logo

trugen jacn
16 Haziran 2014

ÇİN,3 MÜSLÜMAN UYGUR’A DAHA İDAM CEZASI VERDİ.

خىتاي سوتى يەنە 3 ئۇيغۇرنى ئۆلۈمگە ھۆكۈم قىلدى

Uyghur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi, geçen yılın 28 Ekim günü Pekin’in kalbi Tienenmin Meydanında meydana gelen, 5 kişinin ölümü ve 39 kişinin yaralanması ile sonuçlanan araçlı intihar saldırısının zanlıları olduğu bildirilen 3 kişi’yi daha idam’a mahkum ettiğini bildirildi.
Çin Merkez Tv.nun 16 Haziran tarihli haberine göre, idam Cezasının Urumçi Orta Halk Mahkemesi,nce yapılan yargılamada, ”Tienenmin İntihar Saldırısının Planlayıcısı” olmakla suçladığı Hüseyincan Hoşur başta 3 kişi’yi idama,Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın)’ı ömür boyu hapis cezasına ve toplam 5 kişinin ise 5-20 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığını açıkladı.
28 Ekim Tienenmin Patlaması nedeniyle , Doğu Türkistan ve Uygur sorunu bir kez daha uluslar arası toplumun gündemine gelmiş ve olayın gelişimi,sonuç ve etkileri uzun süre kamu oyunda tartışılmıştı.
Bu Saldırıdan 2 gün sonra Pekin’de açıklama yapan Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, olayla ilgili Hüseyincan Hoşur,Gülnaz Tohtıniyaz, Yusuf Ömer Niyaz Bibicennet Abdulkadir ve Yusuf Ahmet başta olmak üzere toplam 5 kişinin tutuklandığını bildirmişti.
Tienenmin intihar saldırısı ile ilgili olarak 13 Haziran’da 8 Uygur’la ilgili iddianamenin Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nce kabul edildiği açıklanmıştı. Bu haber, aynı gün Haber Sitemizde de verilmişti.

     İşgal Savcılığı,daha önce bu olayla ilgili tutuklu sanıklar hakkında hazırladığı iddianameyi 30 Mayıs’ta Urumçi Orta Sot Halk Mahkemesine sunduğunu açıklanmıştı. Aynı gün Urumçi Tren Garı’nda intihar saldırısı meydana gelmiş ve patlamalarda 3 kişi ölmüş ve 100’ye yakın kişi yaralanmıştı.

      Çin işgal yönetiminin kendilerine uyguladığı insanlık dışı sistematik asimilasyon ve yok etme uygulamalarına karşı Varlık mücadelesi vermekte olan Doğu Türkistan Türkleri , bu tür istenmeyen olaylardan doğrudan etkilenen, can ve mal kaybına uğrayan masum insanlara bıraktıkları mektup ve mesajlarla üzüntülerini ifade ederken,aziz canlarını ortaya koymak ve feda etmek suretiyle Çin’in Milli zulüm cehenneminde yanmakta olan sevgili ve kadirbilir Milletinin ah-u zarını,feryadını Türk Alemine,İslam Dünyasına ve uluslar arası topluma iletmek ve anlatmak suretiyle mukaddes görevlerini yerine getirmekte.
Doğu Türkistan’ımızın bağımsızlığı ve mazlum ve mahkum Halkımızın özgürlüğü için aziz canlarını ortaya koyan Fedai’lerimizi ebediyete kadar rahmet ve şükranla yad ediyor ve dualarımızı yolluyoruz. Kabri pür Nur ve Mekanı cennet Ala’da olsun. Amin.

Kaynak   :

中国新疆法院就北京天安门驾车冲撞袭击案作出判决,八名被告中三人被判处死刑

http://www.uyghurnet.org/cn/%E6%96%B0%E7%96%86%E6%B3%95%E9%99%A2

Etiketler: » »
Share
917 Kez Görüntülendi.