logo

trugen jacn
20 Kasım 2014

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ  MERKEZ KOMİTESİ VE  POLİTBÜRO  ÜYESİ  MİNG CİYEN CU BAŞKANLIĞINDAKİ ÇİN HEYETİ ANKARA’DARESMİ TEMASLARA BAŞLADI.

ming-jiyenju-erdoghan-bilen-birge-18-noyabir-2014.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)       

65  yıldır tek başına Çin’i yöneten  ve halen de iktidarını sürdüren Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Siyasi Büro üyesi ing Ciyencu ve beraberindeki heyet’in ,  temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldığı bildiriliyor.

       Heyette ,Sözde Uygur Özerk Bölgesi  Kamu Güvenliği   Bakan Yardımcısının de bulunduğu,ancak Bakan Yardımıcısının Uygur ve ya Çinli olduğu hakkında her hangi bilgiye ulaşılamadığı  ifade ediliyor.

        Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaretler  ve görüşülecek konular hakkında ayrıntılı ve net bilgi  b verilmiyor.

       İç İşleri Bakanlığı resmi İnternet Sitesinde İç İşleri Bakanı Efkan Ala’nın Çin heyeti Başkanı ile Makamında görüştüğü bilgisi yer aldı. ancak,ayrıntılı bilgi verilmedi. Ayrıca,bu görüşmeye  sözde Uygur  Bölgesi Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısının de katıldığı bildiriliyor.

خىتاي ھەيئىتى تۈركىيە ئىچكىي ئىشلار مىنىستېرى ئەفكان ئەلا بىلەن بىللە

      Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından de yeni Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul edilen Çin Heyeti ile yapılan görüşmelerin 45 dakika sürdüğü açıklandı ancak,ayrıntı verilmedi.

      Türk Medyasında yer alan bilgilerde,görüşmelerde  ülkeler arasındaki ekonomik, siyasi ve güvenlik konularının   gündeme getirilidiğine dair bilgiler yer almış bulunuyor.

      İstanbul Merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ziyaret ile ilgili kurumsal  internet sitesinde  ziyaret ile ilgili bir  bildiri yayınladı ve ziyaretin dikkatle izlendiğini  ifade edildi. Doğu Türkistan’da Çin baskı ve zulmünün,toplu tutuklama ve kıyımların ve etnik gerginliklerin tavan yaptığı bir sırada bu ziyeritin gerçekleşmesinin  manidar bulunduğu belirtildi.                  Bu ziyaretin kendileri tarafından endişe ile karşılandığını bu,  konuda Hükümetin açıklama yapmasını  umdukları  bilgisine de yer verdi.

       Çin Komünist Partisi Politbüro üyesi ve Hukuk ve siyasi işler  Bürosu  üyesi   Ming’ın Türkiye ziyaretini Haber Sitemize değerlendiren Hacettep Üniversitesi öğretim Üyesi ve USAK Stratejik Araştırlamalar Enstitüsü ve Strateji Uzmanı Doç.Dr.Erkin Ekrem şunları söyledi, “ 7 kişiden oluşan Çin Komünist Partisi Heyeti Ankara’da temaslarına devam ediyor. Heyetin Başkanı  Ming CiyenCu  Çin   yönetiminde söz sahibi ve mutlak yetkili olan ÇKP.Merkez Komitesinin 7 üyesinden biridir.Ayrıca,onun bu sıfatının yanında Hukuk ve Siyasi İşler Bürosu üyesi olması de onun yetkisini  ve  Çin’in Türkiye ziyaretine  verdiği önemi gösteriyor.  Heyeti Cumuhurbaşkanımız kabul etti. Bu da şu demektir. Kendisi Devlet Başkanı Xi Jing Ping’in  özel temsilcisidir ve devlet başkanı adına görüşmeler yapması için özellikle görevlendirilmiştir.Bu sebeple Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca,Sözde Uygur Özerk Bölgesel Hükümetinin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısının de heyette olması  heyetin ve görüşeceği konuların önemini  arttırıyor ve bazı ip uçları veriyor .”dedi.

         Çin Komünist Partisi Üst düzey yöneticileri ve sözde Özerk Bölge Bakan Yardımcısının bu temaslarında  Doğu Türkistan sorununun gündeme gelip gelmeyeceği hakkındaki sorularımızı şöyle  cevaplandırdı ; “ Elbette ki  gelmesi büyük bir ihtımal. Doğu Türkistan meselesi,öteden beri Çin-Türkiye ilişkilerinde ana gündem maddesini  oluştururuyor. . Öyle anlaşılıyorki,bu ziyaret ve Çin  Heyeti başkanı ve üyelerinin konumu ve yetkileri,  meseleye çok ciddi olarak bakıldığını gösteriyor. Ben böyle tahmin ediyorum. Büyük bir ihtimalle konunun ana gündem maddesini “Uluslar arası Terör” oluşturacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda işbirliği önerileri  ve dosyalar sunulması büyük  ve kuvvetli bir ihtımal. Özellikle istihbarat paylaşımı konularında işbirliği ve ortak çalışmalar önerilebilir. Bilindiği gibi, Çin yönetimi,   Suriye ve Irak’taki İŞİD,En-Nusra Vb. radikal olarak adalandırılan savaşan Örgütlerin içinde  Müslüman Uygur  Savaşçıların olduğu öteden beri iddia edilegelmektedir. Çin Heyeti görüşmelerde bu  Savaşçılar ile ilgili ellerindeki belge ve  bilgileri  Yetkililerimize sunacaklardır. Çin Vatandaşları olduğu iddia edilen bu Uygur Savaşçıların varlığını Türkiye’ye ispat etmeye çalışacaklar  ve bu konuda işbirliği önerebileceklerini  tahmin ediyorum.” Şeklinde konuştu.

        Doç.Dr.Ekrem bu tür iddialar ve terör konusunda  bundan sonra ne yapılması yolunda kendisine yöneltilen  soruları ise,şöyle cevaplandırdı, “ Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimiz günümüzde tarihinin en karanlık devrini yaşamaktadır. Çin yönetimi bölge’de ve Çin’de barışı tesis etmek ve şiddeti,etnik gerilimi ortadan kaldırmak istiyorsa  öncelikle ve ivedi olarak,  Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türklerinin insanı hak ve hukukunu derhal iade etmelidir.Ülke’ye  etnik yapıyı Çinliler lehine değiştirmek amacı ile teşviklerle sonradan göç ettirilen   etnik Han soylu Çin vatandaşlarına  verdiği hakları ve imkanları  bu toprakların tarihi ve gerçek sahipleri olan Müslüman Uygur Türklerine de   tanımalıdır.Etnik ve ırkı ayırımcılık yapmamalıdır. Öz ana dillerini ile eğitim ve öğretime izin vermeli,Dini inançlarına ve ibadetlerine saygı göstermelidir.Ülke topraklarından elde edilen doğal zenginliklerden Müslüman Uygur Türklerine de  adil ve eşit şekilde pay tahsis etmeli. İstihdam ve işe alımlarda, alt yapı yatırımlarından Uygurlar de yararlandırılmalıdır. Etnik gerginlik,şiddet ve terör ancak alınacak bu tedbirler ile önlenebilecektir. ” Şeklinde  konuştu.

         Bilinidiği üzere 2 yıl önce de Çin yönetimi böyle bir iddia ortaya atmış ve bu iddia ve suçlamalar Doğu Türkistan Teşkilatlarınca şiddetle reddedilmişti.

Kaynaklar  :  rfa.org.Hewerler/Arslan-19.11.2014  ve Ajanslar

                     İç İşleri Bakanlığı resmi sitesi.

Etiketler: » » »
Share
1241 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER