logo

trugen jacn

ÇİN’İN MÜSLÜMAN TÜRKLERE YÖNELİK BASKI VE ZULMÜ SOYKIRIM MÜZESİNDE GÜNDEMDE !

Temmuz 2015'te, antik İpek Yolu ticaret kasabası Kaşgar'daki Id Kah Camii'nin dışında, Uygur kadınları ve erkekler Ramazan'ın sonunu kutlayan neşeli bir Müslüman bayramı sırasında dua ediyorlar.  Polis araçları ve güvenlik hattı Xinjiang, Çin'deki kamu meydanında.  Alexandra Williams

Bu resim Temmuz 2015’te, antik İpek Yolu üzerindeki Kültür ve ticaret merkezi ve geçiş noktası olan tarihi Kaşgar şehrindeki Eyidgah Camii’nin önündeki büyük meydanda bir Ramazan Bayramı namazını gösteriyor. Uygur kadınları ve erkekler Ramazan’ın sona ermesi ile kutlanan Ramazan bayramı için Allah’a şükrederek mutlu bir şekilde dua ediyorlar.  Bayram namazı kılan topluluğun etrafı Çin işgal Polislerince ve Polis araçları ile adeta bir güvenlik çemberi ile kuşatılmış durumda.(Fotoğraf : Alexandra Williams)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin yönetimi Uygur bölgesinde yaşayan Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara din ve etnik kökenlerinden ötürü baskı uyguluyor ve onlara zülmediyor.

Washington’da bulunan   Holocost Müzesinde Çin’in bu insanlık dışı baskı ve zulmü bir kez daha masaya yatırılıyor ve gündeme getiriliyor.

Simon-Skjodt Soykırımı Önleme Merkezi, Çin’in bu eylem ve uygulamalarının insanlığa karşı işlenen suçlar seviyesine yükselebileceğinden derin endişe duyuyor.

Çin hükümeti, onlarca yıldan beri Türk Müslüman bir grup olan Uygurlara sürekli ve sistematik zulüm ve baskı uyguluyor. Çin’in hedefi çeşitli yöntemlerle onları tamamen soykırım yaparak varlıklarına son vermektir. Çin yönetimi Son yıllarda sayılarının 1-3 milyon arasında olduğu tahmin edilen sayıdaki Müslüman Türk azınlıkları ülke genelinde kurduğu onlarca Çin tipi zorunlu çalışma kamplarında zorla tutuyor.Ayrıca kurdukları onlarca Hapishanelerde kurdukları özel bir sistemde bir zulüm,işkence ve kitlesel gözaltı kampanyası yürütüyor. Çin’in resmi rakamlarına göre  12 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkede 1- 3 milyon Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Müslüman Türk azınlığı Toplama Kampları ile Çin Hapishanelerinde tutuluyorlar. Bu insanlar dini ve etnik kimliklerini ifade etme yetenekleri yasaklanmış durumdadır.

Uygur bölgesinde yaşayan Uygurlar,Kazaklar ve diğer Müslüman Türk azınlık halklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bize katılınız.

PANELİSTLER ŞUNLARDIR ;
Rushan Abbas
  : Uygur Hareketi İcra Direktörü
Jessica Batke  : China File Kıdemli Editör,
Alim Seytoff  : Özgür Asya Radyosu(rfa.org) Uygur Servisi Direktörü,
Dr. Adrian Zenz : Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı Çalışmaları gurubu Kıdemli Üyesi.

Toplantı Yeri :

ABD Soykırım Anıt Müzesi’nin 100 Raoul Wallenberg Yeri, SW
Washington, DC 20024 Amerika Birleşik Devletleri

Tarih : 05 Mart 2020 Saat 18,30-20,oo arası

Bu program ücretsiz ve halka açıktır.Ancak katılım için önceden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen :  calendar@ushmm.org’a yazınız.

Kaynak:www.ushmm.org/onlinecalendar/event/macpgppgdc0320?utm_source=mkto&utm_medium=email&

Share
329 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ