logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPLARINDAKİ UYGUR BİLİM ADAMI PROF.DR.CELALEDDİN’İN ŞİİRİ ŞARKI YAPILDI

Uygur bilim insanının Doğu Türkistan'daki zulmü anlatan şiiri ortaya çıktı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da 3 yıldır, haksuz ve hukuksuz olarak Çin Nazi Kamplarına konulan ve daha sonra Çin zindanlarına nakledilen Doğu Türkistanlı Düşünür,Cemaat önderi, şair-edip ve bilim insanı Prof. Dr. Abdülkadir Celâleddin’in (Abduqadir Jalalidin) Çin zindanlarında yazdığı “Yanarım Yok 0 Artık Eve Dönüşüm Yok !” adlı şiiri The Washington Post gazetesinde yayınlanmıştı. Çin zindanlarında yazılan şiiri Ünlü Türklük Bilimi Alimimiz Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun tarafından Türkiye’ Türkçesine çevrilerek yayınlanmıştı. Bu şiir, yurt dışında yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Sanatçılar de bestelenerek müzik hâline getirildi ve klibi de çekildi. Yotube üzerinden bu şarkı ve klibini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

Prof.Dr.Abdükadir Calaleddin, Uygur edebiyatın son dönemdeki en önemli temsilcilerinin önde gelenlerinden olup, Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun kendisini şu sözler ile değerlendirmiştir :

Şiirin adı “Yanarım Yok”. Bence bu şiir 21. yüzyılın şaheserlerinden biridir. 21. yüzyıldaki Çin zulmünü, Çin soykırımını dünyaya duyuran, geleceğe aktaran bir şaheser. İnsanlığın ölmediğini, duyguların öldürülemediğini, şiirin hâlâ nefes aldığını gösteren bir şaheser.

Hür dünyadaki Uygur teşkilatları bu şiiri yaymalı ve hatta Abdukadir Calaleddin’i Nobel’e aday göstermelidir.

Makalenin Türkiye Türkçesi :

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ