logo

trugen jacn
30 March 2017

İŞGALCI ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA YENİ KISITLAMA VE YASAKLAR ZİNCİRİNİ YÜRÜRLÜĞE KOYDU

Çin hükümetinin  işgalı altındaki Doğu Türkistan’da (Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların hayatını daha da zorlaştıracak yeni 15 maddelik yönetmeliği  geçtiğimiz  01 Nisan  2017  Cumartesi günü  yürürlüğe koyacağı  bildiriliyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin yönetiminin  işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da (Uygur Özerk Bölgesi’nde)  ” Dini Aşırılıklar ve Terönle  Mücadele ” adı altında    Müslüman Uygur Türklerine karşı   yeni  düzenlemeler, kısıtlamalar ve  yasaklar  getiren 15 maddelik   bir yasalar zinciri kabul ettiği ve bunun  hemen uygulamaya başladığı açıklandı.

Ülkede ifade özgürlüğünün ihlalinin meşru hale getirilmesi için yapılan düzenleme maddeleri hakkında çok fazla detay verilmedi.

Çin hükümetinin,  Doğu Türkistan’da Terörizme ve Bölücülüğe yönelik artan tehditlere karşı başlattığı kampanyanın devamında bölgede yaşayan Müslümanlara yeni yasaklar getiren yeni yönetmeliğini  29 Mart  2017  Çarşamba günü yayınladı.

UYGURLARIN ÇİN DEVLET TELEVİZYONU İZLEMEMELERİ SUÇ KAPSAMINDA

 

1 Nisan Cumartesi günü yürürlüğe girecek olan düzenlemede, Müslümanların “normal” olarak nitelendirdiği  Müslümanlarını tesettürlü kıyafet(Peçe olarak nitelindiriyor) ve erkeklerin ise,sakal’ bırakmaları dahil olmak üzere, devlet televizyonunu izlemeyi reddetme ya da devlet radyosunu dinlemeyi reddetme ve çocuklarına dinlettirmemeyi  bu yeni düzenleme ile yasakladı.

Çin eğitim Bakanlığının Resmi kurumsal İnternet sitesi ( News.ts.cn,)  dini içerikli  ifade,söz ve eylemleri (İslami hareketleri )  Aşırı Radikal  yanlısı “Tezahürler” olarak nitelendiriyor ve  bundan böyle bu Tezahürlerin yer almadığı  ulusal eğitime başlayacaklarını bildirdi.

Uygur Özerk Bölgesinde kırsal kesimlerde güvenlik ve gözetim önlemleri artırılarak bölgeye binlerce ağır silahlı polis konuşlandırıldı.

Mart ayının başlarından itibaren Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki tüm silahları güçleri ile ülkede görevli Çin güvenlik güçlerini ortak seferber ederek  Uygur Özerk Bölgesi’nde  askeri resmi geçitler,gövde gösterileri ve büyük bir anti-terör  manevralar ve on binlerece  Çin işgal asker ve  polisinin katıldığı   mitingler düzenelemiş ve halka  gözdağı vermişti.

Hükümetin “aşırılık” olarak gördüğü, günlük yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan 15 maddelik öğe veya davranış listesinde neredeyse İslami yaşamın birçok özelliği yer aldı.

EVLİLİK – CENAZE VE MİRAS’TA İSLAMİ KURALLAR YASAK

Yeni çıkarılan ve 01 Nisan’dan itibaren uygulamaya konacak olan yeni yasa ve Yönetmelik  uyarınca, evlilik ya da boşanma ya da başkalarının düğün, cenaze törenlerine ve miras bölüşümü ve diğer toplumsal hayata dair her türlü uygulamalara  dini  içerik verilmesi  “Aşırı Radikal Dini Eylem” olarak yasaklanıyor ve din adamlarının dini nikal kıyması,sünnet töreni düzanlemesi ve bu geleneksel dini  içerikli törenlerdeki rölü yasaklanıyor.Bu yeni düzenleme ve yasalar ile bu tür toplumsal törenler ve işlemeler  Çin işgal yönetimi tarafından  resmi olarak yerine getiriliyor.

Diğer işlemler arasında, aile planlaması politikalarının uygulanmasına müdahale etmek veya sabote etmek ve ulusal kimlik kartlarına, ev kayıt defterlerine veya Çin para birimine kasıtlı olarak zarar vermek de bu yasal yeni düzenleme ile cezayı gerektiren eylemler  kapsamına alınıyor.

HELAL KAVRAMI KULLANMAK YASAK

Mevzuata göre, gıda ile ilgili olmayan bölgelerde Helal kavramının uygulanması ya da başkalarının laik hayatlarına müdahale etmek için kullanılması da aşırı bir eylem olarak kabul edilir.

Yeni yönetmelik ile, İslami içerikli yayın, basım, dağıtım, satış, üretim, video, mağaza, yasaklanıyor. Aile planlaması politikasının uygulanmasına engel teşkil edilme sayılan çocuk doğum sayısı ceza sebebi.

İHBAR  ETMEK VE JURNALCILIK  DA YASAL HALE GETİRİLDİ 

Halka açık yerlerde, toplu taşıma, tren istasyonları, hava alanları gibi kamuya açık alanlarda peçe takan kadınların derhal emniyet güçlerine ihbar edilmesi gerektiği de maddeler arasında.Bu yeni düzenleme ile   yeni yasalara uymayan ve karşı gelenlerin ihbar edilmesi zorunlu ve yasal hale getiriliyor.Ayrıca,Jurnalcılık de  bu yasa ile  ödüllendiriliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1278 Kez Görüntülendi.