logo

trugen jacn
26 September 2019

AV.SABİ’DEN BM’E FLAŞ RAPOR : ÇİN UYGURLARIN ORGANLARINI ZORLA ALARAK SATIYOR

Avukat Hamid Sabi, BM.’e Çin’deki Organ ticareti ile ilgili hazırladığı flaş raporunu sundu. Av.Sabı ayrıca BM.İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Çin yönetiminin Uygur Türkleri ile diğer azınlık halklara mensup tutuklu ve hükümlülerin rızaları olmadan canlı olarak organlarını çıkararak sattığını,Çin Yönetiminin yaptığı bu insanlık dışı uygulamayı bir an önce sonlandırması gerektiğini açıkladı…

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Avukat Hamid Sabi, BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Uygur Türkleri’ne ve diğer azınlıklara yapılan bu insanlık dışı uygulamayı durdurmanın Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin yasal yükümlülüğü olduğunu belirtti. Sabi, zorla organları alındığı için hayatını kaybeden azınlıkların sayısının çok fazla olduğunu ve bu uygulamanın bir soykırım olarak değerlendirilebileceğini savundu. Haziran ayında sonuçlanan China Tribunal davası, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi başkanı Sir Geoffrey Nice QC tarafından yönetildi. Mahkeme, Çin’in azınlıkların organlarını zorla kullandığının kanıtları olduğuna ve bu olayın 20 yıldır devam ettiğine karar verdi. Organ nakli endüstrisinin Çin’e yılda bir milyar dolar civarında bir kazanç kazandırdığı tahmin ediliyor.
China Tribunal’in kararının ardında İtalya, İspanya, İsrail ve Tayvan vatandaşlarının organ nakli için Çin’e seyahat etmesini yasaklamıştı.

BM’ye Çin’le ilgili flaş rapor

Mahkumların Organları Canlı iken, Zorla Alınıyor
Mahkemenin nihai kararında “mahkumlar hala canlıyken böbrekleri, kalpleri, karaciğerleri, akciğerleri, korneaları ve derileri alınıyor ve satılıyor” ifadeleri yer aldı. Mahkeme kararında, Uygur Türkleri’nin ‘organ bankası’ gibi kullanıldığının ve birçok tıbbi teste maruz bırakıldığı belirtildi.

Kaynak : https://haberem.com/dunya/bmye-cinle-ilgili-flas-rapor-48928/

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1761 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ