logo

trugen jacn
27 April 2018

ÇİN’İN BASKI,ZULÜM,CİNAYET VE SOYKIRIMLARINI PROTESTO İÇİN BRÜKSEL’DE DEV MİTİNG !

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, yazı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

1949 yılından beri ÇKP/Faşist işgal yönetiminin işgal ve istilası altında bulunan Doğu Türkistan’daki etnik Çin’in etnik temelli  baskı,zulüm,asimilasyon,ırkı  ayırımcılık insanlık dışı cinayetleri ile   acımasız ve vahşi soykırım uygulamalarını uluslar arası topluma duyurmak ve protesto etmek amacı ile Dünya Uygur Kurultayı öncülüğünde en az 5 bin kişinin katılması beklenen dev gösteri bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılıyor.

Uygurların Miting ve eylem resimleri gösteri resimleri ile ilgili görsel sonucu

Brüksel’de bulunan AB.Parlamentosu binasının önündeki meydanda bugün  ( 27.04.2018 Cuma ) saat 10,oo’da başlayacak dev protesto gösterisinde Pekin’in özellikle Urumçi’ye atadığı Çin Irkçı –Nazisi ÇKP bölgesel Sekreteri Çing Çuvenggou’nun Doğu Türkistan genelinde kurduğu Çin Nazı Kamplarında yasa dışı ve hukuksuz olarak     ve sayıların en az bir milyon  civarında olduğu tahmini edilen Müslüman Türk tutukluların durumu da gündeme taşınıyor ve uluslar arası toplum’dan bu konuda Çin’e tepki göstermesi ve baskı yapması  amaçlanıyor.

Uygurların Miting ve eylem resimleri gösteri resimleri ile ilgili görsel sonucu
Brüksel’de bugün saat 10,oo’da başlayacak dev Miting’ge Dünya Uygur Kurultayı Ali Rehberi Rabia Kadir,Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa, DUK.İcra Kurulu Başkanı Ömer Kanat ile İcra Kurulunun diğer üyeleri ile çeşitli ülkelerden gelen DOğu Türkistan STK.larının başkanları ve yöneticileri de iştirak ediyor.Dev Mitinge AB.ülkelerinde faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve temsilcileri ve Avrupa’da yaşayan Türklerin yoğun bir şekilde katılmaları bekleniyor.
Ayrıca,AB.ülkelerinden bazı Parlamenterler ile Avrupa Parlamentosu Uygur Dostluk Gurubu Üyesi bazı parlamenterlerin de bu gösteriye katılarak destek vermesi bekleniyor.
Dünya’nın Çeşitli Ülkelerinden  600 Doğu Türkistan’da Brüksel’de
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre, Dünya Uygur Kurultayı’nın öncülüğünde yapılan bu mitinge dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlılar ile onların kurdukları Sivil Toplum Kuruluşları yoğun bir şekilde destek veriyor.Türkiye başata olmak üzere AB.ülkeleri,ABD.Kanada, Japonya ve uzak Avusralya kıt’asında yaşayan Doğu Türkistanlılardan en az 600 kişinin dün itibari ile Mitingin yapılacağı Belçika’nın başkenti Brüksel’e intikal ettikleri bildiriliyor.

Uygurların Miting ve eylem resimleri gösteri resimleri ile ilgili görsel sonucu
Dev Miting’in Hazırılıkları Tamam
Miting Tertip Komitesinin açıkılamalarına göre miting için gerekli Kökbayraklar ,taşınacak pankart ve afişler  kullanıma hazır halde  ve miting sırasında söylenecek sloganları  da çeşitli dillerde hazırlanarak katılımcılara dağıtılacağı belirtildi. Belçika Uygur Derneği Başkanı Abdullah Uygur İştirakçıların temel ihtiyaçlarının karşılanması için  gerekli  hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.Ayrıca, Cuma namazının kılınması için Miting alanı yakınlarındaki bir Türk Camisi yetkileri ile görüşüldüğü ve bilgilendirildiğini söyledi.
Kurultay’ın güvenlik ve diziplininin sağlanması için ülkelerden gelen katılımcıların kendi aralarında tesbit ettikleri görevliler  nezaret edecek ve ayrıca DUK’in görevlendireceği görevliler de yürüyüş ve mitingin disiplininin sağlanması için çaba harcayacaklar,.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Ömer Kanat :  Amaç, Doğu Türkistan’daki  Ağır ve Dramatik Durumu Duyurmak Ve Destek Sağlamak 
DUK.İcra Kurulu Başkanı Ömer Kanat, Beleçika’nin başkenti Brüksel’de bugün yapılacak dev Miting ile ile ilgili olarak kamu oyu ve basını bilgilendirmek amacı ile bir açıklama yaptı ve  şunları söyledi ; “ Brüksel AB.Paramanetosu ile AB.oluşumunun bir çok önemli karar mekanizmalarının merkezlerinin yer aldığı ve faaliyet gösterdiği önemli bir kenttir.Ayrıca,bu kent aynı zamanda Beleçika Krallığı’nın tarihi başkentidir. Bir diğer önemli husus ise,bu gösterinin  küresl siyasetin  önemli siyası ve karar  merkezlerinden AB.Parlamentosunun önünde yer alan meydanda yapılmış olması çok önem arz etmektedir. Dünya Uygur Kurultayı olarak ilk kez böyle geniş katılımlı ve çok önemli bir etkinlik düzenlemiş bulunuyoruz.  AB,’nın siyası ve karar alma merekezi’nde Çin’in Doğu Türkistan’da özellikle son 2 yıldır bu ülkenin tarihi sakinleri ve asıl sahipleri olan Uygur,Kazak,Kırgiz Türkleri ile diğer etnik Çinli olmayan halklara karşı yürütülmekte olan Jenosid amaçlı baskı.zulüm,devlet terörü ve insanlık dışı uygulamalarını AB, ve dünya kamu oyuna duyurmayı  ve uluslara arası toplumun ve ülkelerin bu konuda Çin’e baskı yapmasını ve davamızı destek olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. İnşaallah bu gösteri amacına ulaşır ve Doğu Türkistan’daki insanlık dışı durumun en azından iyileştirilmesi için  gerekli destek verilmiş olur. ”şeklinde konuştu.

برۇسسېلدا ئۆتكۈزۈلىدىغان 5 مىڭ كىشىلىك نامايىشنىڭ لوگوسى.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ