logo

trugen jacn

ÇİN LİDERİ Şİ JİNGPİNG FELAKET KENTİ WUHAN’A NEDEN GİTMEDİ ?

Mirkamil KAŞGARLI

Çin’de Bunca Felaket Yaşanırken Şi Cinping Neden Wuhen’e Ziyarete Gitmedi? Çinlilerden “KORKAK Şİ CİNPİNG” diye adlandırdıkları devlet başkanına büyük tepki yağmaya başladı. 
Wuhen’de Sars benzeri ölümcül virüs sızdığına (yayıldığına) ve ilk vaka basına yansıdığına neredeyse bir ay olmak üzeredir.
Üstelik virüsün hızlı yayılmasıyla 16 şehir (en az 100-150 milyonluk nüfus) karantina alınmış ve Dünya sağlık örgütü de dünyaya alarm vermiş bunca tehlikeli bir durumda, Çin devlet başkanı şi cinping’in Wuhen’de ziyarette bulunmaması Çinlileri çileden çıkarttı. 
Sadece Çin devlet başkan yardımcısı liukiçang wuhenlilere geçmiş olsun ziyareti için gönderilmış olsa da, onun korkudan Wuhen’e ayak basmaması ve yakındaki Çinghai bölgesinden geri dönmesi hükümeti duyulan öfkeyi dahada arttırdı. 
Bu duruma öfkelenen Çinliler Şi Cinping’a sosyal medyada “korkak” olarak ad taktı. 
“Kronavirüsü Çin Komünist partisi hükumetinin çöküşüdür” sloganları atılmaya ve ” başka ülke başkanları küçücük musibetlerde bile musibetzedeleri ziyarete gederken, bizim başkan ebedilik koltuğunda eğlenmekten vakit bulamıyor” yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. 
Çinde Bunca büyük felaket yaşandığına ve sadece Wuhen’de 90 binden fazla ölü olduğuna dair gayrı resmi rakamlar dolaşmaya başladığına rağmen Şi Cinping’inwuhen’e ziyarete gitmemesi ve hatta  bu konuda bugüne kadar tek kelime sözlü açıklama yapmaması  bütün dünyanı de hayrete düşürmeye yetti.
Şuan virüs salgını hızla devam ederken Çin içerisinde Komünist Parti’ye karşı tepkiler artıyor.
Taraftarları ise Rejime karşı virüs üzerinden eleştiri yapanları ifşa edip, tutuklatıyor.
 
Share
1145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ