logo

trugen jacn

ÇİN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’A DESTEK VERİLMELİDİR !

Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa EKMEKÇİOĞLU

Çin zulmü altında büyük eziyet çeken  Doğu Türkistan, büyük Türkistan’ın doğusunda Müslüman Türklerin yaşadığı Türk yurdudur. 1949 yılından bu yana Çin zulmü altında zor bir yaşam sürdürmekte olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin içinde bulundukları durum  hepimizin vicdanlarını acıtmaktadır.

Bugün Türkistanlı kardeşlerimize çok zalimce ve iğrenç işkenceler yapılmaktadır. İnançlarını yaşayamamaktadırlar. Can güvenliği ve mal güvenliği yoktur. Camileri yıkılmaktadır. Fiziki işkenceler yetmezmiş gibi psikolojik işkence de yapılmaktadır.

Çin’li yetkililer “ böyle işkenceler yok, hepsi bir algı” diye söylüyor olsalar da çeşitli kaynaklar işkencelerin yapıldığını teyit etmektedir. Aslında bu yönde de bir algı çalışması var. Sanki böyle bir işkence yok ama “ ABD kasıtlı olarak Çin’i yıpratmak için bir senaryo uyguluyor” diye tepkileri güdük bırakmaya çalışıyorlar. Yani milleti böyle susturuyorlar.

 Yani “ zulmü dile getirmek ABD’nin oyununa gelmektir” diye milletin aklını karıştırıyorlar. Tabii ki, işin aslını yüzde yüz bilemiyoruz. Ama bağımsız kaynaklardan edindiğimiz bilgi ve ülke dışında bulunan doğu Türkistanlıların dedikleri işkence yapıldığını doğruluyor.

 Çin BM’ rin 5 daimi üyesinden birisidir. Fakat can güvenliği, mal güvenliği ve inancını yaşama hakkı BM’rin güvencesinde olmasına rağmen, ne hikmetse Çin’in yaptığı bu zalimliklere hiçbir ülke tepki gösterememektedir.

Hazreti Ali efendimiz buyurmuş “ zulmü engelleyemiyorsanız onu duyurunuz” diye. Bizim de Çin’in bu yaptığı zulmü engelleme gücümüz yok. Hiç olmazsa duyurmaya çalışıyoruz.

Müslümanların öldürülmesi veya işkenceye uğraması dünyanın umurunda olmaz.  Bunu geçmişten ve günümüzden biliyoruz. Fakat bu zulme Müslümanlar ve Müslüman Türkler neden sessiz kalıyor bu ciddi bir merak konusudur.

Aslında durum şudur ki, Çin çok güçlü bir devlettir ve hak, hukuk tanımamaktadır. Doğu Türkistan konusu da onların “ kırmızı  çizgisidir”. Bu durumun eleştirilmesini “düşmanlık” sayacaklarını bütün dünya biliyor ve böyle bir gücü kimse karşısına almıyor ya da malesef ki, alamıyor.

Yeryüzünün çeşitli bölgelerinde nedense hep zulme uğrayan Müslümanlar, hakları gasp edilenler   Müslümanlar ve acımadan öldürülenler yine Müslümanlar.

Meseleyi batı zihniyetinin kurduğu mevcut düzen ile çözebilmemiz mümkün gözükmüyor. Bu düzen kurulduğundan beri Müslüman kanı akıtılmış. Bizim de şahit olduğumuz yaklaşık 40 yıldır her yerde Müslüman kanı akıtılmaya devam ediyor. Bu düzen devam ettiği sürece Müslüman kanı akıtılmaya devam edecektir.

Aklımızı başımıza almak için daha ne bekliyoruz?

Daha ne kadar insanımıza işkence yapılacak?

Daha ne kadar insanımız canından olacak?

KAYNAK : https://anadoludabugun.com.tr/yazarlar/mustafa-ekmekcioglu/dogu-turkistana-destek-verilmelidir-4931?fbclid=Iw

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
315 Kez Görüntülendi.