Zorla ideolojik ve Siyasi eğitim kampanyalarından sonra tutuklanarak kampa konulduğunu tahmin ediyoruz.”şeklinde konuştular.

Hamdullah Abdurrahman Kimdir ?

Ünlü dilci ve Türk dili bilim insanı Hamdullah Abdurrahman 1957 yılında Turfan’in Piçan ilçesinde dünya’ya gelmiştir. Lise öğretiminden sonra Pekin Merkezi Milletler Enstitüsü(Şimdiki Merkezi Milletler Üniversitesi) Türkoloji bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra ülkesine dönerek Sözde Özerk Bölgesel Yönetime bağlı Dili ve Yazı komitesinde 35 yıl çalışmış ve bu komitenin Sözlük bölümü başkanlığından 2016 yılında emekli olmuştur.

Eserleri :

  1. Uygur Türkçesinin izahlı Lugati(7 cilt) yazım komitesinde üye olarak yer almıştır
  2. Uygurca-Çince Sözlük
  3. Uygur Kişi isimleri
  4. Uygurlarda Zanaat ve Zanata ait adlar ve tanımlamalar
  5. Uygurcadan Çinceye ve Çince’den Uygurcaya giren Kelimeler
Share
1259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ