logo

trugen jacn
27 Ekim 2015

ÇİN- ABD ARASINDA GERGİNLİK : ABD.PEKİN BÜYÜKELÇİSİ DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI.

cin

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin Dışişleri Bakanlığı, USS Lassen gemisinin Çin Güzey Denizi’nde Çin’in karasularına dahil olan bir bölgeye girmesi üzerine ihlal uyarısı yaparak ABD’nin Pekin Büyükelçisi’ni Bakanlığa çağırdı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan adını vermek istemeyen bir yetkili, güdümlü füze donanımlı USS Lassen gemisinin Çin’in Subi ve Mischief mercan kayalıklarıyla Spratly takımadaları çevresindeki 12 millik bölgeye girdiğini söyledi. Yetkili, ‘seyrüsefer serbestisi’nden (‘Egemen bir devletin bayrağını taşıyan bir gemiye müdahale edilemez’) doğan hakların kullanıldığını söyledi.

Sputnik News’te yer alan habere göre, Çin’den bu haberlere tepki gecikmedi. Başkent Pekin’de düzenlenen bir seminerde konuşan Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD’yi Güney Çin Denizi’nde yok yere gerginlik yaratmaması konusunda uyardı. Resmi Şinhua haber ajansına göre Wang, bir gazetecinin ABD’nin söz konuyu bölgeye girdiği yönündeki haberden bahsetmesi üzerine, “Bu doğruysa, ABD’ye eyleme geçmeden önce iki kere düşünmesini, acele hareket etmemesini ve yok yere sorun çıkarmamasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da açıklama yaparak ABD’nin bu hareketinin ‘Çin’in egemenliğine tehdit’ anlamına geldiğini vurguladı. USS Lassen’ın girişinin hukuka aykırı ve izinsiz olduğunun altını çizen Lu, “Çin seyrüsefer serbestisi ulusal egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar vermek için bahane olarak kullanılmasına kesinlikle karşı çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sputnik’e konuşan Çin Uluslararası Problemler Akademisi Güney Pasifik Merkezi Başkanı Şen Şişun da ABD’nin, seyrüsefer serbestisini ‘Pasifik bölgesinde devriye gezmek için bir bahane olarak kullandığını’ söyledi. ”ABD’nin gerçek amacı Japonya ve Filipinleri de yanına alıp askeri üstünlüğünü göstermek” diyen Şişun, ”ABD Pasifik’teki gücünü korumaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » » »
Share
1134 Kez Görüntülendi.