logo

trugen jacn

ÇİN TOPLAMA KAMPI MAĞDURLARI SİVAS’TA BİR DİZİ ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİLER

Sivas'ta, Doğu Türkistan için destek eylemi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da  açtığı   Çin tipi Nazi/Toplama Kampı Mağdurları Platformu   üyeleri Sivas’ta Doğu Türkistan’daki ÇKP baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulamalarını kınamak ve komu oyunda farkındalık yaratmak amacıyla Sivas’da bir basın açıklaması, imza kampanyası ve bir dizi faaliyetler gerçekleştirdiler.
Sivas Kent meydanında düzenlenen basın açıklamasına Doğu Türkistan Toplama Kampı Mağdurları Platformu, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 30 kişi katıldı. Açıklamada Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan  Türklere  karşı Toplama kampı uygulamaları ile toplama kamplarında yapılan  baskı,zulüm kadınlara cinsel taciz ve saldırı gibi insanlık dışı  olarak işlediği suçlara  dikkat çekildi.

Bir ayakta, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'SIVASSPOR ÇİN! AİLEMİZİ SERBEST BIRAK 中共! 释放我们家人 Chíng ReleaseOur Family Çin'in Ds !!! Türkistan daki Acımasız İşkenceleri ve Soykırım' görseli olabilir

Grup adına açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirza Ahmet İlyasoğlu, “Milyonlarca insan suçsuz yere toplama kamplarına alındı. Tanıkların anlattığına göre tutuklular sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Çeşitli işkencelere maruz kalıyorlar. Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalara götürülüp zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Toplama ve çalışma kamplarına yollanmayanlara da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya mecbur ediliyor.
Türkiye kamuoyunun bu soykırıma kayıtsız kalmamasını, Doğu Türkistan’da Çin’in gerçekleştirdiği insanlık suçuna karşı yüksek sesle bize destek olmasını talep ediyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından imza kampanyası başlatıldı.  Doğu Türkistan’daki mevcut insanlık dramının anlatıldığı broşörler halka dağıtıldı.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ANADOLU SEFERİ 17 18 Eylül Sivas 19-20 Eylül Erzincan 22 Eylül Erzurum 23 24 Eylül Rize 25 26 Eylül Trabzon 27 28 Eylül Ordu 29 30 Eylül Amasya 1-2 Ekim Samsun Ekim Kastamonu 5-6 Ekim Karabük Bolu 9-10 Eskişehir 11-12 Ekim Sakarya 13 14 Ekim Izmit 盗画10 1 L民ARDI& Family? Ailem erede? ÇİN TOPLAMA KAMPI MAĞDURLARI' görseli olabilir

Share
397 Kez Görüntülendi.