logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARI NAZİLERİN ÖLÜM KAMPLARINDAN BETER

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARI NAZİLERİN ÖLÜM KAMPLARINI ARATMIYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da 2 milyona yaklaşık Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarının bulunduğu toplama kamplarına dair yeni bilgilere ulaşıldı.

Yabancı kaynaklar toplama kamplarının inşasında çalışan üç kişi ile röportajlar gerçekleşti. Çalışanlardan biri olan Yang (bilgi aktaranların güvenliği için gerçek isimleri verilmedi) toplama kamplarının düzeni hakkında önemli bilgiler aktardı. Yang, “Bir kamp 4 metre yüksekliğindeki duvarlar ile çevrilidir. Üzerinde iki katmanlı elektrik verilmiş dikenli tel bulunur ve bu üç dört metre yüksekliğindedir.” diyerek toplama kamplarının yapısını anlatmaya başladı.

BANYOLARDA DAHİ KAMERALAR BULUNUYOR

Yang, “Her bir köşede dört gözlem kulesi bulunuyor. Kamplardaki pencerelerde demir parmaklıklar ve korkuluklar bulunuyor. Ayrıca penceresiz odalar da var. Bunların her biri 3-4 metrekare kadar. Her bir oda iki güvenlik kamerası ile donatıldı. Bu durum 360 derece gözetim imkanı veriyor. Odada konuşulan her bir sözcük kaydediliyor. Ayrıca banyolarda da kameralar var. Duş başlıklarında genelde demir çubuklar kullanılır ancak bunlar kamptaki insanların intihar girişimlerini ve onların görevlilere saldırmasını önlemek için kaldırıldı” dedi.

“TOPLAMA KAMPININ İNŞAATINDA TELEFONLARI TOPLUYORLARDI”

Yang, Doğu Türkistan’da sadece bir ilçedeki gözetim sistemlerine (güvenlik kamerası vb.) yaklaşık 6 milyon dolar harcandığını belirtti. Yang, “Hükumet bunların dönemsel eğitim okulları olduğunda ısrarcı oldu ancak buralar hapishane modeliyle inşa edildi. İnşaatların başlangıcında telefonlarımızı getirmek serbestti ancak sonra yasaklandı. Amirler işten önce onları bizden topluyordu.” dedi.

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistan-daki-toplama- kamplari-hakkinda-yeni-bilgiler-yayimlandi/172750/?fb

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
336 Kez Görüntülendi.