logo

trugen jacn
23 Ekim 2014

ÇİN’DEN, DOĞU TÜRKİSTAN’A 100 BİN İŞGAL ASKERİ DAHA ..!

 

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’de İktıdardaki Komünist Partisi Merkezi Komitesi’nin 4.Olağan Toplantısında ana gündem maddesinin Doğu Türkistan’daki Çin işgal güçlerine ek olarak,yeniden 100 bin İşgal Askeri daha gönderilmesi olduğu bildiriliyor.
Hong Kong merkezli “Demokrası ve Hukuk Vakfı’nın İnternet sitesinde yer alan bir habere gore 20-23 Ekim tarihleri arasında yapıllan ÇKP.Merkez Komitesi 4.olağan toplantısında Doğu Türkistan’da son aylarda arda arda meydana gelen direniş ve halk ayakalanmalarının ve bu eylemlere karşı konulması hakkındaki görüşlerin müzakere edildiği belirtildi.
Toplantı’nın Hong Kong’ta öğrencilerin başlattığı ve halkın  destek verdiği demokrasi ve özgürlük yanlışı barışçıl gösteriler ile Doğu Türkistan’da arda arda patlak veren direniş hareketleri ile halk ayaklanmaları ve  şiddet olayları ve Çin’de genel huzursuzluk istıkrarsızlıkların hakim olduğu böyle bir ortamda yapılmış olması dikkatı çekiyor. Çin’i katı bir stalinist komünist dikta rejimi ile yöneten Tiranlar Gurubu , Politbüro üyeleri arasındaki çekişme,güç mücadelesi ile bir biri ardı sıra patlak veren ve ayyuka çıkan Politbüro üyeleri arasındaki yolsuzluk ve usulsuzluk dosyaları de toplantının önemini arttıran diğer etkenler arasında bulunduğu ifade ediliyor.
Doğu Türkistan bölgesi ve Müslüman Uygur Türklerinin güncel sorunlarının iktidardaki Çin Komünist Partisinin en üst karar alma organında ana gündemi oluşturması Bölgedeki durumun vehameti konusundaki şüpheleri arttırıyor.
Bilindiği üzere,son bir ay içerisinde Doğu Türkistan genelinde meydana gelen Halk ayaklanması ve direniş amaçlı şiddet olaylarında toplam 100’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Çin’in resmi açıklamalarına göre Korla Vilayetine bağlı Bügür ilçesinde 52, Kaşgar’ın Maralbaşı İlçesinde 22 ve Hoten’ın Guma ilçesinde 12 olmak üzere toplam 86 kişidir. Ayrıca olaylarda yüzlerce kişinin yaralandığı bilinmektedir. Olaylarda ölenlerin önemli bir bölümü ise,Çin asker ve polisidir.

         Çin,Pekin’de yapılan bu üst düzey Toplantı ve Doğu Türkistan’a 100 bin Çin Askeri gönderilmesi ile ilgili olarak  şimdiye kadar resmi bir açıklama yapmamıştır.

Çinde üst düzey önemli görevlerde bulunan ve bir süre önce Ülkemize gelen bir kişi Çin’in son  durumu ve Doğu Türkistan’daki olaylar ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti, “ Çin KP,Politbüra Üyelerinin çoğu Komunist Lider Mao’nun silah,devrim ve kader arkadaşlarını çocuklarıdır.Bunlar babalarından devraldığı iktidarı sonradan yetişen genç jenerasyon ile paylaşmak istememektedir.Çin’in Milli gelirinin %80’nı bunlar,Çocukları ve aileleri kontrol etmektedir.ÇKP.Üst düzey bürokratlarının arasında ölümüne çekişme ve rekabetin temelinde Çin ekonomisini kontrol ve sahip olma arzusu yatmaktadır.Bunlar için esas ve önemli olan mesele iktidar, para ve servettir. Bunlar geçenlerde rakip gördükleri eski devlet başkanı Zao Ziyang’a karşı bir iç darbe yaptılar.O ölümcül hasta olduğu için dokunmadılar.Ama çocukları,ailesi ve taraftarlarının hepsini hapsettiler.Tutukladıklarının bir kısmını gizlice öldürdüklerini tahmin ediyorum.Pekin’de bunların yaptığı rezaletler ayyuka çıkmış durumda. Bu komünist maskeli Tiranların Çocuk emziren kırsal kesimde yaşayan genç Çinli anneleri emzikli Çocuklarından ayırarak zorla saraylarına getirdikleri, onların sütlerini emerek beslendikleri söyleniyor.Çinlilerin anlayışına göre İnsan sütü ile beslenenlerin genç kalacağı inancı vardır. Burada anlatmaktan utanacağım rezillikleri ve cinayetleri de dedikodu olarak ortalıkta dolaşmaktadır. Çinli yöneticilerin para,iktidar ve hırs konusunda bir birlerine ne kadar acımasız ve merhamatsız oldukları geleneklerinde ve tarihlerinde mevcuttur..Çinli ünlü bir Romancı’nın “Üç Devlet Hikayesi”adlı eserinde önemli bir Çin generalı iktidar için öz Babasını öldürmekten çekinmemiştir. Çin yönetimine hakım olan Komünist Tiranlar kendi aralarındaki iç çekişmeleri  ve  güç savaşları kamufle etmek için Doğu Türkistan’da Yapay Düşmanlar yaratarak  Müslüman Uygurları katletmek suretiyle kendi kamu oylarını meşgül etmektedirler.”şeklinde konuştu

Uzmanlar,Çin Komünist Partisinin bu son kararıdaki esas amacının, Ortadoğu’da devam eden ve dünyanın dikkatının bu bölgeye yoğunlaştığı bu ortamdan yararlanarak çaresiz,mazlum ve mağdur Müslüman Uygur Türklerini sessiz ve sinsice bir kez daha katliama tabi tutumak olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Kaynaklar : rfa.org.Uighur/Kiska Hawerler – 20.10.2014
– ETİC Uygur Uchur Haber Sitesi

Etiketler: » » »
Share
1449 Kez Görüntülendi.