logo

trugen jacn

ÇİN’DEN YENİ BİR HUKUKSUZ CEZALANDIRMA YÖNTEMİ : “YOĞUNLAŞTIRILMIŞ PEŞİN CEZA”

تېز سۈرەتتە كۆپىيىۋاتقان «يېپىق تەربىيەلەش لاگېرى» يەنى خىتاينىڭ جازا لاگېرىدىن بىرىنىڭ كۆرۈنۈشى. 2018-يىلى 3-دېكابىر، ئاتۇش.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerine yönelik,baskı,zulüm,işkence ve soykırım cinayetlerinde yeni bir uygulamaya geçtikleri açıklandı. Son 3 yıldır Türklere yönelik hiç bir kural,adalet ve evrensel hukuk’a dayanmayan zulümlerini bir biri ardından uygulamaya çalışan Çin’in son zulüm ve işkence yöntemi ise “Yoğunlaştırılmış Peşin Cezalandırma = Küçeytip Terbiyeleş ” olarak belirtildi.

Özgür Asya radyosuun haberine göre bu yeni uygulama ile Toplama Kamplarında tutulan Tutukluları yargı önüne çıkarılmıyor.ÇKP’nın sözde Mahkemesi, tutuklunun mevcut dosyasına göre hükümlerini toptan vererek tek tip mahkeme ilanına mahkumun isim yeri boş kalacak şekilde işlemlerini yaparak işgal polislerine teslim ediyor.Bu sisteme göre ceza süresi en az 5,5 yıl olarak hükmedilenler Çin işgal Polisinin evrak çantasında tutulan bu Mahkumiyet kararlarının boş olan isim yerlerine elden isimlerini yazarak Mahkuma okuyarak teslim ediyor ve böylece de tutuklu hükümlü sayılmış oluyor. Daha sonra Çin Nazi Kamplarında 3 yıldan beri tutulan tutuklu bu uyduruk, ismarlama ve peşin Mahkeme ilamı ile Çin Hapishanelerine mahkumiyetlerini çekmeleri için hapsediliyor. Radyo, Çin işgal yönetiminin bu yeni zulüm ve sözde bu yeni Cezalandırma yönetiminin Hoten’in İlçi ve Karasay İlçelerindeki Yerel Yönetim Yetkilerine sorduklarını ve bu Çin işgal Memurları tarafından bu yeni ceza uygulamasının doğruluğun teyit edildiğini bildirdi .

Karakaş ilçesinin Bostanköl Koplama kampından bu yeni Cezalandırma uygulaması ile 14 yıllık hapis cezasına çarptırılan Banuhan adındak bir kadın mahkumun cezaevine konulduktan bir süre sonra hayatını kaybettiği belirtildi.

Elde edilen yeni bir bilgiye göre esa,Kaşgar’ın Feyizabat ilçesinde ” Temel ve ağır Suçları işleme ihtımalı bulunduğu için “toplu tutuklananların büyük bir bölümünün toplama kamplarına götürülmeden ellerine hazır Mahkumiyet kararlarının tutuşturularak Hapishanelere yollandığı belirtildi.İlçenin Şaptulluk Yizasi(Merkezi köy) Polisi cezaları peşin verilen 13 kişinin Mahkeme ilamlarının evrak çantasında hazır bulunduğunu ve tutukladıkları kişilerin isimlerini karardakı boş yerlere yazarak Hapishanelere götürkdüklerini bildirdi.

Çapçal İlçesindeki bir Çin Nazi Kampında tutuklu iken, azakistan’ın müdahalesi ile kurtulmayan başaran ve halen Kazakistan’da yaşayan DOğu Türkistanlı Kazak Türkü Bahit Ali Altay’da Toplama kamplarında bulunan onlarca tutuklunun bu yeni cezalandırma uygulaması ile 15’şer yıl hapisle cezalandırıldıklarını açıkladı.

Çin’in Bu Yeni Uygulaması Adalet ve Hukuk Kurallarına Tamamen Aykırı

Uygur İnsan Hakaları ve Hukuk Projesi bu yeni Sözde yargılamadan peşin ve açıktan hükümle cezalandırma yöntemini şöyle değerlendirdi ; ” Çin işgal yönetiminin sözde bu yeni yargılamadan peşin mahkum etme yönetimine göre bu mahkuumların hiç biri sırf “suç işlemiş veya Suç işleme ihtımalı olduğukları ” gerekeçesi ile cezalandırılmamıştır. Bu yeni Cezalandırma yöntemine göre bu insanlar ” Mevcut sisteme karşı itiraz etme ihtımalınden şüphelenilen veya İtiraz etmelerinden endişenilen” tutuklulardan oluşmaktadır.

Norveç merkezli Uygur Arşiv Ambarı yetkilisi Av.Bahtiyar ömer bu yeni uygulamayı şu sözleri ile değerlendiriyor ; ” Çin işgal yönetiminin bu yeni cezalandırma yönteminin asgari hukuk kuralları ve uluslararası yargılama sistemi ile yakından uzaktan hiç bir şekilde ilgisi yoktur. Bu uygulama ile hiç bir suçu olmayan masum insanları “ağır Suç İşlemiş Suçlular” katogorisine göre mahkum etmektedir. Çin işgal yönetimi bu yeni cezalandırma yöntemi ile Çin Nazi Kamplarında tutulan milyonlarca masum tutuklular için ayrı ayrı yargılama yapmaya zaman ve imkanları olmadığı için bu hukuk dışı yola başvurmaktadır.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
367 Kez Görüntülendi.