logo

trugen jacn

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ : ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNE ETNİK SOYKIRIM YAPIYOR

Mustafa Destiçi: "Çin Türk halklarına soykırım yapıyor"

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türk dünyası ve özellikle  dünyanın   belki de Türk İslam aleminin en mazlum ve mağduru Doğu Türkistan sorununa karşı ilgi ve desteği ile öne çıkan Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı Mustafa Destiçi, Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, işgali  altındaki Doğu Türkistan  topraklarını  terk etmeye niyeti olmadığı  aksine,bu toprakları ebedi olarak  Çin topraklarına katmayı amaçladığı için bu ülkenin gerçek sahipleri Uygurlar, Kazaklar başta  ve diğer Türk soylu  Türk halklarına soykırım yapmaya, onlarını  etnik kimliklerini ve  kültürlerini tamamen yok etmeye devam ediyor. Kısacası Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere etnik soykırım  yapıyor.” açıklamasında bulundu.

Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre BBP Genel Başkanı Mustafa Destici  bu  açıklamayı kendisini 07 Eylül 2021’de Parti genel merkezinde  kendisini ziyaret eden Tayvan Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı  Uygur Türkü Örkeş  Devleti’ni kabulü sırasında yaptığı bildirildi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici sözlerini şöyle sürdürdü : ”  İşgalci ÇKP Yönetimi Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımızın  dillerini, dinlerini, etnik örf adetlerini gelenek ve göreneklerini  milli bayraklarını dini ibadetlerini  yasaklıyor. Türklerin nesillerinin devamını  yasalar koyarak engelliyor. Kısacası,  Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere etnik soykırım  yapıyor.  Türk cumhuriyetleri ile Müslüman ülkelerin buna ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Doğu Türkistan meselesininin Türk-İslam alemininin meselesi olmasının yanında bir insanlık meselesi olarak ele alınması gerekir. Uygur meselesinin Türk ve İslam dünyası başta olmak üzere  özgür dünyanın gündemine  getirilmesi gerekir. Biz  Parti olarak  bu konuyu her zaman gündemde tutmaya çaba gösteriyor ve bundan sonra da bu sorunu savunmaya ve anlatmaya devam edeceğiz.

Doğu Türkistan Meselesini  Çin Yönetimi ile Birlikte Diyalog Yolu İle Çözmeyi  Teklif ediyoruz. 

BBP genel Başkanı Sayın Destici sözlerine şöyöle devam etti : ” Biz Parti olarak Çin’in  Ankara Büyükelçisine defalarca Doğu Türkistan sorununu Türkiye ile müzakere ederek çözmeniz gerektiğini  ilettik ve onları Partimizi ziyareti esnasında de tekrarladık. BBP olarak bu meselenin peşini bırakmayacağımızı  de kendilerine ifade ettik.  Çin yönetimi Doğu Türkistan Türklerinin insan hakları konusundaki durumu hakkında olumlu bir girişime başlamaması halinde  konuyu     Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Örgütü başta olmak üzere uluslararası toplumun nezdinde dile getireceğimizi de kendilerine ilettik.Ayrıca, Çin yönetimi bu sorunu çözmediği takdirde bu soykırımın ABD.AB.ve uygur dünyanın bir sorunu haline geleceğini de belirttik.Ancak.çin bu konuda hala olumlu yönde bir girişimine şahit olamadık.maalesef. Doğu Türkistan’daki zulüm günden güne artıyor.

Türk-İslam Dünyası Çin’in Türk Soykırımına Sessiz ve ilgisiz

BBP.Genel Başkanı Mustafa Destiçi,  Doğu Türkistan’daki bu insanlık meselesine ,Çin’in uyguladığı böyle bir soykırımına  başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Müslüman ülkeler ne yazık kı sessiz ve ilgisiz kalmaktadırlar. Aksine Çin’in bu soykırım uygulamalarını destekleyen kararlara imza atarak Çin’den yana tavır sergiliyorlar.  Türk İslam dünyasının bu tutumunu kabul edebilmek mümkün değildir. Biz Parti olarak önümüzdeki günlerde bu konuyu Türk dünyasında ve İslam  alemi nezdinde   daha güçlü bir  şekilde  gündeme getireceğiz. Doğu Türkistan Türklerinin haklı davaları konusunda onların susturulmaması  lazım.  Biz TBMM:’de tek Kişi ile temsil edilen bir Parti isek de  Doğu Türkistan konusunda  elimizden  geleni yapacağız. Türk İslam dünyasını bu konuda harekete geçirmeye çaba göstereceğiz.”  dedi.

Çin’in Uygur Soykırımına karşı olan Tüm  Guruplarla İşbirliği  Yapacağız

BBP.olarak; partisinin dünyanın dört bir yanındaki  özgürlük ve demokrasi yanlısı ve insan haklarını önceleyen ve Çin’in Doğu Türkistan’daki Türk soykırımına  karşı ülkeler ve gruplarla  her zaman işbirliğine hazırız.  Böyle bir soykırımın başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Müslüman ülkeler tarafından  gündeme getirilmesi ve savunulması gerekir. susturulmaması gerektiğini ve Büyük Birlik Partisi’nin bunun için elinden geleni yapacağını ifade etti: Ne yazık ki Türk dünyası ve İslam dünyası Doğu Türkistan’daki soykırıma sessiz kalmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyu Türk dünyasında ve İslam dünyasında daha güçlü bir sesle gündeme getireceğiz.”Müslüman ülkelerin Türk devletlerimizin  Uygur sorununu gündeme getirmesi   milli ve insanı   bir vecibedir. Ayrıca bu insanı değerlere verilen önemi    memnuniyetle karşılayacağız.

Örkeş Devleti :  Çin’in Uygur Soykırımına Türk-İslam Dünyası Ortak Hareket Etmeli 

1989’yılında Pekin’in ünlü Tienenmin  meydanında haftalarca süren Çinli öğrencilerin daha fazla özgürlük ve demokratik hak talebi ile yaptıkları barışçıl gösterilerin Uygur asıllı Lideri ve halen Tayvan Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı olan Örkeş Devleti kabul sırasında şöyle konuştu : ” Çin  Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurlar,Kazaklar başta diğer tüm Türk halklarına karşı   baskı, zulüm,etnik ayırımcılık ve ırkı  soykırım  soykırım yaptığı   açık ve net bir gerçek.   Soydaşlık,dindaşlık ve kardeşlik noktasında  aynı  atanın  ortak ve bir  evlatları olarak  Türk Milleti her zaman Doğu Türkistan davasını destek verdiğini minnet ve şükranla takip ediyoruz. Ayrıca  Uygurları  ve onların haklı davasını her zaman destekleyen Büyük Birlik Partisi’ne şükranlarımızı ifade ediyorum. Sayın Genel Başkanımız Desteci Belefendi’ye  Uygur Türkleri meselesinin    uluslararası durumu ve  izlenmesi gereken yollar ve yöntemler hakkında düşüncelerimizi ifade ettik.   Türkiye’nin Çin’e karşı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile birlikte çalışması. Doğu Türkistan’daki insanı krizin çözülmesi noktasında bütün  ülkeler ve guruplar ve STK.lar ile her zaman işbirliği ve dayanışmaya hazır olduğumuzu  kendilerine ifade ettim. “şeklinde konuştu.

Görüşmede Dünya Uygur Kurultayı  Başkan Yardımcısı Dr. Erkin Ekrem ile   BBP.Genel Başkan Yrd.cısı  Ali Keser de hazır bulundu.

Share
379 Kez Görüntülendi.