logo

trugen jacn

ÇİN ESARETİNDEN ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTAN’A UZANAN YOL(33)

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DKİ  CİNAYETLERİNE AİT  DEHŞET VERİCİ SON GÖRÜNTÜLER  (29)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uyghurnet.org yazarlarından Mehmet Emin Hazret, ” Esaretten Özgürlüğe Uzanan ” başlığı ile ortaya koyduğu yorumunda Doğu Türkistan’daki insani krizle ilgili son günlerdeki önemli gelişmeleri 5 başlık halinde ele alarak yorumluyor.

Konu Başlıkları Şöyle ;

1.Daha önce eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in Bosna Savaşında işlediği insanlığa karşı suç niteliğindeki cinayetlerinin araştırılması ve gereken cezasının verilmesi için Uluslararası Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde çalışan İngiliz Avukat Geoffrey Nice, bu kez Dünya Uygur Kongresi adına bir İngiliz Kamu Mahkemesi nezdinde Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği ve birer insanlık Suçu olan ve Uygur halkına yönelik “devam eden vahşet ve olası soykırımı” araştırılması için dava açmış ve dava Mahkemece kabul edilmiştir.

2.Britanya Yahudileri  Kurulu Başkanı Marie van der Zyl, Uygurlar konusunda Londra’daki Çin Büyükelçisi bir mektup gönderdi. O, mektubunda; ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINI DÜNYA UNUTMAYACAK VE ASLA AFFETMEYECEK. ifadeleri ile dikkat çekti.

 3. İngiltere’nin Başkenti Londra’ya yaşayan Andrew isimli Ortodoks Yahudi Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde geçtiğimiz yıldan beri her hafta saat 7:00- 8:00 arası elinde taşıdığı pankartla Çin’i protesto ediyor. Pankartta ” Çin toplama kamplarında 3 milyon Müslüman Uygur Hapiste !” cümlesi yer alıyor. Andrew, Mart ayından bu yana Uygur Türklerine yönelik işkence ve baskılara dikkat çekmek için her hafta Londra Çin Büyükelçiliği önüne geliyor. Her iki yönde de geçen arabalara göstermek için çift taraflı pankart yapan Andrew “Bunu sadece Yahudi olduğum için değil insan olduğum için yapıyorum,” dedi. “Çin, Müslümanlara zulmederken dünya sessiz kalıyor. Yahudilere zulmedilirken de dünya sessiz kalmıştı. Bu, burnumuzun dibinde  gerçekleşirken Yahudilerin artık sessiz kalması doğru değil ”dedi.

4.Çin- Hindistan sınırında sessiz köşe kapmaca tüm hızıyla devam ediyor. Hindistan 2 bin kilometrelik Çin sınırında tartışmalı bölgelerin çoğunda askerlerini yerleştirdi. Sınır boylarında Hindistan/Dramsala merkezli Sürgündeki Tibet Hükümetine bağlı Tibet Özel Kuvvetlerinin cephenin en önlerinde yer aldığı açığa çıktı. Sürgünde faaliyet gösteren Tibeti Hükümetine bağlı yüz binlerce Tibetli Mülteci Hindistan sınırındaki Aronaçal adı verilen bir bölge’de iskan edilmiştir. Bilindiği gibi Çin Komünist Ordusunun 1959 yılında Tibet’i işgali üzere Tibet Halkının dini ve siyasi Lideri Dalay Lama liderliğinde 100 bin kadar Tibetli Hindistan’a sığınmış ve hükümetçe bu ülkeye yerleştirilmişti.

5. İç Moğolistan (güney Moğolistan) Çin yönetiminin 1 eylül 2020 de tarihinden başlayarak Ana ve İlk okul’dan itibaren Uygur Türklerine uyguladığı gibi Moğolcayı eğitim dili olmaktan çıkarma kararı bölgede Çine karşı büyük öfke yarattı ve  da 29 Ağustostan başlayarak Moğollar “Ana Dilim Ruhumdur! ana dilim ruhumdur” sloganı ile gösteriler yapmaya başladılar. Çin Komünis İşgal Ordusu Tanklar ve diğer ağır silahlarla başkent Kohhut başta bir çok büyük şehirlere konuşlandı ve gösterileri bastırmaya ve göstericeleri tutuklamaya başlamış bulunuyor. Moğol göstericiler ise daha kalabalık bir şekilde protestolarını devam ettirmektedir.

Youtube Kanalımıza abone olmayı lütfen unutmayınız.Şimdiden teşekkür ederiz.

Share
661 Kez Görüntülendi.