logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ HAPİSHANE VE TOPLAMA KAMPLARININ SAYISI 500’Ü GEÇTİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da “Siyasi Eğitim Merkezi ” iddiasıyla kurduğu Toplama kampları ve hapishanelerin sayısının 500 civarında olduğu açıklandı. Bu Toplama Kampları ile Hapishanelerde gözaltında tuttuğu Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türklerin ve Müslümanların sayısının ise yaklaşık 1 milyon olduğu bildiriliyor. Ancak Diasporada faaliyet gösteren Uygur aktivistlere göre ise Çin’in bu kamp ve Hapishanelerde “Eğitime alınanların’ sayısının bilinenden çok daha fazla.

Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi : Çin’in Kurduğu Toplama Kampları ile Hapishanelerin sayısı 500

Washington merkezli Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, Uygur Türklerinin tutulduğu yaklaşık 500 kamp ve hapishane olduğunu belgelerle ortaya koydu.

Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, çoğunluğu Müslüman Türklerden oluşan ve Çin’in Şinjiang olarak tanımladığı Doğu Türkistan için bağımsızlık talep ediyor. Hareket, Uygur Türklerinin kültürlerinin değiştirmeye zorlandığı iddia edilen 182 “odaklanma kampı”nın coğrafi koordinatlarını paylaştı. Grup, Google Earth vasıtasıyla 209 şüpheli hapishane ve 74 Çalışma (işçi) kampı daha tespit ettiklerini ve bunun ayrıntılarını daha sonra paylaşacaklarını bildirdi.

Hareketin operasyonlar direktörü Kyle Olbert, bunların büyük ölçüde daha önce tespit edilmeyen kamplar olduğuna dikkat çekerek ortada çok daha büyük sayıların olduğunu söyledi.

Daha önce Amerikan istihbaratına çalışan ve Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi’ne danışmanlık yapan Anders Corr yaptığı açıklamada bu kez yeni tespit ettikleri tesislerin yüzde 40’ın daha önce ortaya çıkarılamadığını ve hiç bilinmediğini bildirdi.

Doğu Türkistan'ın Urumçi kenti yakınlarındaki bir toplama kampı

Pentagon yaklaşık 3 milyon demişti

İnsan hakları örgütleri Çin’in 1 milyondan fazla Uygur ve diğer etnik Türk Müslümanları gözaltında tuttuğunu tahmin ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Asya’dan sorumlu üst düzey yetkilisi Randall Schriver mayıs ayında yaptığı açıklamada Çin’in Toplama Kamplarında tutulanların sayısının 3 milyona yakın olduğunu söylemişti. Bölgede yaklaşık 20 milyon insan bulunduğu hesaba katıldığında bu sayı sıra dışı görülüyor.

Aktivist ve görgü tanıkları Çin hükümetinin Uygurları ve diğer Müslümanları asimilasyon için işkence yaptığını savunuyor. Hareketin Operasyonlar Müdürü Keyle Olbert Çin’in politikasını “hapsederek yavaş yavaş katlederek soykırım yapmak ” olarak nitelendi. Olbert’e göre Çin her gün ortalama 10 bin kişiyi öldürürse ancak, dünya belki bunu farkedecek ancak herkesi hapsedip doğal yoldan ölmelerini beklerse belki de dünyanın bundan haberi hiç olmayacak şeklinde konuştu.

ABD, Çin’in Uygurlara muamelesini Nazi Almanya’sının odaklanma kamplarına benzetiyor ve tepki gösteriyor. Çin yönetimi ise bu kampların varlığını inkar ediyor ve bu kampların Eğitim merkezleri olduğunu öne sürerek bu iddiaları sürekli reddediyor .

Kaynak : https://tr.euronews.com/2019/11/13/cin-de-uygur-turklerinin-tutuldugu-kamp-ve-hapishane-sayisi-yaklasik-500?fbclid=

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ