logo

trugen jacn

İYİ PARTİLİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ GÜRELER : ÇİN’İN TÜRK ZULMÜNE ASLA SUSMAYACAĞIZ!

İYİ Parti Zeytinburnu Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Güreler Belediye Meclisinin  2022 yılının ilk aylık toplantısında söz alarak Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve işkenceler ile  bir  insanlık suçu  olan  Soykırım uygulamalarına karşı sert tepki gösterdi. Meclis Üyesi  Sayın Güreler konuşmasında : ” Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlallerini Görün ve düşünün düşünün ki bu yaşanan insanlık dışı zulmü durdurmak için tüm dünya üzerine düşen görevi yapmalıdır.  Türkiye’miz Şubat/2022’de  Çin zulmü,baskısı ve soykırımını başkenti Pekin’de yapılacak Kış Olimpiyatları boykot etmelidir.” açıklamasında bulundu.  Sayın Mustafa Güreler’in Belediye Meclisindeki Konuşmasını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz. 

'Tek İsteğim Kentsel Dönüşümün şeffaf yapılması'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri
Gündem dışı konuşmama geçiyorum.  Önceki yıllarda yaptığım gibi  bu yılda da Meclisimizin bu ilk oturumunda    Doğu Türkistan’da devam eden  Çin zulmünden ve  çiğnenmekte  olan ağır insan hakları ihlallerinden bahsedeceğim.
2009 yılında ülkemize gelen Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinden iki kardeşin  birisinin ülkesinde yaşadıklarını Ülkemizde kalan kardeşinin anlattıklarından edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşmak istiyorum.
Kardeşlerden biri İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu ve 4 yabancı dil konuşabilen eğitimli bir hanımefendi.
35 yaşında ve bir çocuk annesi.
2017 yılında memlekette olan annesinin rahatsızlanması üzerine annesine bakmaya gidiyor ve toplama kampına alınıyor.
2019 yılının mayıs ayında serbest bırakılsa da Türkiye’de okuduğu ve yaşadığı için suçlanarak 2019 yılının haziran ayında tekrar toplama kampına götürülüyor.
O günden bu yana kendisinden hiç bir şekilde haber alınamıyor.
Annelerinin rahatsızlığı üzerine birde bu üzüntüde eklenince Anne daha fazla dayanamıyor ve vefat ediyor.
Türkiye’de olan kardeşi ise ne annesinin cenazesine ne de kardeşini aramak için memleketine gidemiyor.
Bu durum Doğu Türkistan’daki milyonlarca olaydan sadece biri
İnsanlar kendi ülkelerinde bulunan evlerine gitmek şöyle dursun orda kalan anne-babaları, kardeşleri, akrabaları dostları ile iletişim bile kuramıyorlar .
Evlatlarından , sevdiklerinden ayrı yaşamak zorunda kaldıkları gibi toplama kamplarındaki yakınlarının başlarına ne geldiğini bile bilmeden onlardan umut kesmeden çaresizce beklemek zorunda kalıyorlar.
21. Yüzyılın yüzkarası sözde eğitim, özde soykırım kamplarında yaşanan zulüm, işkence, tecavüz, ırkî ve dinî aşağılamaların yanında sosyal hayatın her alanındaki hak ihlallerinin bütün acımasızlığı Uygur Türklerine yaşatılmaktadır.
O toplama kamplarında Çinliler tarafından namusu, onuru ayaklar altına alınan o anneler adına ,annesine sadece rüyalarında sarılan çocuk toplama kamplarındaki o masum çocuklar adına tüm insanlığa sesleniyoruz
Bu durumu görün artık ama sadece görmekle kalmayın bir an için bile olsa
Yaşanan bu zulmü yaşayanın kendiniz olduğunu düşünün.
Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlallerini Görün ve düşünün düşünün ki bu yaşanan insanlık dışı zulmü durdurmak için tüm dünya üzerine düşen görevi yapsın.
Kış Olimpiyatlarının 2022’nin Şubat ayında Pekin de yapılacak olması ,
Dürüstlük, başkasına saygı, ahlak ve fazilet timsali Olimpiyat Oyunlarının ortak değerlerine hakaret olacağı düşüncesiyle başta ülkemiz olmak üzere dünya devletlerini 2022 Kış Olimpiyatları’na katılmamaya davet ediyoruz.
Doğu Türkistanlı kardeşlerimize uygulanan zulmün son bulması dileklerimizle onurlarıyla ve şerefleriyle yaşayacakları yıllar diliyoruz.

Napolyo’nun şu  sözlerini  hatırlatarak sözlerime son vereceğim:

” Dünyanın çok acı çektiğini görüyorum, Ama bunun nedeni; kötü insanların uyguladığı şiddet değil, İYİ İnsanların suskunluğudur.

Evet değerli Meclis üyeleri

İYİ insanlar olarak bizler susmuyoruz ve asla  susmayacağız.

Çin’in zulmü Doğu Türkistan’da devam ettikçe  zulmü anlatmaya devam edeceğiz.
Saygılarımla

Share
1530 Kez Görüntülendi.