logo

trugen jacn

AVUSTRALYA DIŞİŞLERİ BAKANI : ÇİN, İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN HESAP VERMELİDİR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetiminin   kendi ülkesinde ve işgalı altındaki Doğu Türkistan’daki hak hukuk ihlalleri ile  Müslüman Türkler başta bu ülkede yaşayan  ve Çinli  olmayan azınlıklara yönelik  baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı  tüm dünya’dan tepkiler  gelmeye devam ediyor.

Avustralya Dışişleri Bakanı   Marise Payne   Çin yönetiminin işlediği hak ve hukuk ihlallerini kınayarak  “ Çin işlediği  insan hakları ihlalleri için hesap vermelidir” sözleri ile sert tepki gösterdi .

Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Avustralya Dışişleri Bakanı  Marise Payne Üniversitesinde katıldığı bir toplantıda  Çin yönetimini insan hakları ihlleri için tepki gösterdi ve “Avustralya’nın  Uygurlara yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile hukuk suiistimallerine karşı tepki göstermek ve bu konuda konuşmak Ülkemizin  milli çıkarlarına en uygun davranıştır.” İfadesini kullandığı belirtildi.

Çin'in rehin aldığı Uygurların resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsan Hakları İhlallerini Dillendirmek   İç İşlerine Karışmak Asla Değildir

Avustralya Dışişleri Bakanı  Marise Payne konuşmasında şunları de ifade etti ; “ Avustralya yönetimi olarak  dünyanın neresinde bir  hukuksuzluk ve  insan hakları ihlali varsa onu dile getirmeye devam edeceğiz.Bu konuda aklımıza geleni  ve bildiklerimizi dile getirmek başka ülkelerin iç işlerine  müdahale asla değildir. Çin yönetimi Uygur bölgesindeki insan hakları ve hukuk ihlallerini eleştiren batılı ülkeleri “ Çin’in iç işlerine müdahale etti ” diye suçluyor. Çin’in bu konudaki suçlamaları asılsız ve temelden yoksundur.Bugün Uygur bölgesinde büyük bir hukuk ve insan hakları ihlali yaşanıyor.Bu ihlaller BM.raporları ile  kanıtlanmıştır” ifadesini kullandı.

Avustralya Dışişleri Bakanı’nın  Çin’in insan hakları ihlalleri hakkında  sorgulanması gerektiğini  ilk kez  gündeme getirmesi dikkat çekici bulunuyor.

Çin'in rehin aldığı Uygurların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Avustralya Dışişlere Bakanı : Çin’in Uygur Bölgesindeki Müslüman Halka Yönelik Baskı Ve Hak İhlalleri Daima Gündememizde

İngiliz The Guardian gazetesi konu ile ilgili bir haberinde Avustralya  Dışişleri Bakanı  Marise Payne Çin yönetiminin insan hakları ihlallerini eleştiren bu sözlerini 29 Ekim 2019’da Sydney Üniversitesi  ABD Araştırma Merkezi’nde yaptığı konuşmasında da tekrarladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı   yaptığı konuşmasında şunları de  söylediği bildirildi ; “ Çin elbette işlediği insan hakları ve hukuk ihlalleri nedeniyle sorgulanmalı ve hesaba çekilmelidir. Çünkü ,bir Ülke yönetimi kendi vatandaşlarının hak ve hukuklarına saygı gösterirse  kendi halkından sevgi görür. Bir devlet  temel insanı haklar ve insanlığın temel değerleri  konusunda duyarlılık gösterirse o yönetim  uluslar arası toplumun  saygınlığına erişir  ve insanlık aleminin saygın bir üyeliği payesine sahip olabilir.Biz Çin yönetiminin Uygur bölgesinde yaşayan ve etnik Çinli olmayan Müslüman azınlık halklara yönelik hak ve hukuk ihlallerini sürekli gündeme getiriyor ve bunun düzeltilmesini Çin yönetiminden talep ediyoruz. Bunun yanında Çin’de ve diğer ülkelerde yaşayan Avustralya vatandaşlarına karşı yaşadıkları ülke yönetimlerinin  adil, şeffaf ve açık  şekilde muamele etmelerini  daima net şekilde  talep ediyoruz. “şeklinde konuştu.

Çin'in rehin aldığı Uygurların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Avustralya Yönetimi  bu ülkede yaşayan Uygur Türklerinin ana vatanlarında yaşayan  aile bireyleri ile yakınlarının  şantajla tehdit edilmesi ve  Çin karşıtı siyasi faaliyetler için onların aile azalarının rehin alınması uygulamalarına karşı yeterince tepki göstermemek ve pasif kalmakla eleştiriliyor .

Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ