logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN TİPİ NAZI KAMPLARININ VARLIĞINI RESMEN KABUL ETTİ

Komünist Çin yönetimi, İşgali altındaki Doğu Türkistan’da bu ülkede yaşayan Türklerin etnik soykırımını hızlandırmak amacı ile açtığı Çin tipi Toplama/Nazi kamplarının varlığını resmen itiraf etti. ÇKP faşist diktatörlügünün en üst organı olan Çin Devlet Konseyi tarafından peryodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında, Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar her yıl ortalama 1,3 milyon işçiye ‘mesleki eğitim’ adı altında formasyon verildiğini iddia etti. Çin işgal yönetimi ilk önce bu kampların varlığını inkar etti.Uydu haritaları ile tesbit kampların yerleri ve Toplama kamplarında hapis tutulan Uygurlara ait resimler ve yuurt dışına çıkabilen bu kamp mağdurlarının tanıklığından sonra kampların Eğitim Merkezi olduğunu öne sürüyordu. Uluslararası toplumun baskıları ile Hitler Faşizmınden ilham ve örnek aldığı Çin Nazi Kamplarına ait açık ve net kanıtların ifşa edilmesi ile ÇKP işgal yönetiminin yalanları ile sahte açıklamaları tümden su yüzüne çıktığı belirtiliyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Komünist Çin yönetimi açık ve net kanıtlar karşısında Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarının inkar etmekten ve yoktur yalanlarından pes etmek zorunda kaldı. ÇKP Diktatörlüğünün en üst idari organı olan Çin Devlet Konseyi son yayınladığı beyaz kitapta Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar her yıl ortalama 1,3 milyon işçiye ‘mesleki eğitim’ adı altında formasyon verildiğini iddia etti.Bu sayı son 6 yıllık dönemde toplam 8 milyon kişinin bu Çin tipi Toplama kamplarında hepsedikdikleri gerçeğini itiraf anlamına geliyor. Çin Nazı Kamplarına hapsedilerden onbinlerce kişinin bu kamplardaki kötü yaşam şartları ,baskı zulüm ve işkenceler sonucu hayatlarını kaybettikelri tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler ve İnsan hakları savunucuları Müslüman azınlıkların bu kamplarda zorla tutulduğunu savunuyor.

Pekin tarafından çeşitli aralıklarla yayınlanan ve önemli konu başlıklarına değinilen bir devlet belgesi olan Beyaz Kitap (White Paper) son sayısında “Sincan’da İstihdam ve İşçi Hakları” başlıklı bir rapor yayınladı.

Rapora göre, Doğu Türkistan’da “istihdam ile gelir düzeyi düzenli şekilde artıyor ve işçilere etnik kökenleri, dinleri ve cinsiyetleri temelinde ayrımcılık yapılmıyor”.

China has locked up 8 MILLION in terrifying ‘re-education’ camps, docs reveal

“HERKES EŞİT, NEZİH, GÜVENLİ, ÖZGÜR BİR ORTAMDA ÇALIŞIYOR”

Euronews’in haberine göre; Pekin, bölgede yaşayan “tüm etnik gruplardan uluşan insanların nezih, güvenli ve özgür bir ortamda çalıştıklarını” iddia etti. Ayrıca kitapta yer alan “cepleri dolu, hayatları daha iyi ve daha mutlular” ifadesi de dikkat çekti.

Bölgede bazı problemlerin olduğunun altını çizen raporda, “teröristlerin, ayrılıkçıların ve radikal grupların etkisi altında kalan, zayıf ve eski fikirlere sahip olan eğitimsiz bazı kişilerin istihdamı zor. Bu nedenle, 2014’ten 2019’a kadar her yıl 1,29 milyon kişiye mesleki eğitim verildi. Bunların büyük bir kısmı aldıkları eğitim programından sonra iş bulabildiler” ifadesi kullanıldı.

Ancak Alman araştırmacı Adrian Zenz’e göre kamplardan geçen toplam kişi sayısını elde etmek için 1,29 milyon rakamını yıllarla çarpmak yeterli değil çünkü bu kamplardaki tutukluluk süreleri değişebiliyor.

Araştırmacılar ve insan hakları örgütleri bir milyondan fazla Uygur’un “radikalleşmeyi önleme” adı altında yoğun propagandaya maruz kaldıkları bu kamplarda zorla tutulduklarını ifade ediyor. Kamplardan çıkanlar orada yaşadıkları işkence olaylarını anlatıyor.

Pekin uzun bir süre kampların varlığını inkar ettikten sonra “mesleki eğitim merkezlerinin” olduğunu itiraf etmişti.

https://www.karar.com/cin-varligini-itiraf-ettigi-toplama-kamplarini-boyle-savundu-artik-cepleri-daha-dolu-ve-hayatlari-daha-iyi-1586242

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ