logo

trugen jacn

AV.KELEŞTİMUR : ÇİN’İN D.TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM CİNAYETLERİ VAHŞET HALINI ALMIŞTIR

ئەنقەرە ئادۋوكاتلار ئۇيۇشمىسىنىڭ ئەزاسى فارۇق كەلەشتىمۇر ئەپەندى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Ankara Barosu Avukatlarından Av. Faruk Keleştimur öncülüğünde 100 Türk avukatın ortak girişimleri ile ” Hukuk ve Fikir Platformu ” adı altında başlatılan Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki insanlık dışı baskı,zulüm ve etnik soykırım vahşetinin durdurulması ve Türklerin temel insani hakları ihlallerinin durdurulması amacı ile BM. nezdinde başlattığı kampanya başarı ile sürdürülüyor.

Uygurnet.org haber sitesine kampanya le ilgili olarak bilgi veren Av.Faruk Keleştimurşunları ifade etti ; ” BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi’ne sunulacak dilekçenin Türkçe yazımı uluslar arası hukuk sahasında uzmanlaşmış Avukat arkadaşlırımız tarafından esasen tamamlanmış durumda. Dilekçenin İngilizce çevrilmesi işini başlatacağız.Her halde bu tercüme işi 3-5 günde tamamlanacak diye düşünüyoruz. İngilizce dilekçe hazır hale getirildikten sonra bunu BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi başta olmak üzere ilgili ülke ve kuruluşlara yollamaya başlayacağız.” şeklinde konuştu.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Etnik zulüm ve soykırım Cinayetleri vahşet halını Almıştır.

Özgür Asya radyosunun sorularını vevaplandıran Av. Faruk Keleştimur biz dünya’da eşi ve benzeri ulunmayan bir baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulmalarına maruz kalan Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimizin sorunlarına duyarlı Avukatlar olarak dilekçe konusunu hukuki olarak araştırdıkları belirterek şunları ifade etti ; ” Bugün ülkemizde STK.lar Üniversite öğrencileri medya mensupları velhasil Türk halkının büyük bir bölümü Doğu Türkistan’daki bu insanı krize karşı seslerini yükseltiyorlar.Çeşitli şekillerde bu krizi gündeme taşıyarak Çin’e tepki gösteriyorlar ve baskı, zulum ve soykırım cinayetlerini protesto ediyorlar.Buzler Hukukçular alarak bu konuda uluslararası anlaşmalardan doğan haklarımızı yasal yollarımızdan aramaya karar verdik.Doğu Türkistan davasını hukuki bir temele oturtacak bir girişimi el almaya ve hayata geçirmek için girişimere başladık.

BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi kurallarına göre zulme uğrayan bir toplum,ulus veya şahıslar olarak bu kuruluşa dilekçe ile başvurabiliyor. Ancak,verilecek dilekçenin ekinde bu konuda belge veya bu zulüm ve soykırımın bizzat tanıkları olması gerekiyor.Biz dilekçe eki için uluslar arası kuruluşların konu ile ilgili hazırladıkları raporlar,zulüm ve soykırıma ait belgeler ve diğer gerekli dökümanları hazırladımış bulunuyoruz. Verdiğimiz bu dilekçeye Çin yönetiminin cevap verme zorunuluğu bulunuyor.Biz Türk Avukatlar olarak Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeş ve soydaşlarımaza yönelik baskı,zulüm ve etnik soykırım cinayetlerine duyarsız kalmamız mümkün değildir.Biz uluslar arası yasalara göre bu insai sorunu halletmenini çarelerini huhuki zeminde arayacağız.” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal, şunu diyen bir yazı 'Doğu Türkistan İçin Birleşmiş Milletler Atağı Doğu Türkistan meselesi şüphesiz Türk-İslam değerleriyle bezenmiş ve hatta sadece insanî değerleri özümsemiş herke- sin kanayan yarası. Yıllardır bitmeyen ve artarak devam eden zulme karşı has- sasiyetimiz, söylemlerimiz, söyleşilerimiz elbette çok kıymetli. Faruk Keleştimur'

DUK Başkanı İsa : Türk Avukatlarımızın bu Girişimi Önemli ve Değerlidir

Hukuk ve Fikir Platfomu üyesi Türk Avukatlarımızın BM.İnsanhakları Yüksek Konseyi’ne ortak dilekçe vermesini değerlendiren Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa şöyle konuştu ; ” 100 Türk Avukat Kardeşlerimizin bu girişimi minnet ve takdir ile karşılıyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz.Bu girişim bizim için çok değerli ve önemli bir girişimdir. BM.’lere sunulan bu ve benzeri Dilekçe ve müracaatlara Çin yönetiminin cevap verme zornluluğu BM.Tüzüğünde yer almaktadır. Çin işgal yönetimi elbette ki bu dilekçeye de öncekilere olduğu gibi mecburen cevap verecektir.” şeklinde değerlendirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ