logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPINDAKİ UYGUR TÜRKOLOG HAMDULLAH ABDURRAHMAN İÇİN ÇAĞRI

Norveç’te yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aktivistler Yaşar Hamdullah ile eşi Rana Aybala 2019’da tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına kapatılan ve nerede tutulduğu hayatta olup olmadığı hakkında hiç haberdan olmadığı Babası ve Kayınpederi’nin serbest bırakılması için çağrıda bulundular. 2 yıldır hayatta olup olmadığı ve nerede olduğu bilinmeyen ve sırf Türk dilini tarihsel ve bilimsel olarak araştırdığı, 6 ciltli Açıklamalı Çağdaş Uygur Türkçesi Sözlüğü’nün yazarlarından olduğu uzun yıllar Türk diline bilimsel olarak hizmet ettiği için haksız ve hukuuksuz olarak hapsedilen Sözde Özerk Bölge yönetiminde Til- Yızık Komitesi üyesi olan Türk Dilcisi, Türkolog, Kadim Türk dilleri bilgini ve Göktürkçe uzmanı babaları Hamdullah Abdurrahman için geçtiğimiz yıl Ünlü Uygur Türkü Ozan Abdurrahim Heyit’e olduğu gibi Babaları için harekete geçilmesini istediler.

Resmi Twitter'da görüntüle

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

AZİZ TÜRK MİLLETİMİZ;

Babamız Uygur Türkü Türkolog, Kadim Türk dilleri bilgini ve Göktürkçe uzmanı Hamdullah Abdurrahman 2 yıl önce Çin İşgal yönetimince Türk dilinin araştırılması, yaşaması ve öğrenilmesi ve genç kuşaklarımıza miras olarak bırakılması için yaptığı çalışmalarından dolayı haksız ve hukuksuz bir şekilde Çin Nazi Kamplarına hapsedilmiş olup, akibeti hakkında şimdiye kadar hiç bir bilgi ve haber alınamamıştır.

63 yaşında olan Babamız Hamdullah Abdurrahman Sözde Uygur Özerk Bölgesi Eğitim Bakanlığında Dili-Yazı Komitesi üyesi olarak çeşitli kademelerde 30 yıl süre ile çalışmıştı.Kendisi bir dilci bilim adamı olup,bilimsel çalışmaları ile tanınıyordu. Kendisini isnat edilen suçun ne olduğu ve ne ile suçlandığ hakkında hiç bir bilgi bulunmuyor.Ancak,biz kendisinin geçmiş yıllarda Doğu Türkistan’da zorla dayatılan bazı Çince yer adlarının yerine tarihi araştırma ve incelenmeler sonucunda kadim Türk adlarının verilmesi yolunda hazırladıkları bazı çalışma ve raporlamalarda imzaları bulunan ve geçtiğimiz yıllarda tutuklanan 10 kişilik Türk bilim adamları arasında olduğunu tahmin etmekteyiz.

Hatırlanacağı üzere; geçen yıl aynı şekilde tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına atılan Doğu Türkistan ünlü ozanımız Abdurehim Heyit, Türkiyemiz olarak sivil toplum örgütleri, üniversitelerimiz ve Türk kamuoyu olarak adeta ayaklanmış ve serbest bırakılması için çeşitli girişimlerde bulunmuştu. Ayrıca, T.C. Dışişleri bakanlığımız de özel bir açıklama yaparak Ozanımızın hakkında endişelerini dile getirmiş ve bir an önce serbest bırakılmasını talep eden bir açıklama yapmıştı. Bunun üzerine Abdurrahim Heyit’in kısa bir video görüntüsünü yayınlamış ve hayatta olduğu açıklanmıştı.

Aziz Türk Milletimizden,Türkologlarımız, Bilim insanlarımız, Üniversitelerimizin Ozanımız Heyit’e gösterilen duyarlılığı bir kez daha Babamız Hamdullah Abdurrahmah için göstermelerini kendisinin bir an önce serbest bırakılması için girişimlerde bulunmalarını minnet ve şükranlarımızla istihram ediyoruz.

Yapacağınız çok önemli ve değerli girişim ve katkılarınız için şimdiden teşekkür eder, en derin saygılarımızın kabulünü dileriz.

Rana Aybala- Yaşar Hamdullah Oslo/ Norveç

Share
399 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ