logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAN SONRA KIRGİZİSTAN’DA DA ” DİJİTAL YÜZ TANIMA SİSTEMİ ” KURDU

Çin, Bişkek sokaklarına ücretsiz ‘Yüz Tanıma Sistemi’ kurdu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türkler için kullandığı Yüz Tanıma Sistemi’ni ücretsiz olarak Bişkek sokaklarına kurdu. Bugün 60 kamera ve 20 kişiden oluşan yüz tanıma ile Bişkek sokaklarında insanları denetlemeye başladı.

Yüz tanıma işlevine sahip video gözetim kameraları Kırgızistan’ın başkentinde göründü. Yenilikler, Çinli devlete ait şirket tarafından ücretsiz sunuluyor. Sistem çalışmaya başladı bile, ancak verilerin nerede depolanacağı, kimlerin erişilebilir olduğu ve sızıntı durumunda kimin cevap vereceği ile ilgili soruların cevapları yok.

Merkez İçişleri Müdürlüğü’nün dijital komuta merkezi, cumhurbaşkanı, içişleri bakanı ve Bişkek belediye başkanının huzurunda coşkuyla açıldı.

Kırgiz Türkleri Toplama kampı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sooronbai Jeenbekov tatmin olduğunu söyledi: “İnşallah bu merkez, hızla bilgi iletecek. “Kolluk kuvvetleri suç mahalline daha hızlı ulaşacak ve bu olayların çözülmesine yardımcı olacak.” Ona göre, Çinli şirket donanım ve yazılım sunarken 5 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.

İçişleri Bakanı Kashkar Dzhunushaliev’in söylediğine göre bugün, 60 video kamera 20 kişiden oluşan yüz tanıma ile Bişkek sokaklarında insanları çekmeye başladı. Ona göre, Bişkek’te toplam 1000 kamera planlanıyor. Bundan sonra, aynı dijital merkezlerin açılması ülke bölgelerinde başlayacaktır.

Yetkililer yeni sistemin suçu azaltmaya yardımcı olacağını iddia ediyorlar. Uzmanlar ise, kişisel verilerin güvenliğinin garantisinin gerektiğini söylüyorlar.

İlgili resim

KAYNAK : habernida.com

Share
1393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ