logo

trugen jacn
07 Kasım 2014

ÇİN, HOTEN’DE 10 MÜSLÜMAN UYGURU DAHA KATLETTİ.

xoten-herbiy-saqchi-qoralliq.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Geçen 27 Ekim’de Hoten’in Merkez İlçi İlçesi’nde bir evde bulunan Uygur gençleri ile onları tutuklamak için üzerlerine gelen Çin Polisi arasında çıkan çatışmalarda en az 10 kişi’nin hayatını kaybettiği bildiriliyor.
Almanya merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi İnternet sitesinde yer alan habere göre Artuş Buğra Han adında bir kişinin 5 Kasım tarihli haberi ve sosyal Medya’da konu ile ilgili yer alan bilgilere göre, 27 Ekim’de Doğu Türkistan’ın Hoten şehir merkezine bağlı İlçi Kenti Topça mahallesindeki bir evde toplanarak sohbet eden 13 Müslüman uygur gencinin bulunduğu evi basan Çin işgal güçleri ile evde bulunan gençler arasında çıkan çatışmalarda toplam 10 kişinin öldüğü ve sayısı belirlenemeyen kişi veya kişilerin yaralandığı ifade ediliyor
Çin İşgal Güçlerinin, kendilerine yapılan ihbar üzerine gençlerin toplandığı eve baskın düzenledikleri ve hiç bir gerekçe göstermeden onları tutuklamaya çalışmaları üzerine çatışma çıktığı, Çıkan çatışmalarda baskıncı polislerden bir kaçının bıçakla karşı koymaya çalışan gençler tarafından yaralandığı,bunun üzerine dışarıda beklemekte olan diğer Polislerin eve baskın düzenleyerek gençlerin üzerine yayılım ateşi açtıkları belirtiliyor.
Ancak,Çin işgal yönetimi Hoten’in İlçi kenti Topça mahallesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylarla ilgili,şimdiye kadar her hangi bir açıklama yapmaması dikkatı çekiyor.
ABD.merkezli Hür Asya Radyosunun Hoten ve Topça Polis Merkezi’ne telefonla ulaşarak elde ettiği bilgilere göre, olay resmi yerel makamların kişisel söylemeleri ile doğrulanmış bulunuyor.
Muhabir Şöhret Hoşur’un telefonla konuşmayı başardığı Nurbağ Polis Merkezi Nöbetçisi ölümle sonuçlanan böyle bir çatışmanın meydana geldiğini doğrulamış ve daha fazla bilgi vermekten kaçınmıştır.
Muhabirin ulaştığı İlçi Mahalli yönetiminden bir yetkili ise şu bilgileri vermiştir,” Topça kenti’nin resmi adı 11.Kenttir.Biz olaylardan haberdarız.Ancak,kaç kişinin öldüğü ve yaralandığı ve olayın ayrıntıları hakkında bilgi sahibi değiliz.” Şeklinde konuşmuştur.
Hoten İl Emniyet Müdürlüğü Teftiş Bölümünde çalıştığını söyleyen bir diğer Uygur asıllı İşgal Polis Memuru ise, İlçi’de meydana gelen olaylardan haberdar olduğunu ifade etmiştır. Ancak, olayın sebepleri, ve olay mahalli hakkında  bilgi veremeyeceğini  ifade ederek telefonu kapatmıştır.
Sosyal medya’da yer alan bilgilere göre, olaylarda ölen 10 kişiden 3’nün Uygur asıllı Çin polisi olduğu, eve baskın düzenleyen polislere karşı Uygur gençlerinin direndikleri ve çatışmalarda gençlerin bıçak ve kesici aletler kullandıkları bilgisi yer alıyor.Çatışmada ölenlerin sayısının fazla olması Çin işgal polisi’nin şüphelileri canlı yakalamak yerine yayılım ateşi açarak yargısız infaz ettiklerini gösteriyor. Olaylarda ölen 3 İşgal Polisinin tamamının Uygur asıllı olması de bir diğer önemli husus olarak dikkatı çekiyor.
Uzmanlar ; bu ve daha önceki olaylarda çatışmalarda Uygur asıllı Çin İşgal Polislerinin ölmesi, Çinli İşgalcilerin Urumçi’deki Başı, Küçük Diktatör Cang’in geçenlerde açıkça sarfettiği “Uygurları Kendi Yağı İle Kavurmak” talimatı ile birebir örtüştüğünün açık ve net bir ifadesi olduğu noktasında birleşiyorlar.

Kaynaklar      1-  rfa.org.Uighur/Kişilik Hokuk/ Şöhret Hoşur-06.11.2014

                         2-  ETİC. İnternet Sitesi /Haberler/Açıklamalar  07.11.2014

Etiketler: » » » »
Share
2349 Kez Görüntülendi.