logo

trugen jacn

ÇKP BÖLGE SEKRETERİ MA:”DİNLERİN ÇİNLİLEŞTİRİLMESİ” ÇİN’İN GELECEĞİ İÇİN TEK YOLDUR!

ما شىڭرۇي «بىڭتۇەننى جەنۇبقا كېڭەيتىش» ئستراتېگىيەسىنى قەتئىي تەۋرەمەي ئىجرا قىلىشنى تەلەپ قىلغان

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Özgür Asya Radyosu(rfa.org/Uyghur) radyosunun  ÇKP’nin yayın organı  “Güney Çin Sabah Haberleri” gazetesine dayanarak verdiği habere göre   Bölgesel ÇKP  Sekreteri  Ma’nun bu sözleri  önümüzdeki Mart ayında  Pekin’de yapılacak ” Çin Ulusal Siyasi Danışma  Konseyi”‘ne  katılacak bölgedeki Din adamları ve Azınlık  Milletler Temsilcileri ile yaptığı  toplantıda dile getirdiği açıklandı.
ÇKP Bölgesel Genel Sekreteri Ma Xingrui konuşmasında şunları ifade ettiği bildirildi  : ” Çin’in geleceği ve gelişmesi ve ilerlemesinin tek yolu bütün  dinlerin Çinleştirilmesidir.  Çin vatandaşlarının ” Devlet,Tarih,Kültür-Medeniyet ve dini konularda kesinlikle  doğru düşüncelerle  donatılması” gerekir. Azınlık Milletler ve din adamları “Milletlerin Birliği ve Kardeşliği” noktasında sağlam duruş sergilemeleri = İslam dini başta temsil ettiği  tüm dinleri Sosyalist Çin Toplumu  yaratılması” için  yönlendirmelidirler. Çin’de yaşayan tüm Milletlerin kendi aralarındaki değişimleri bir an önce gerçekleştirmeli ve bir tek gövde halinde      Azınlıkların ve dini şahsiyetlerin etnik birliği  kurma uygulamasını  samimi olarak desteklemelidirler. Ayrıca, “Devletimiz,Tarihimiz,Milletimiz(Etnisite =Cunghua Merkezi Çin Milleti)Kültür Ve Medeniyetimiz ve Dinimize  karşı  doğru  düşünce ve anlayışı  tam olarak yerleştirmeli ve hakim kılmalıyız.” dedi.
Ma Xingrui konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı :  “Tüm etnik gruplar arasında geniş tabanlı değişimleri ve entegrasyonu teşvik edilmelidir. Tek Çin Devleti olarak ülkemiz, tarihimiz, ulusumuz, kültürümüz ve dinimiz hakkında doğru görüşleri desteklemeliyiz.”şeklinde konuştu. diye ekledi.
ئۇيغۇرلار ھۆرلۈككە تەشنا!
Dinlerin karşılıklı  olarak Değiştirilmesi ve  Ulusların Tek Gövde  Halinde Birleştirilmesi ” Sözleri Çin Şövenizminin Bir Göstergesi
Uzmanlar, Aralık/2021 ayı sonlarında  Sözde Uygur Özerk Bölgesi  ÇKP.Bölgesel  eski Sekreteri  Chen Chuanguo’nun yerine  Pekin tarafından atanan Ma Xingrui’nin  bölgede görevi başlamasından bu yana ilk kez “Dinin Çinleştirilmesi – Tek Gövdeli  devlet, Kültür-Medeneyit ve Ortak Tarih” hakkında  ilk kez konuştuğunu,bu sözlerin ne anlama geldiğini  net şekilde açıklamaması  Çin’in bölgede işgal yönetiminde  her hangi bir olumlu gelişmenin  yaşanmayacağının bir sinyalı olduğunu belirtiyorlar. Ma Xingrui’nun  ” Karşılıklı Geniş tabanlı Değişim  ve  Tem entegrasyonun” ne anlama geldiğini söylemese de bu sözlerin bölgedeki Çinli Olmayan etnik Uluslara yönelik soykırım uygulamalarının devam ettirileceğinin bir göstergesi olduğunu belirtiyorlar. “Dinin Çinlileştirilmesi- Ortak Tarih Tek Kültür Medeniyet ve benzeri ” söylemlerin  amacının ÇKP’nın son yıllarda  Doğu Türkistan’da ısrarlı  ve  acımasız  aşırı güç kullanarak uygulamaya çalıştığı “Tek Cunghua Milleti/ Merkezi Çin  Ulusu” yaratmak olduğunu ve bunun ise,  BÜYÜK VE HAN/ÇİN  IRKÇILIĞI “nin bir göstergesi olduğunu  ifade ediyorlar.
Bazı analistler   ise, Ma Xingrui Urumçi’ye ÇKP  Sekreteri olarak atandığının ilk günlerinde  bölgede  ekonomik gelişmeye vurgulamasının   eski ÇKP Sekreteri Chen Chuanguo’dan farklı bir imaj yaratma girişimi olarak tahmin etmişlerdi.  Onun  bu son açıklamalarının ise  bölgedeki uygulamalarında   köklü bir değişiklik olmayacağının bir işareti olduğunu öne sürüyorlar.
ÇKP Bölgesel Sekreteri Ma’nın bu sözleri  Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı şövenist uygulamalarının  ülkeler ve  uluslararası toplum tarafından ETNİK SOYKIRIM olarak kabul edilmesi ve bunu kabl eden ülke sayısının günde güne artış gösterdiği bir süreçte  sarfetmiş olmasına dikkat çekiyorlar.
Share
2678 Kez Görüntülendi.