logo

trugen jacn
03 Mart 2015

ÇİN’DE 14 GENERALE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI..!

cin-general-caihou

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)   

     Çin’de 14 generale yolsuzluk nedeniyle soruşturma açıldığı, generallerin bazılarının müebbet hapis cezası aldıkları belirtildi

Çin silahlı kuvvetlerinde yürütülen yolsuzlukla mücadele kampanyası kapsamında son aylarda toplam 14 general soruşturmaya alındı ya da suçlu bulundu.

Çin ordusunun yayın organı PLA Daily, son aylarda toplam 14 general hakkında soruşturma açıldığı ya da mahkumiyet kararı verildiğini açıkladı. Yıllık meclis toplantısı öncesinde yayımlanan haberde, söz konusu generallerin isim listesi de yer aldı.

Listede, İkinci Topçu Birliği adıyla bilinen nükleer füze kuvvetlerinin siyasi komiser yardımcısının yanı sıra, Kuzey Deniz Filosu’nun kurmay başkan vekili gibi kritik görevlerin olması dikkat çekti.

PLA Daily, söz konusu generallerin hangi suç ya da disiplin ihlallerinden ötürü soruşturma altında bulunduğunu belirtmedi. Hubei askeri bölgesinin eski komutan yardımcısı Lan Weijie’nin ise rüşvet kabul etmek ve ateşli silah bulundurmak suçlarından Ocak ayında ömür boyu hapse mahkum edildiği kaydedildi.

Öte yandan, Çin kamuoyunda soruşturmaların Cumhurbaşkanı Şi Cinping’in başlattığı yolsuzlukla mücadeleyle alakalı olduğu görüşü hakim. Halkın Kurtuluş Ordusu’nda yolsuzluğa karşı temizlik kampanyası yürütüldüğü uzun zamandır ülke medyasının da gündeminde.

Başkanlığını Şi Cinping’in yaptığı ve Çin ordusunun en üst düzey komuta birimi olan Merkezi Askeri Komisyon’un iki başkan yardımcısından biri konumundaki Eski Genel Kurmay Başkanı General Cu Caihou, geçtiğimiz yıl terfiler karşılığında rüşvet almak suçundan Çin Komünist Partisi (ÇKP) disiplin organı’nca partiden atılmış ve adli yargıya sevk edilmişti.

Son 30 yılda yolsuzluk suçlaması yöneltilen en üst rütbeli asker olan Cu Caihou’nun ömür boyu hapse çarptırılması bekleniyor.

Uzmanlar, Çin ordusunda öteden bu yana ciddi boyutlardaki yolsuzluğun, askeri harcamalardaki keskin yükselişlere bağlı olarak çok daha belirgin problem haline geldiğine dikkat çekiyor. Bazı gözlemciler ise, aynı zamanda ÇKP Genel Sekreteri olan Cumhurbaşkanı Şi’nin yolsuzluk soruşturmalarını ordu üzerindeki otoritesini sıkılaştırmak için kullandığı yorumunu dile getiriyor.

Çin silahlı güçleri, 3 milyona yakın aktif personeliyle dünyanın en kalabalık ordusu durumunda bulunuyor. Kara, hava, deniz ve füze kuvvetlerinden oluşan silahlı güçlerin 2014 yılı bütçesi resmi rakamlara göre 138 milyar ABD dolarıydı.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı ( DHA)

 

Etiketler: » » » »
Share
1428 Kez Görüntülendi.