logo

trugen jacn

ÇİN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’A KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ

Onlar her şeyden önce Türk , Uygur Türkü  ve Müslüman  ; onlara karşı millet olarak sorumluluğumuz var . Gazetemiz İstiklalde  her hafta en az bir gün köşe yazımızda onlardan bahsedeceğiz . Onlara karşı sorumluluğumuz var.

‘’ Uygur Türklerine yönelik ‘insan hakları ihlalleri’ nedeniyle Çin’e yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Tasarının yasalaşması için Senato’nun ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da onayı gerekiyor.

Yasa tasarısı, Çin hükümetinden bazı yetkililer ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden sorumlu Çin Komünist Partisi lideri Chen Quanguo’ya yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

Tasarı, Temsilciler Meclisi’nden Salı gecesi 1’e karşı 407 oyla geçti.

Pekin yönetimi ise, Temsilciler Meclisi’nin tasarıyı onaylamasına “içişlerine çirkin bir müdahale” sözleriyle tepki gösterdi. ‘’

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) sızdırılan ve BBC’nin Panaroma programıyla Guardian gazetesi gibi basın kuruluşlarının incelediği Çin hükümeti belgelerinde, kamplarda tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkünün güvenlikli hapishanelerde kilitli tutulduğu, cezalandırıldığı ve beyninin yıkandığı ortaya çıktı.

17 basın kurumunun işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, ilk defa Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik sistematik bir beyin yıkama operasyonu gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Çin hükümeti şimdiye kadar bu kampların gönüllü eğitim ve çalışma kampları olduğunu öne sürüyordu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping belgelerden birinde Komünist Parti üyelerine, “Sincan’da terörle ve bölücülükle mücadelede kesinlikle merhamet göstermeyin” diyor.

NYT’ye göre Şi Cinping’in bu talimatı sonrası Sincan Uygur Özerk Bölgesi yönetimi yerel yetkililere, yakalanmaları gereken herkesin bulunması talimatı verdi.

Çin yetkilileri Uygur Türklerinin, radikal eğilimlerle mücadele kapsamında “dil öğretim merkezlerinde” eğitim gördüğünü söylüyor.

Pekin yönetiminin “eğitim kampı” adını verdiği tesislerde, yaklaşık 1 milyon Müslüman Uygur Türkünün tutulduğu sanılıyor.

Kamplar bütüncül fiziksel ve zihinsel kontrol sistemine sıkı bir şekilde riayet etmeli. Koğuşlar, koridorlar ve binaların geneli birden fazla kilitle kontrol altında tutulmalı. Her binanın çevresi tellerle çevrilmeli. Kampların girişine kamptan sorumlu bir polis karakolu inşa edilmeli. Gözlem kuleleri ve gardiyanlarla sürekli gözetim sağlanmalı.

Mahkumlar kalıcı olarak kamplarda tutulabilir. En erken bir yılın sonunda programı tamamlayıp serbest bırakılabilirler.

Kamplar puanlama sistemiyle çalışmalı. Mahkumlar, ideolojik dönüşüm, disipline uyum ve eğitim alanlarında kredi toplayabilir.

Mahkumlara haftada bir kez telefon görüşmesi, ayda bir kez ise video konferans görüşmesi izni verilebilir. Bu görüşme hakları ceza olarak ellerinden alınabilir.

Mahkumların kaçışını engellemek birincil öncelik. Kamptakiler 7 gün, 24 saat kameralarla takip edilmeli. Kamp içerisinde hiçbir kör nokta bırakılmamalı

Yazımızın tarafsız olması için Dünyaca saygın medya  kuruluşları bbc, guardian , Washington Post, New York Times  haberlerinden faydalandık. Çin’in sürekli ret etmesine rağmen soydaşımız Uygur Türkleri Çinliler tarafından asimilasyona tabi tutuluyor . İbadet hakları engelleniyor.

Şimdi verirken son nefesimi,

Bu son seslenişim size

Ya tutun ellerimizden ,

Ya da Gardaş demeyin bize.

Saygılarımla,

KAYNAK : http://www.polatliistiklal.com/2019/12/17/dogu-turkistana-karsi-sorumluluk-kose-yazisi/?fbc

Share
196 Kez Görüntülendi.