logo

trugen jacn

DENİZLİ’DE BAŞLAYAN ÇİN’İN TÜRK SOYKIRIMI İÇİN BOYKOT KAMPANYASINA KATILIM ARTIYOR

Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik soykırım cinayetlerine tepki amacı ile Denizli’de başlayan Çin mallarına boykot kampanyası çığ gibi büyüyor. Denizli merkezli Denkrom Makina’nin sahibi Kadir Akıncı’nin girişimi ve öncülüğünde Türkiye’de bir grup iş insanının aldığı bu boykot kararı başarılı bir şekilde yürütülüyor. Çin’e karşı ticari boykot kampanyasında İşadamı Kadir Akıncı Boykotun fitilini ateşleyen isim olarak öne çıkmış bulunuyor.

UYGUR HABER VE ANAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı soykırım uygulamalarını protesto etmek amacıyla Türkiye’de bir grup iş insanı, ticari boykot kararı aldı. Çin’e karşı başlatılan ‘Sen de Bırak Sen de Dur de’ kampanyasına kısa sürede 48 firma destek verdi. Çin’e yönelik ithalat ve ihracata son verilmesi çağrısı yapan kampanyaya ilişkin konuşan DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı ‘Soydaşlarımızın kamplarda esir tutulduğu ve dış dünyaya irtibatlarının kesildiğini görüyoruz. Bu tablo karşısında hiçbir şey olmamış gibi Çin ile ticaret yapmamız mümkün değildir’ dedi.

Denizli’de faaliyet gösteren DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı tarafından başlatılan ‘Sen de Bırak Sen de Dur de’ kampanyası ile Çin ile ticaret yapan Türk firmalarına çağrı yapıldı. Çin’e yönelik ithalat ve ihracata son verilmesine ilişkin çağrıya Türkiye çapında 50 firma katıldı. Akıncı’nın koordinasyonunda yürütülen kampanya kapsamında, Çin ile ticaret yapan Türk firmaların özellikle ithalat noktasında alternatif ülkelere yönelmeleri istendi. 

“HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ TİCARET YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Boykot kampanyasına ilişkin Aykırı’ya konuşan DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı, Uygur Türklerine dünyada benzeri olmayacak şekilde yapılan zulme kayıtsız kalamadıklarını belirterek “Kampanyamıza her geçen gün yeni firmalar katılıyor. Soydaşlarımızın kamplarda esir tutulduğu ve dış dünyaya irtibatlarının kesildiğini görüyoruz. Bu tablo karşısında hiçbir şey olmamış gibi Çin ile ticaret yapmamız mümkün değildir”  ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 502 BİN DOLARLIK SİPARİŞ İPTAL EDİLDİ

Şu ana kadar 50 firmanın katıldığı boykot kampanyası sürecinde toplamda 2 milyon 502 bin dolarlık sipariş iptal edildi. Akıncı, temmuz ayına kadar kampanyaya katılan firma sayısını yüzlerle ifade edileceğini söyledi.

Kampanyaya başlama fikrini anlatan Akıncı “Milliyetçi bir gelenekten geliyorum. Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları’nda bilfiil görev aldım. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun tedrisatından geçmiş biriyim. Bu tedrisat ‘mazlumun yanında olmayı’ ilke edinir. Bu mazlum Müslüman bir soydaşımızsa (Uygur Türkleri gibi) bizim için dava olmuştur. Doğu Türkistan büyük bir davadır. Bu davaya hizmet etmek hepimizin görevidir.

“SİYASET, DOĞU TÜRKİSTAN DEMEKTEN BİLE İMTİNA EDİYOR”

Ancak hem ticari hem siyasi yaşamımda bu anlamda gereken iradenin gösterilmediğini tecrübe edindim. Özellikle siyasetin Doğu Türkistan demekten bile imtina ettiğine şahit oldum. İşte o an “Ben ne yapabilirim” diye sormaya başladım. Aklıma ilk gelen Çin ile yapmış olduğum ticari faaliyetleri durdurmaktı.

Şahsi olarak Çin ile ticari faaliyetlerimi dondurmam beni tatmin etmedi. Bunu tıpkı benim gibi düşünen iş insanlarına yaymayı düşündüm. Aldığım ilk tepkiler, Doğu Türkistan meselesinin fazla bilinmediği noktasındaydı. Anlattıkça bilgileri paylaştıkça kampanya bir anda büyümeye başladı” dedi.

Şu an kadar kampanyaya 48 firmanın katıldığını ve bunun bir gurur kaynağı olduğunu belirten Akıncı “Biz yola 2 kişi olarak çıktık. Şu anda geriye dönüp baktığımda tam 48 firmanın kampanyamıza iştirak ettiğini görüyorum. Bu bizim için, Doğu Türkistan davası için bir gurur kaynağı.

“FATURALARINI İBRAZ EDEREK BU SÜRECE KATILIYORLAR”

Kampanyanın başladığı günden bu yana bu firmaların ithalatını ve kullanımını kestiği Çin malı ürünlerin resmî faturalar ile ifade edilmiş tutarı 1.502.000 USD. Bu tutar herhangi bir şekilde beyan edilen bir tutar değil, yani herhangi bir firma ben bu kadar ürünü bırakıyorum tutarı da şu kadar demiyor. Bu tür katılımları tasvip etmiyoruz ve almıyoruz da kampanyamıza. Firmalar bize faturaları ile bıraktığı ürünleri ispat ederek ve faturaları ibraz ederek bu sürece katılıyorlar.

Bu tutar da şu an için 1.502.000 $. Hedefimiz ise 7. aya kadar 100 firmaya ulaşmak. 100 firmaya ulaştıktan sonra da, bizzat kendi firmamın, Denkrom Makina’nın ihracat yaptığı firmaları bu sürece dahil ederek dünya çapında bir konsorsiyum oluşturmak. Bunu Anadolu insanının girişimleriyle sağlayacağız” diye konuştu.

Bu kampanyadan Çin’in etkilenip etkilenmeyeceğine yönelik soruya Akıncı “Her şey inanmakla başlar. Bizim inandığımız bir dava var, vatanları işgal edilmiş, kendi yurtlarında kamplara sokulmuş milyonlarca insandan bahsediyoruz. Bu tabloya suskun kalıp, hiçbir şey olmamış gibi Çin ile ticaret yapmayı en başta insanlığıma yakıştıramadım.

İşte o yüzden yaptığımız sipariş iptalleriyle ilgili muhatap Çin firmalarına, konuyu yazılı bir protokol ile iletiyoruz. “Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı politikalardan dolayı firmanızla ticari ilişkimizi sonlandırma kararı aldık” şeklinde yazılı bilgilendirme yapıyoruz” cevabını verdi.

“AMACIMIZ DÜNYAYA YAYMAK”

Denizli’den başlayan kampanyanın kısa bir sürede Türkiye çapına yayıldığına dikkat çeken Akıncı “Amacımız bu boykotu dünyaya yayabilmek Kampanyamızın nihai hedefi ise bir protokol zemini oluşturmak ve bu protokolle tabii ki, Doğu Türkistan’a zulüm eden Çin Halk Cumhuriyeti ve Komünist Parti ile protokol zeminini sağlamak. Onlarla taleplerimiz doğrultusunda hazırlanmış anlaşma metnini imzalatmak Bunun için uğraşıyoruz ve dünyadaki faaliyet gösteren tüm firmaları bu sürece dâhil etmeye çalışıyoruz” dedi.

Akıncı, bu doğrultuda kampanyanın nihai hedefini Doğu Türkistan halkının talepleri doğrultusunda bir protokol oluşturup Çin Halk Cumhuriyeti ve Komünist Parti ile bir anlaşma imzalamak olarak tanımlıyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE DE TANITILACAK

Akıncı, bu kampanyanın sadece iş insanlarından değil aynı zamanda Doğu Türkistan için faaliyet gösteren bütün dernek, STK’ler ve Uygurlara yapılan zulme karşı çıkan, fikir önderleri tarafından da desteklendiğini söyledi.

Akıncı, Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı İsmail Cengiz, Doğu Türkistan Millî Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, Rabia Kadir, Doğu Türkistan Maarif Derneği ve STK’ler Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan’ın ambargo kampanyasına destek verdiğini ve Doğu Türkistan halkından da her gün, çok sayıda destek ve tebrik mesajları aldığını ifade etti. Akıncı, kampanyayı BM’nin genel kurulunda tanıtmak için BM’den de 7 ay sonrasına söz aldıklarını da sözlerine ekledi.

“TÜRK MEDYASI SUSKUN”

Türk medyasının kampanya hakkında adeta 3 maymunu oynadığını ifade eden Akıncı, birkacı dışında kimsenin kampanya ile ilgilenmediğini söyledi: Maalesef Türk basınında Doğu Türkistan konusunda ciddi bir ilgisizlik var. Kendilerini milliyetçi olarak tanımlayan bir gazete ile geçtiğimiz günlerde temas kurduk. Kampanyamızı anlattık, verdikleri cevap şu oldu ‘Biz haber yapmayacağız’ Bir başka muhafazakâr gazete ise konuyla ilgilendi ama haberleştirmedi. Sonra bir baktık ki bir Çin markasının ilanını almışlar. alıntı

KAYNAK : https://www.karar.com/turkiyede-cine-karsi-dogu-turkistan-boykotu-basladi-sen-de-birak-sen-de-dur-de-1564653

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
370 Kez Görüntülendi.