logo

trugen jacn
15 Eylül 2014

ÇİN, SSCB.’NIN YOLUNDA İLERLİYOR .. !

       Rus uzmanlar, SSCB’nin azınlıklara yönelik politikasının benzerinin bugün Çin tarafından uygulandığını öne sürdü.

Rusya’da yayın yapan Nezavisimaya Gazeta yazarı Vladimir Skosırev son yazısında Doğu Türkistan’da yaşanan olayları değerlendirdi.

Yazar son olaylarda 100 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, Pekin yönetiminin kanlı saldırılara Doğu Türkistan İslam Hareketi’nin faaliyetini sebep olarak gösterdiğini belirtti.

Pekin yönetiminin, hareketin batılı ülkelerden ve Pakistan’dan destek aldığını iddia ettiğini belirten yazar, olayların sadece Çin’le sınırlı kalmayacağını düşünüyor. Yazar, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra Orta Asya ülkelerinde de gerilimin artacağını savundu.

Çin basınına dayanan haberlere göre bağımsızlık yanlıları 37 kişinin ölümüne neden oldu. Çin askerlerinin operasyonu sonucunda ise 59 direnişçi hayatını kaybetti.

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Başkan Yardımcısı Andrey Karneyev ise SSCB’nin azınlıklara yönelik politikasının benzerinin bugün Çin tarafından uygulandığını öne sürdü.

Orta Asya ülkelerini de aynı sorununun beklediğini iddia eden Karneyev, ortak eylem planının hazırlanması teklifinde bulundu. Kırgızistan’da yaşanan olaylar konusunda değerlendirmelerde bulunan Rusya ve Çin merkezli Shanhay İş Birliği Örgütü ise bağımsız ülkelerin iç sorunlarına müdahil olmayacaklarını bildirmişti.

Kaynak  :  http://www.hicretder.org.tr/haberdetay/CIN-SSCB.-NIN-YOLUNDA-ILERLIYOR-..-_-/4512

Etiketler: » » » »

Share
882 Kez Görüntülendi.