logo

trugen jacn
08 Kasım 2014

ATİB BAŞKANI : DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN DEVLET TERÖRÜ VE ASSİMİLASYON SON BULMALI ..!

Doğu Türkistan’da uygulanan devlet terörü ve asimilasyon son bulmalı<br /><br /><br />

BASIN AÇIKLAMASI

Doğu Türkistan’da uygulanan devlet terörü ve asimilasyon son bulmalı
Batı Avrupa’da yaşayan Müslümanlar ve Türkler olarak Doğu Türkistan’da Çin Devletinin uyguladığı devlet terörü ve asimilasyon siyasetinden gittikçe kaygılanmaktayız. 1949 yılından beri Çin Devleti Doğu Türkistan’ı işgal altında tutmakta ve bu tarihten beri de, Doğu Türkistan’a şiddet, korku, zulüm ve asimilasyon reva görülmektedir. Çin güvenlik güçlerinin keyfi yaptırımlarına maruz kalmaktan kaynaklanan kavga ve tartışmalar, en son 27 kişinin hayatına mal olmuştur.
Çin Hükümetini derhal bu soykırımdan vazgeçmeye davet ediyoruz! Geçmişte birçok ırkçı nedenlerden dolayı Uygurlara yönelik etnik cinayetler işlenmiştir. Bu katliamlar neticesinde binlerce Uygur hayatını kaybetmiştir.
Yerel siyasilerin Han-Milletine mensup olmayan insanlara yönelik tutumları bizleri endişelendirmektedir. Han Milletine mensup olmayan insanlar yerel siyasilerin sert, adaletsiz ve şiddet içeren tutumlarını hissetmektedirler. Şimdilik bu yerel tutumun bütün topluma sıçramasından endişe duymaktayız.
Bu bölgede yaşayan insanların sıkıntılarına derhal çözüm bulunmalı ve kalıcı bir barış inşa edilmelidir. Bununla birlikte bölgede din hürriyetinin ve sosyo-ekonomik hayatın olumsuz etkilendiğini de belirtmek isteriz.
Kısa süre önce Çin’de 44 yaşındaki Uygurlu iktisat profesörü ve insan hakları mensubu Prof. İlham Tohti sözde ‘bölücülük’ suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. O daima yaşanan adaletsizliği ve zulmü dile getirmekten çekinmeyen birisi olmuştur. Bu Çin’de fikir hürriyetinin, insan haklarının hiçbir değerinin olmadığının, hukuk ve adaletin ‘rejim eleştirmenlerini’ bir tehdit olarak gördüğünün ve bu kişileri hayatlarının sonlarına kadar hapsettiklerinin bir kanıtıdır. Oysa Prof. Tohti her zaman Han-Milleti ile Uygurlar arasında diyaloğun oluşması taraftarı olmuştur. Çin devleti bu tutumu ile yine diyaloğa önem vermediğini ispatlamıştır.
Hiçbir devletin kendi çıkarları doğrultusunda Çin’in bu insanlık dışı ve adaletsiz rejimine karşı seslerini çıkarmamaları, ATİB, Avrupa Türk-İslam Birliği, olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Bu yüzden bizler Çin Halk Cumhuriyeti Devletini Doğu Türkistan Halkı’na haklarını vermelerini ve garanti etmelerini talep ediyoruz. Ayrıca, bölge insanının içinde bulunduğu şu anki tedirginlik ve belirsizliğe acilen çözüm bulunmasını bekliyoruz.
İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı

Etiketler: » » » »
Share
942 Kez Görüntülendi.