logo

trugen jacn

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ(BBP)GENEL BAŞKANI DESTİCİ : ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’İ İŞGAL ETMİŞTİR !

Mustafa Destici kimdir? BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin hayatı - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

UYGUR  HABER VE ARAŞTIRMA MEERKEZİ(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin ÇKP devlet Terörünü kullanarak Doğu Türkistan  Türklerine yönelik toplu tutuklamalar ve  Hitler Faşizminden ilham ve örnek alarak kurduğu Çin tipi Toplama Kampları uygulamasının başladığı 2017’den sonra Doğu Türkistan’ı ilk ziyaret eden Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın gezisi ve Doğu Türkistan ile ilgili  açıklamaları Türk siyasetinde   çeşitli yorumlara ve  büyük tartışmalara  yol açtığı görülüyor.
Hiç Bir  Türk  Yetkilisi Doğu Türkistan’ı  Çin’in Toprak Bütünlüğünü İçinde  Diyemez

Büyük birlik Partisi Genel Başkanı Sayın MustafaDestici  DışişleriBakanı Hakan Fidan’ın Çin ziyareti esnasında  Türkiye’nin Çin’in toprak bütünlüğünden yana olduğu  yolundaki açıklamasına  düzenlediği basın toplantısında ve Xi üzerinden yaptığı paylaşımında sert  tepki gösterdi ve  şunları söyledi:

” Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkilisi Doğu Türkistan‘la ilgili olarak Çin‘in toprak bütünlüğünden yana olduğunu söylemeyiz! Çünkü, Doğu Türkistan’ı Çin işgal etti. Hangi   toprak bütünlüğünden  bahsediliyor ? Aynı Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği gibi. Türkiye olarak diyebilir miyiz ki  biz Rusya’nın toprak bütünlüğünden yanayız diye bilir miyiz? Asla diyemeyiz. Bunu dediğimiz zaman  biz Kırımlı Kardeşlerimize ihanet etmiş oluruz. Aynı Şekilde  Doğu Türkistan için de biz Çin’in toprak bütünlüğünden yanayız .Orada haklarını  arayanları Teröristlerdir, dersek Doğu Türkistan’a da ihanet ederiz. Bunu hiç bir zaman  bir T.C. yetkilisi söylememeli, bu yanlıştır. ” sözleri ile tepki gösterdi. 

Share
1004 Kez Görüntülendi.