logo

trugen jacn

ELÇİSİNİN KÜSTAHLIĞINA ÇİN DE KATILDI:TÜRKİYE’DE BAZILARI TERÖRİSTLERİ DESTEKLİYOR

Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin dün attığı bir twitt mesaji ile İYİ Parti lideri Akşener ve Ankara Belediye Başkanı Yavaş’ı üstü kapalı tehdit etmesinin ardından  Çin Elçiliğinin bu hadsiz ve küstah  açıklamalarına Çin yönetimi de dahil oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian da ‘Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini’ ileri sürerek tehdit dilini devam ettirdi. Çin işgal yönetiminin   ÇKP işgal ordusu ve devlet terörünü kullanarak Doğu Türkistan’da insanlık suçu işlemekte olduğu  bu kadar açık ve sabit  iken, mazlum Uygurları Teröristlikle suçlaması kendi suçunu başkasına atarak kendisini aklamaya yönelik yöntem  olarak yorumlandı.

Çin'den bir küstah açıklama daha: Türkiye'de bazı kişiler teröristleri destekliyor

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da binlerce Türk’ü toplama kamplarına gönderen ve dünyanın tepkisini çeken Çin yönetimi, İYİ Parti lideri Akşener ve Ankara Belediye Başkanı Yavaş’ı üstü kapalı tehdit etmesinin ardından skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Dün Akşener ve Yavaş’ı hedef alan Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin ardından

Doğu Türkistan’da binlerce Uygur Türk’üne toplama kamplarında eziyet eden ve bu nedenle Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere tarafından yaptırımla karşılaşan Çin yönetimi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef almaya devam ediyor.

Akşener ve Yavaş hakkında dün Çin’in Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadelerini paylaşmıştı.

PEKİN DE DAHİL OLDU

Akşener ve Yavaş’ın Doğu Türkistan’da 31 yıl önce yaşanan Barın katliamı için anma mesajı paylaşmasının ardından meydana gelen bu gelişmenin sonrasında Çin’in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Bugün, Pekin de çıkan krize dahil olarak baskı ve işkenceye maruz bıraktığı Uygur Türklerini terörist, Türkiye’deki bazı kişileri de teröristlere destek vermekle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ‘Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini’ ileri sürdü. Pekin’de günlük basın toplantısında konuşan Zhao, “Umarız Türkiye’de her kesimden insanlar, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki katı pozisyonunu doğru, mantıklı ve objektif bir biçimde görebilir” dedi.

KAYNAK :  https://www.karar.com/cinden-kustah-aciklama-turkiyede-bazi-kisiler-teroristleri-destekliyor-1611925

Share
103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ